KAR ESARETİ!
Haber
25 Ocak 2022 - Salı 18:34 Bu haber 1782 kez okundu
 
KAR ESARETİ!
GÜNDEM Haberi
KAR ESARETİ!

Türkiye’nin birçok bölgelerinde olduğu gibi Zonguldak’ta da Cumartesi günü sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı etkisini sürdürüyor.

Cuma gününe kadar devam etmesi beklenen kar yağışı Zonguldak merkez, ilçe, belde ve köylerinde de etkili oluyor.

Kar yağışı özellikle yüksek kesimlerde bir metreyi aşarken, ağaçlarda biriken karlar elektrik tellerine zarar vermiş, iki gündür birçok yerleşim biriminde elektrik kesintileri yaşanmıştı.

Son yılların en yoğun kar yağışının yaşandığı Zonguldak ve ilçelerinde ulaşım güçlükle sağlanırken, bazı bölgelere ulaşım sağlanamadığı belirtildi.

HAMİLE VE ENGELLİLER 2 GÜN İZİNLİ

Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeni ile ulaşımda meydana gelen aksaklıkları göz önünde bulunduran Zonguldak Valiliği; 26-27 Ocak 2022 tarihlerinde yoğun kar yağışı nedeniyle hamile ve engellilerin idari izinli sayılacağı” açıklamasında bulunmuştu.

HASTANE YOLUNA ULAŞIM SAĞLANAMADI

Zonguldak Kozlu bölgesinde bulunan Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görev yapan personeller, Kozlu Belediyesi Halk Otobüslerinin hastaneye kadar yolcuları çıkarmadığı, yarı yolda bıraktığı gerekçesiyle büyük tepke almış, bunun üzerine Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş da, yaşanan olumsuzluklardan dolayı vatandaşlardan özür dilemiş, firmaya gerekenin yapılacağını açıklamıştı.

ANA YOLLAR TEMİZLENDİ AMA!

3 gündür devam eden yoğun kar yağışı günlük hayatı olumsuz etkilerken, Merkez ve ilçe belediyeleri ile İl Özel İdare ekipleri ana arterlerdeki karları temizliyor ancak yol kenarlarına bırakılan araçlar yüzünden tam manası ile kar temizleme çalışmalarının etkili olduğu söylenemez.

Yol kenarlarına bırakılan araçlar yüzünden kar temizleme çalışmaları yetersiz kalırken, yüksek kesimlere çıkan dolmuş ve diğer araçlar karşı yönden gelen araçlarla geçiş sıkıntısı yaşıyor.

Öte yandan, yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeni ile Zonguldak-Devrek yolu üzeri Sapça mevkii ile Zonguldak-Ereğli yolunun büyük tonajlı araçlara izin verilmediği belirtildi.

“SU SAYAÇLARINI BUZLANMAYA KARŞI KORUYALIM”

Zonguldak Belediyesi kar yağışı ve buzlanmaya karşı vatandaşları özellikle su sayaçlarının donmaması konusunda uyarıda bulundu; Su sayaçlarının korunma yöntemlerini de açıklayan Zonguldak Belediyesi; “Donma tehlikesine karşı su sayaçlarımızı korumak için kalın yün kumaş, izocam veya boru kılıfı gibi parçalarla sararak muhafaza altına alınması arızaların önlenmesi açısından önem arz etmektedir. Aynı zamanda donan sayaç ve tesisata hiçbir şekilde ateş tutulmaması ve sıcak su dökülmemesi gerekmektedir. Konuyla ilgili acil bir durum söz konusu olduğunda 444 06 67 numaralı çağrı merkezimizden yardım alabilirsiniz” uyarısında bulundu.

 BÜTÜNLEME SINAVI 6 ŞUBAT’A ERTELENDİ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Senato kararı ile ülkede yaşanan yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle bütünleme sınavlarının 31 Ocak-6 Şubat tarihleri arasına ertelendiğini duyurdu.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAR, ESARETİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı