KONU ONKOLOG; ÇÖZÜM YOK!
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 17:49 Bu haber 975 kez okundu
 
KONU ONKOLOG; ÇÖZÜM YOK!
GÜNDEM Haberi
KONU ONKOLOG; ÇÖZÜM YOK!

Zonguldak’ta sağlık kolunda yaşanan sıkıntıları yakinen takip eden İnanış Gazetesi’nin gündeme taşıdığı Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)’nde Onkolog (Kanser Uzmanı) kalmadığı yönündeki haberleri tartışılmaya devam ediyor. Şehrin tek Medikal Onkoloji Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Hüseyin Engin geçtiğimiz aylarda görevinden istifa etmesi kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Kanser hastalarının tedavisine Atatürk Devlet Hastanesi’nde Tıbbi Onkoloji Uzmanı Sema Türker yönetiminde devam edileceği belirtilmesine rağmen Türker’in de önümüzdeki günlerde görevden ayrılacağı açıklandı.
Kamuoyu adına hastanelerde yaşanan sorunları gündemde tutmaya devam eden İNANIŞ Gazetesi, son olarak Zonguldak’ta bir tane Nefrolog kaldığını onun da yakın zamanda Zonguldak’tan ayrılabileceğini okurlarına duyurdu. Zonguldak’ta görev yapana tek Nefrolog’un ise Atatürk Devlet Hastanesi’nde bulunan Uzman Doktor Mahmud İslam olduğu açıklandı. Onkolog alımı için ilana çıkan BEÜ aynı zamanda Nefrolog içinde ilan verdi. Ancak iki ilana da başvuru olmadığı öğrenildi.
Gündem yaratan haberlerin ardından kent genelindeki siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarından açıklamalar peşpeşe geldi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kanser hastaları zamanla yarışır ve kaybedecek bir günleri dahi yoktur. Bu şehrin tüm Milletvekillerine ve bu konuda yetkili tüm insanlarına sesleniyorum, rica ediyorum hatta tüm kanser hastaları ve aileleri adına yalvarıyorum; bu çözülemeyecek bir sorun değil, günü kurtaran açıklamalarla geçiştirilecek bir konu değil. İsterseniz yaparsınız hepimiz biliyoruz " ifadelerini kullandı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın, Zonguldak’a medikal onkoloji uzmanı (Tıbbi Onkolog) atanması hususunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüklerini dile getirdi. 
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, İnanış Gazetesi’nin mercek altına aldığı Zonguldak’ın sağlık sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kanal Z ekranlarında Murat Altay’ın sunduğu Güne Merhaba programına bağlanan Demirtaş, Bülent Ecevit Üniversite (BEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşanan Onkolog doktoru eksikliğine yönelik eleştirilerde bulundu. Aynı programda İnanış’ın manşetten verdiği ‘Onkolog’tan sonra Nefrolog sorunu’ başlık haber gündem yarattı.
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) kanadından ise Onkolog alımı yapılacağına ilişkin açıklamalar yapıldı. AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar, onkolog alımı için talepte bulunduklarını bir ay içinde Onkolog ataması yapılacağına dikkat çekmişti. Ancak açıklamasının üzerinden 1 aydan fazla geçmesine rağmen Zonguldak’ta Onkolog ataması yapılmadı. AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun da Onkolog ataması için gerekli girişimlerde bulunduklarını belirtti.
İYİ Parti kanadından ise İl Başkanı Yavuz Erkmen konuyu yakından takip ettiklerini açıkladı. Kanserin erken teşhisinin önemli olduğuna vurgu yapan Erkmen, sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Dilay Küçük ise sorunun siyaset üst olduğunu tüm milletvekillerinin bir araya gelerek bakanlık nezdinde girişimde bulunmaları gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KONU, ONKOLOG;, ÇÖZÜM, YOK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı