KÖMÜRSPOR SORUNU ‘GÖSTERMELİK’ HALLEDİLMEZ
Haber
16 Haziran 2021 - Çarşamba 17:35 Bu haber 2587 kez okundu
 
KÖMÜRSPOR SORUNU ‘GÖSTERMELİK’ HALLEDİLMEZ
GÜNDEM Haberi
KÖMÜRSPOR SORUNU  ‘GÖSTERMELİK’ HALLEDİLMEZ

KÖMÜRSPOR SORUNU

‘GÖSTERMELİK’ HALLEDİLMEZ

 

 

 

Zonguldak’ın kangren olmuş sorunlarından biri Zonguldak Kömürspor.

Aslında ,’Spor’ ciddi bir iş. Ancak, Zonguldak’ta ‘Ciddiyet’ konusu biraz değil, çok tartışmalı. Siyasette iç muhalefete, rakibine ‘Hain’ diyebiliyorsun. Kaçak ocak ile resmi ocakları karıştırabiliyorsun. Koskoca yatırımlarda bile projelerde resmi otopark çizmeyebiliyor; yakındaki bina Kız Meslek Lisesi olsa da yıkmaya cüret edebiliyorsun. Şehri yönetenler, evde WC olmayış ile sokakta WC olmayış arasındaki fark olmadığını anlamıyorlar bile.

‘Ciddiyet’  konulu örnekleri çoğaltmak mümkün...

Kasımpaşaspor Süper Lig’e çıkınca bir dünya borcu vardı. İlk sene borcu sildi, ikinci sene kulüp para kazandı.

Başka bir açıdan bakarsan, iyi yönetilmeyen kulüpler borç içinde. Borç batağındaki kulüpler bir yandan bulundukları liglerde kalmayı, harcamaları başkalarının sırtına vurmayı hedefliyorlar.

Zonguldak Kömürspor ilginç takım. Şehirdeki spor muhabirleri bile adını doğru dürüst yaz(a)mıyorlar. Biri Kömürspor yazıyor biri Zonguldakspor. Türkiye liglerinde böyle iki kulüp yok.

Zonguldak Kömürspor, geçen hafta seçilmiş ve atanmışlar ile iş insanlarını bir araya getirdi. Yeni sezon öncesinde yine ‘Küme düşmemek’ ve ‘Daha çok borçlanmamak’ için çare arayışı…

Seçilmiş ve atanmışlar, ‘Taktik’ yapıyor, anladığım kadar. ‘Şehrin bir sorununu hallettik’ demek için, kulüpte el değişikliği yapmak istiyorlar.

Eskiler buna ‘Şark kurnazlığı’ diyor. Aynı ‘Bakış’ halk otobüsleri konusunda uygulandı. Sonucu malum.

Spor konusunda da güya sorunu ’Göstermelik’ halledecekler!

Mevcut iki başlı yönetime, ‘Borçları ödeyin, teslim edin’ diyorlar ya? Rivayet o ki, 12 milyon borç var. 3.5 milyonu vergi-sigorta. Diğerleri şahıslara, futbolculara...

Mevcut yöneticiler neden ödesinler? Ödeseydiler bu güne kadar öderlerdi. Kulübü alacak olanlar borçlarıyla almazlarsa, en fazla geçen yıl gibi olur.Alacak olan da, ‘Sahibi olmadığı borcu üstlensin? Değil mi?

Aslında, işler yamuk-yumuk gittiği için gündem oluyor. Takım bal liginde olsa veya daha alt liglerde olsa hiç bu kadar sorun olmaz.

Yapılacak olan mı? Orta da olan borç atla deve değil. Toplantıya katılacak olanlar, iki saatte bu parayı ödeyemezse, toplantı da ne işleri var?

Yapılacak olan toplantıda, kulübün borçları tespit edilip, o toplantıda ödeme planı yapılıp, paraya saldırılacak. Sonra Anonim Şirket ortadan kaldırılacak, dernek yönetimi ‘Yeni Başkan’a teslim edilecek.

Seçilmiş ve atanmışlar, işi ucundan tutmayacak.

