MADENCİ KOROSU VE SENDİKA(GMİS)
Haber
27 Temmuz 2021 - Salı 16:29 Bu haber 1194 kez okundu
 
MADENCİ KOROSU VE SENDİKA(GMİS)
GÜNDEM Haberi
MADENCİ KOROSU VE SENDİKA(GMİS)

MADENCİ KOROSU VE SENDİKA(GMİS)

 

Dün ‘Barış Akarsu-Amasra-Madenci Korosu’ kulisi madenciler adasında geniş ilgi yarattı.

Geçtiğimiz hafta sonu Halk TV’de Serhat Asker’in Bartın/Amasra’dan canlı yayınladığı ‘Görkemli Hatıralar’ programında Zonguldak Madenci Korosu’nun katıl(a)mayışı spekülasyon yapılmıştı.

Program, Bölgenin sevilen Sanatçısı Barış Akarsu’nun ölüm yıldönümü münasebetiyle icra edildi.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu(TTK)İşletmelerinde çalışan madencilerin oluşturduğu 27 kişilik bir Türk Halk Müziği(THM)korosu bu. Amacı, çeşitli yörelere ait şarkıları seslendirip madencilik kültürünü tanıtmak… Elbette, ‘madenci kültürü’ anlatılırken Zonguldak’ta ‘Bir vesile’ her yönüyle gündeme sokuluyor.

Madenci Korosu Amasra’daki programa çıktı çıkmadı değil konumuz.

Taşkömürleri Kurumu’nda çalışan işçilerin, kurumun giysi ve malzemeleriyle bir davete icap edip edemeyeceği ‘Kurum-işçi’ arasındaki sosyal ve hukuki anlaşmalar göre şekillenir.

Bu gün olaya başka bir açıdan bakıp, bu koronun ‘Atıl’ halden çıkartılmasını tartışalım.

Elimizde kurum ve Zonguldak’ı her halükârda temsil edip tanıtmaya müsait bir ‘Meta’ var. İki yıldır, pandemi süreci nedeniyle hafızalardan silinmek üzere. Hal bu ki; piyasaya çıktığında güzel aksiseda yaratmıştı.

Dünkü Kulis’te Madenci Korosu’nun TTK’nın tahakkümünden kurtarmak için(En azından izin ve mali ihtiyaçlar)özel sektör kömür işletmelerinin sponsor olabileceğini, giysi ve malzemelerde TTK’nın değil, sponsor firmanın reklamıyla her türlü etkinliğe katılabileceğini yorumlamıştım.

Ancak, iki gündür, konu ile ilgili değişik tenkit ve teklifler geldi.

Önemlisi, Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) ile ilgili.

Sadece madenciler değil, değişik sektörlerde bulunan Zonguldak Sevdalıları, böyle bir etkinliğin madencinin yetkili sendikası sponsorluğunda sanatlarını icra etmelerinin; Zonguldak için daha faydalı olacaklarını belirttiler.

İçinde bulunduğumuz siyasi ortam çerçevesinde; iktidar aleyhindeki bir TV kanalı veya bir etkinlikte, madenci Korosu’na, bir kurum yetkilisinin Bakan’dan habersiz izin vermesini düşünebiliyor musunuz?

Bu durumda, hiç kimse kurum yetkili/leri hakkında spekülasyon yapmamalıdır.

Sendika hem mali açıdan ham da çalışma ortamı açısından(Salon) müsait durumdadır.

belirleyeceği şehir içi-şehir içi koro temsil giderleriyle birlikte Zonguldak ve sendika yanında madencilerin sesini daha fazla duyurur.

Spor Eğitim Vakfı çerçevesinde yaşatılacak bu oluşum(Madenci Korosu)sendikanın gücüne güç katacağı kesindir.

Bizimki sadece bir teklif… Elbette keyfiyet, sendikanın yönetimindedir.

 

 

BAŞKENT BEDAŞ’A TEŞEKKÜRLER

 

Zonguldaklıların moral ve motivasyonuna direkt etki eden bir açıklama geldi BAŞKENT EDAŞ’tan.

Dolayısıyla Zonguldaklıların işsizlik-kovid-pahalılık gibi hayat şartlarını zorlaştıran gelişmeler içinde yaşam kalitelerine olumlu bir dokunuş oldu.

Başkent EDAŞ yetkilileri “Zonguldak’ta kesintisiz elektrik dağıtımı kapsamında 2021 yılının ilk 6 ayında bakım, onarım ve yaptırım hizmetlerini hız kesmeden sürdürüldü.’ derken, Zonguldak’ta hizmet verdiği 3.239 trafo ve 11 bin 377 Km hat uzunluğunda sürdürülebilir ve kesintisiz enerji sağlanabilmesi amacıyla bakım, yenileme ve yatırım çalışmaları yapıldığını açıkladı.

Zonguldak ilçelerinde2.353 aydınlatma armatürünün bakımı gerçekleştirilip, bölgede  16 pano ve 25 trafo merkezi ile 90 Km hattın bakımı tamamlandığı belirtildi.

BEDAŞ, Zonguldak’ta 400 binden fazla müşterisine hizmet verieyor.

Geçtiğimiz yıl; hele de kış aylarında elektrik kesintileriyle büyük eleştiri almış, insanların elektrikli ev aletleri zarar görmüştü.

Birçok ilçemizde üniversite talebeleri elektrik kesintileri nedeniyle şehir dışındaki okullarındaki telekonferans usulü imtihanlara katılamamıştı.

Dün bu haberi okuyunca gerçekten sevindim.

Yaz dönemi yapılan bu denetim ve bakım-onarım yatırımlar; Zonguldak için büyük moral kaynağı olmuştur.

Bu vesileyle, kış dönemi eleştirdiğimiz BEDAŞ yetkililerine teşekkürler.

 

 

DENİZ, BEKLENDİĞİ GİBİ TEMİZ ÇIKTI!

 

Geçtiğimiz haftalarda Zonguldak gündemini oluşturan önemli konulardan biride ‘Deniz Kirliliği.’ oldu. Zonguldak ili bünyesindeki Santraller Bölgesinde(Muslu-Çatalağzı) deniz üzerinde görülen katmerli pislik heyecan yaratmıştı.

Tam da Marmara Bölgesi’nde Musilaj(Deniz salyası) isimli kirlilik olduğu zamanlarda görüldüğü için bölge insanının morali bozulmuştu.

Biz, musilaj mı, santral külü mü diye yetkililerden bakım/kontrol istemiştik.

İlk yapılan denetimler neticesi musilaj olmadığı ‘Kesin’ dille açıklandı.

Ancak, santral külü veya başka bir kirlilik türü konusunda net açıklama yapılmadı. ‘Yüksek kaliteli laboratuvarlarda inceleme yapılıyor’ dendi.

Bekleme süresi içinde, daha ziyade hafta sonları, santraller bölgesinden Zonguldak Limanı’na doğru yine beyaz köpük akışı devam etti.

Bu arada, bölgedeki santral yetkilileri direkt veya dolaylı olarak, santrallerinden kül salımı yapılmadığını yada kirliliğin kendilerine ait olmadığını açıkladılar.

Dün konu ile ilgili Zonguldak Valiliği beklenen açıklamayı yaptı. ‘KİRLİLİK BULUNAMAMIŞTIR’ dedi.

‘Bölgede kıyı kesimi açıklarında, denizde kaynağı ve muhteviyatı tespit edilemeyen, kıyıya paralel hat olarak ince-uzun hat halinde uzanan ve köpük niteliği taşıyan bir unsura rastlandığı 30/06/2021 tarihinde kamuoyuyla paylaşılmıştır.” denen açıklamada, ‘Bölgedeki 10 adet deşarj bölgesinden numuneler alındığı; aynı zamanda bölgedeki işletmeler ile birlikte temizlik çalışması yapıldığı’ belirtildi...

Velhasıl-ı kelem, deniz yüzeyinden alınan köpüğe ait numuneye ait analiz raporunda yapılan incelemede ise belirtilen parametreler çerçevesinde her hangi bir kirlilik unsurunun bulunmadığı tespit edilmiştir’ denildi.

 

 

AŞI OLMAYANLARA YASAK GELSİN!..

 

Türkiye genelinde aşı olmayanların sayısının 23 milyon olmasının açıklanması, toplum katmanları arasında moral bozdu.

Düşen vaka sayıları ve artan aşılama psikolojisi ile Türkiye, yaz aylarına COVİD konulu bir çok tedbiri kaldırıp girmişti.

Ancak, 9 günlük bayram tatili öncesi 5 bin olan vaka sayısı 13 binli rakamlara yükselmişti.

Ülke genelinde sıkıntı yaratan ve moral bozan bu gelişmeler sonrası, çözüm arayışları başladı.

Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmeleri Derneği(TURYİD) yeni bir yasak için öne çıkıp açıklama yaptı.

Restoran ve cafelerin çatı derneği durumundaki TURYİD, 1 Eylül itibarıyla Restoran, cafe, gece kulübü, spor salonu, sinema, konser, düğün salonu gibi yerlerde ikinci aşı zorunluluğu getirdi.

TURYİD’in bu teklifi ülke genelinde olumlu karşılandı. Bundan sonra ‘Kapanma’ tedbiri gelmemesi için,  ülke genelinde bağışıklığın sağlanması için aşı oranının artması, alınan tedbirlere uyulması şart.

Her geçen gün artan vaka ve ölüm olaylarının önüne, sert tedbirlerle çıkılacağı kesindir.

 

 

KUTOĞLU ‘KÖŞE YAZMAYA’ DEVAM EDİYOR

 

Dostum Hakan Kutoğlu’nun köşe yazılarını severek takip ederdim. Kent Konseyi Başkanlığı’na aday olunca sevindim. Şehrin sorunlarına vakıf bir akademisyen olmanın ötesinde, çözüm arayışı içinde olan birinin;  Zonguldak Belediyesi’ne tavsiye niteliğinde teklifler yapması bile güzel diye düşündüm. Seçildi. Sevindim.

Dostum Kutoğlu, bu arada ‘Isınma turları’ adı altında, konsey içindeki paydaşlarını ziyaret ederek, çalışma şevki, icraatı paylaşma gayreti içinde.

Bu arada, şehrin sorunları ile alakalı bilgiler vermeye devam ediyor. Yani, başkan olmasaydı, gazetedeki köşesinde yazacağı konuları, ziyaretlerinde basın mensupları kanalıyla Zonguldaklılarla paylaşıyor.

Biz de aynı şeyleri yapıyoruz. Aylardır yazıyoruz ancak, ‘Trafik Rezaleti’ sebeplerinden önemlisi ‘Otopark sorunu’ üzerinde, iktidar yanlısı ve Cumhurbaşkanı ile sürekli resmini yayınlayan Belediye Başkanı’ndan bir çözüm açıklaması alamadık.

Mesela, benim ikide bir işlediğim, “Açılan kanalizasyon ve yapılan yolların alt yapısında kullanılan TTK’nın ‘Maliyetli atık’ dediğimiz mostraları sağlıklı değil. Yolların bozulmasına neden olup, milyarlar gidiyor” eleştirilerin, seçilmiş ve atanmışların ‘Sağıra yatma’ taktiğiyle geçiştiriliyor.

Lafa geldi mi ‘Vatan-Millet-Sakarya’ diyenler, ‘Tüyü bitmedik yetim hakkı’ olan bu zararları maroken koltuklarından keyif ile izliyorlar.

Dostum Kutoğlu önceki günkü köşe yazısında(Pardon açıklamasında)) “Öncelikle dolgu için kullanılan malzeme, kazıdan çıkan hafriyat değil, sıkışma özelliği olan ince taneli bir malzeme olmalıdır. Bu malzeme doldurulduktan hemen sonra kompaktör adı verilen bir makine ile sıkıştırılmalıdır. Kompaktör adı verilen malzeme artık betonlanmaya hazır hale gelir’ demiş. Eklemiş, ‘Açıklamamız, uyarı niteliğindedir.’

Şimdi… Benim iddia ettiğim TTK’nın maliyetli atık yada mostra dediğimiz malzemelerle kanalizasyon ve yol çalışması yapmak ne kadar sağlıklı, verimlidir? Bildiğim kadarıyla Üniversite içindeki yol yapımlarında da bu mostralar kullanılmıştı. Bu günde birçok alanda kullanılıyor.

Velhasıl-ı, aynı şeyleri düşünüyoruz. Ancak; siyasi yozlaşmadan nasibini almış seçilmiş ve atanmışların, köşe yazılarındaki eleştirileri nazar-ı dikkate alma oranları devede kulaktır.

Dostum, hele anlattığınız bu sorunlarla ilgili bir proje hazırlayıp, meclise sunun bakalım.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MADENCİ, KOROSU, VE, SENDİKA(GMİS),
Yorumlar
Haber Yazılımı