Sorun göstermelik halledilmez.

 

 

 

İNTİHAR HABERİ YAPILMAMALI…

 

 

Olaya yerel bazdan bakıldığında, her gün en az bir, bazen yerel basının her sahifesinde bir intihar haberi ile karşılaşıyoruz.

Karşılaştığımız ‘Karamsar’ haberlerden biri ‘Uyuşturucu’ haberleri, diğeri Pandemi haberleri…

Düşünebiliyor musunuz, pandemi ile ilgili vaka ve ölüm sayılarının beş binin altına düşmesinden mutlu oluyoruz.

Efendim, intihar; kişinin bilerek kendini öldürmeye teşebbüs etmesidir.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ)verilerine göre; gelişmiş ülkelerde ölüm olgularının önde gelen on nedeninden biri olan intihar, kalp hastalıkları, Kanser, serebvasküler (Beyin damar hastalıkları) kazalar, pnömoni(Zatürre),diabet ve sirozdan sonra 8. sırada yer almaktadır.

Yine DSÖ’ye göre her 40 saniyede bir, yılda ise 1 milyon kişi intihar ediyor.

Olayın vahameti giderek artıyor. Ülkemiz ve Zonguldak’ta intihar konusunda sıkıntılı illerden biri.

Ülkemizde 2016 yılı itibarıyla 1. 856 kişi intihar etmiş. 2018 yılında sayı 3 milyon 161 olmuş. Yani iki katına çıkmış. Olaya bu perspektiften bakarsak; geçen yıl itibarıyla sayının 5 milyon üzerine çıktığını söylemek mümkün.

Zonguldak’taki sayı ise ne hikmetse öğrenilemedi.

Elbette, intihar eden yani girişimini tamamlamış sayı faklı, intihar girişimi farklı. İntihar girişimi, ölen sayının en az üç katı.

Uzmanlar, genelde kadınların ‘Kurtarılabilir’ intihar girişimi olan ilaç içme yolunu seçtiklerini; erkeklerin ise kurtarılamayacak girişim olan silah kullanma ve kendini asma yoluna gittiklerini belirtiyorlar. Türkiye’de intihar girişim sayısı ise yıllık 40 bin ile 150 bin arasında…

Konu gerçekten önemli... Kaçak ocaklar, pandemi, uyuşturucu kadar önemli.

İçinde bulunduğumuz pandemi, hayat pahalılığı, işsizlik, siyasi gerginlik neticesi bunalan insanlar, her gün rastladıkları, okudukları intihar haberlerinden etkilenip, girişimde bulunuyorlar.

Onun içindir ki, yerel medyada intihar girişimi ve intihar neticesi ölümlerin yayınlanmasına karşıyım.

20 yıl önce Zonguldak’ta kurulan ‘İl İntihar Kurulu Üyesi idim. İki toplantı yaptık, akabinde kurul kendini fesih etti.

Anladığım kadarıyla intihar ile mücadele de  uyuşturcu ile mücadele gibi ‘Tek taraflı’ yani; bir kişinin(Bir kurumun) gayreti ile halledilecek iş değil.

Uyuşturucunun engellenmesi için nasıl ‘Emniyet- Okul- Aile’ üçgeninde çalışma şart ise, intihar konusunda da köklü çözüm ‘Eğitim- Aile- Emniyet’ üçgeninde yapılacak çalışmalarla azaltılabilir.

Ben Kulis’te elimden geldiğince ‘İntihar girişimi’ haberlerine yer vermiyorum.

Meslektaşlarım ise ‘İntihar haberlerine vermeme’ konusunda benim gibi düşünmüyor.

Arkadaşlar, “İntihar haberleri çok tıklanıyor’ diyor. Evet, gerçekten de ‘İntihar haberleri’ ile ‘Belden aşağı haberler’ çok tıklanıyor ve ‘Reklam pastası’ büyümesine destek oluyor.

Elbette, ‘İntihar girişimi’ olan yerde, ‘Ateş düştüğü yeri yakıyor.’ Ancak, ne hikmetse, birinin kendini öldürmeye teşebbüs etmesi yada öldürmesi bile ‘Ticari kazanç’ olarak destek bulabiliyor.

Ey menfaat sen nelere kadirsin!

 

 

 

ZONGULDAK’TA TEFECİLİK OLAYLARI

 

 

Son günlerin aktüel konularından biride, polis teşkilatında yapılması planlanan ‘Rotasyon’ ile çok konuşulmaya başlanan ‘Tefecilik’ olaylarına ‘Göz yumulduğu’ şeklindeki eleştiriler.

Dün yine Vali Sayın Mustafa Tutulmaz’a soruldu. Sayın Vali yine ‘Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili açıklama yapılacak’ şeklinde, ‘Zaman’ kazandı. Anlaşılan o ki, konu ile ilgili ‘Detaylı’ bir çalışma yapılıyor.

İnşallah, ‘Dağ fare doğurmaz.’

Elbette ‘Ahlaka mugayir’ ve ‘Yasalar hilafına’ artan olaylar çerçevesinde; ilk akla gelen ‘Yetkililerce göz yumuluyor’ fikrinin hasıl olmasıdır.

Teşkilat içinde on yıldan fazla aynı yerde çalışanların rotasyonu sağlanmasıyla birlikte, her iki konuda eleştiri dozlarının azalacağı kesindir. Aslında bu ‘Yerleşik düzen’ anlayışının kısa aralıklarla ellenmesi doğaldır. Ancak, olayın taraflarının ‘Sipariş haber/yorum’ nitelikli debelenmeleri kadar normal bir şey de yoktur.

‘Tefecilik’ olayları, şehirde maalesef bir ‘Sektör’ olmuştur. siyasetten ticarete, sosyal hayattan derneklere kadar, değişik evsafta tip ve konular gündeme bir şekilde sokuluyor, insanların moralleri bozuluyor.

İnşallah, Sayın Tutulmaz’ın açıklamaları ‘İkna edici’ olur. İkna edici olmayan açıklamalar, ‘Açıklama olmamış’ şekliyle değerlendirilip, tartışma boyutlarını büyütüp, sorunu çillendirmektedir.

Bekleyelim, görelim.

 

 

ZONGULDAK’TA NEFROLOG

SORUNU BAŞLAYABİLİR…

 

 

Zonguldak, yiğitlerin değil sorunların harman olduğu il diyorum ya?

Dün yerel gazetelerde, Zonguldaklı vekil ve belediye başkanlarının, Ankara’da İçişleri Bakanı ile çekilmiş ‘Mutlu’ resimlerini görünce sevindim. Mutlaka, Zonguldak’taki artan tefecilik sorunu veya teşkilat içindeki polis rotasyonu ile ilgili soruna çare buldular herhalde’ dedim.

Daha önceleri, bakanlara Zonguldak’taki bazı bürokratları şikayet ediyorlar’ haberleri yazılıp çiziliyordu ya?

Neyse, bir dönsünler hele Zonguldak’a ,bakalım neyi halletmişler?

Sorun dedim ya? Zonguldak’ın sorunlarından biride Onkolog (kanser Doktoru) eksikliği. Üniversite hastanesinde Onkolog yok. Devlet Hastanesindeki Onkolog’da Temmuz’da gidecek. Şehirdeki Kanser hastaları dertli.

Onkolog arayışları sürerken bu kez de Nefrolog (Böbrek Hastalıkları Uzmanı)krizi çıkmak üzere. Zonguldak’ta Atatürk Devlet Hastanesi’nde bir Nefrolog var. Üniversite Hastanesinde yok.

Zonguldak’ta, en çok müracaat edilen doktorlardan biri nefrologlar. Nefroloji kliniklerinde; akut böbrek yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, Kistik böbrek hastalıkları,, Nefrik(Böbrek iltihabı), hipertansiyon, elektrolit bozuklukları, idrarda kan bulunması ve idrarda protein kaybı gibi hastalıkların tedavileri gerçekleştiriliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÖMÜRSPOR, SORUNU, , ‘GÖSTERMELİK’, HALLEDİLMEZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı