MİLLİ EĞİTİMDE ‘SES YOK SADE NEFES’ DÖNEMİ
Haber
16 Eylül 2021 - Perşembe 16:54 Bu haber 1387 kez okundu
 
MİLLİ EĞİTİMDE ‘SES YOK SADE NEFES’ DÖNEMİ
GÜNDEM Haberi
MİLLİ EĞİTİMDE ‘SES  YOK SADE NEFES’ DÖNEMİ

MİLLİ EĞİTİMDE ‘SES 
YOK SADE NEFES’ DÖNEMİ


Marmaris İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Züleyha Aldoğan’ın Zonguldak’a atanması, şehirde bomba tesiri yarattı. 
Sayın Aldoğan Zonguldak’a, Milli Eğitim Camiasına hayırlı ve uğurlu olsun.
En yakın dava ve parti arkadaşını, koltuğa oturduktan sonra Ankara’ya gammazlayan, siyaset arkadaşına ‘Rakip eksiltmek’ adına her türlü ‘Entrika/fitne/ficur’ yapmaktan geri durmayan ‘629 Adımlık Şehir’ politiplerinin kulakları çınlasın. 
Çünkü, bu politiplerin beklentisi bambaşka idi…
Tam da, binaların bakım onarımlarının yapılma vakti… 
Tam da Müdür yardımcısı sayısının arttırılması için beklentiye geçildiği zaman…Görevlendirmelerin asalete çevrilmesine ramak kala…
Beklentisi olanların beklentileri suya düştü. 
Düz yolda patinaj yapmadılar, lastik patlattılar.
İl Milli Eğitim Müdürü veya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olmak için türlü varyetelerini duyduğumuz dernekçi, sendikacı, politikacı arkadaşlar birden ‘Ses yok sade nefes’ moduna girdiler.
Bu tip siyaset bezirganlarını bekleyen ‘Malum son’
Müdür yardımcılığı yarışında birbirlerini yiyenler, memur zammı sonrası da galeyana gelip, birbirlerine ‘galiz’ laflar ettiler.
Lâfa geldi mi ‘Geleceğin teminatı gençliğin eğitimi’ için  ‘attığında mangalda kül bırakmayanlar’, ‘zam’ konusunda ‘yapay mutluluk’ sergilerken, karaladıklarının ‘Eğitimci’ olduğunun farkında bile olmadılar. 
Siyasetçimizin en büyük özelliği, ‘Tavlamasını bildiği gibi harcamasını bilmesi’
Bir ‘Bahane’ yeter, görevden azil için. Bahane, ‘yeniden örgütlenme’ de olur, ‘İmara aykırı binaya dümen’ de… ‘Şehrin siyasi ve ekabirleriyle güveç partisi’ olmasa da,  ‘yukarıda birilerinin uzantısı olmak’ bile yeter.
Velhasıl-ı kelam, ‘lider, doktrin, teşkilat’ın yeniden yapılanmasında ‘Fikri, zikri, eğitim’ plânlamasında ‘Tarz’ farkı böyle istedi. 
Kim bilir, ‘Ödeneği olmayan müdürlük binası’ yerine ‘Halk Eğitim Binası’ yine denenecek.  Ancak, İmara aykırılık, sipariş haberle ‘Çarşı-Pazar’ edilerek değil!
Belki, müdür yardımcılıkları da arttırılacak. Ancak, sendikalara dümen/taviz/peşkeş şeklinde değil, ‘gerekirse’ liyakate uygun…
Bakım onarımlarda, ‘güveç’ ekabirlerinin kontrolünde değil,yasaların elverdiği gibi… 
Şans işte… ‘Bir gözü kör bir gözü şaşı’ olan feleğin çarkında, yozlaşmış siyasetin keyfini sürmek anca bu kadar olur.
Kimini ‘Talih’ kovalar, kimini ‘Kör Salih’
Ne denir!
Allah, herkesin gönlüne göre versin.

İNCİVEZ’DE TAM BİR ‘CURCUNA’ VAR

 


Dün, ‘Zonguldak’ın tanıtım yüzü, he mi?’ diye kulis konusu etmiştim İncivez Mahallesi’ni.
Görünen 8.300, görünmeyen 15 bin nüfusuyla şehrin en hareketli alanlarından biri.
Her gün biraz daha ‘Yaşanmaz’ hale getirilen…İnsan, araç ve bina yoğunluğuyla insanların ‘Cendere’ gibi sıkıştırıldığı…Her türlü aykırılığın ‘Diz boyu’ tabirle anlatıldığı bir Üniversite mahallesi.İmara aykırı binalar, günü birlik evler, alt depolarında biriken suların otomatik pompalarla tahliye edildiği…Lağım borularının havada dolaştığı, otoparksı5z binalara ruhsat verilen, giriş Çaybaşı caddesinin oto işgalinde olan…
Üniversite’nin ders başı yapmasına ramak kaldı. Aileler çocuklarını güler yüzle getirdikleri Karaelmas diyarından, somurtarak dönüyorlar. 
Yaşamın gece yarılarına kadar sürdüğü İncivez’de tam bir curcuna var. Trafik, asayiş, sosyal açıdan…
Dip dibe yapılmış apartmanların yöneticileri binalarına sahip çıkmıyor.Yöneticiler apartmanda oturanları bilmiyor. Kozlu İlçesi’nin kanalizasyonları, merkez ilçeye bağlı İncivez sınırlarındaki İleri Biyolojik Arıtma Tesisi kanallarına giriyor.
İncivez, yiğitlerin değil sorunların harman olduğu şehrin adeta özet bir görüntüsü. Gürültü, çevre kirliliği trafik rezaleti birbirine öyle girmiş ki…
Önemine binaen olması gereken özelliklerinden mahrum bir manzara.
Küçük dokunuşlar bekliyor, sınırları içindeki Bülent Ecevit Üniversitesi’nden (BEÜ). Seçilmek için günlerce seçmenine dil döken seçilmişlerden. Ve şehrin tanıtım yüzü olması nedeniyle bürokrasiden…
Siyasi rant için otoparksız binalara yol vermese seçilmiş.Trafik rezaletine bir çözüm arasa…Üniversite, en azından Rektörlük binası girişindeki trafik rezaletini halletse yeter. 
Bürokrasi bir karakol getirse,112 Acil servise yer verilse, Başkent Elektrik’e ait alan,  mahallenin sorunlarına vakfedilse, mahalledeki güvenlik kameraları arttırılıp, esnaf kira ve vergi açısından denetlense, yani; huzursuzluk ‘Zapt-u rapt’ altına alınsa hiçte fena olmayacak.
Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun(TTK) nefeslik/havalandırması Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü(GSİM) tarafından ‘Genç Ofis’ olarak düzenlenecek inşallah. Genç,yaşlı, engelli, öğrenci ve ev hanımlarına yönelik sosyal faaliyet ve çalışma alanları yaratılacak.
Velhasıl-ı kelam, 81 vilayete hitap eden Zonguldak’ın mecburiyet Caddesi Gazipaşa kadar önemli İncivez kirliliklerinden kurtulup nefes aldığında şehir nefes alacak, misafir öğrenci ve veliler gönül rahatlığıyla geldikleri yerlerde bizi anlatacaklar. 
Bu kulis’in sebep-i hikmeti, derdi, dertleri depreştirmek, seçilmiş ve atanmışı hedefe yerleştirmek değil. 
Derdimiz, sorunları özellikle görmezden gelen ‘Hall’ edecek ilgililere seslenmek.Semt sakinlerinin gönlüne ‘Bir nebze’ olsun su serpmek.
‘Anlayana sivrisinek saz, anlamayana…’ misali.
İncivezli, avuçlarını semaya kaldırmış, eziyetin hizmete dönmesi için adım atacak seçilmiş ve atanmışlara ‘Dua’ için bekliyor.

 

PARMAKLIKLAR BİTİNCE, SIRA 
BANKAMATİK KASASINA GELECEK


Geçen hafta şehrin göbeğinde hırsızlık başlıklı iki kulis yapmıştım.
‘Çalmak kolaylaştı’ ve ‘Uzun Mehmet Camii korkulukları da yolcu’ demiştim.
Uzun Mehmet Camii yol kenarındaki korkulukları ya ellenmiş yada yağışlar neticesi temelleri bellendiğinden çimenlerin üzerine boylu boyunca yayılmıştı.
İlgililer, yazının mürekkebi kurumadan, ‘Sevabına’ koşup, onardılar ve en azından hurdacıya gitmesini engellediler.
Ancak, bir kaz yazmamıza rağmen, Terakki Mahallesi’nde İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Esnaf Birlikleri Odası yanındaki parmaklıklar götürülüyor. Her biri en az 50-10 Kg ağırlığındaki parmaklıklar her gün eksiliyor. Minibüs durağı ve bankamatik kulübesi yanında olmasına rağmen, parmaklıklar, usta hırsızların elinde sırra kadem basıyor.
Şehrin göbeğinde, yüzlerce kilo ağırlığındaki parmaklıklar güvenlikte değilse…
‘Asayiş berkemal’ lafı askıda kalmaz mı?
İnanıyorum ki, sınırdaki parmaklıklar bittiğinde, sıra bankamatik kasasına gelecektir. 


‘AŞI’ KONUSUNDA ‘ÇENESUYU 
ÇORBA’ TARTIŞMALAR…

 


İki yıl aradan sonra okulların online/uzaktan eğitimden yüz yüze eğitime dönmesi, tartışmaları da beraberinde getirdi. 
Kimi inşaat ve turizm sektöründen sonra eğitim sektörünü canlandırmak; kimi geleceğin teminatı olan gençleri eğitimden soğutmamak olarak değerlendirdi.
Ancak, en büyük tartışma, pandemi süreci çerçevesinde, önlemler silsilesinden olan ‘Aşı’ üzerinde yoğunlaştı.
Ne hikmetse, aşı üzerinde başlatılan olumsuz kampanya ‘Okul-veli-öğrenci’ ilişkilerini aşıp, siyaset güzergahında karmaşa ötesinde kaos yarattı.
‘Aşı olmayan veliler’ ve ‘PCR testi yaptıracak öğrenciler’, ülkenin ‘işsizlik, pahalılık ve göçmenler’ sorununun önüne geçti.
Bu arada ülkede vaka ve ölüm oranları artarken, 8 ilde yüz yüze eğitim sekteye uğrayıp, ‘Yeniden kapanma’ gibi ‘eski kötü’ çağrışımları yapılmaya başlandı.
Aşı artık sadece ‘tıbbı/sağlık’ konulu ‘çare/müdahale/sonuç’ değil; ‘siyaset/muhalefet/ret’ manalı bir ‘İş/oluş/hareket’ oldu.
Yüz yüze eğitimde sınıf öğrenci sayıları, öğretmen yeterliliği, hizmetli sayısı, sınıfların havalandırmalarından söz eden yok. 
Servis araçlarındaki balık istifi taşınma, yardımcı ders kitaplarındaki fiyat anarşisinden dem vuran da…
Ağzı olan konuşuyor. Sarf malzemesi kelimelerin  oluşturduğu bilgi dağarcılığının kıymeti harbiyesi, konuşanın vaktinden menkul…
Velhasıl-ı, ‘Yeni-iyi’ konulu bir gelişme yani ileriye dönük manzara-i umumiye güzel değil.

 

 

TÜM EMEK DER ALAPLI
KONGRESİNİ YAPTI

TÜM EMEK DER ALAPLI Şubesi 5. Olağan Kongresi Alaplı Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Uysal'ın tek aday olarak gittiği ve güven tazelediği seçimlerde 72 delege oy kullandı.
Saat 12:00’de başlayan kongreye Genel Başkan Satılmış Çalışkan, Genel Malı Sekreter Ali Selçuk, Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu, diğer şube yetkilileri ve üyeleri katıldı. 
Genel Başkan Satılmış Çalışkan, kongre sırasında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çalışkan, yaptığı konuşmada  “Yüzde 70’i açlık sınırı altında maaş alan emekliyi düşünüyoruz. Bugün 750 lira dul maaşı alan emeklimiz var. Piyasalar uçuyor, köylümüz ağlıyor. Hastanelerde kapıya emekliden kaç lira katılım payı alınacağı yazılmalı. Keyfe keder para kesiliyor. Biz parti telaffuz etmiyoruz. Kim emekliye ne kadar hizmet ederse biz onların yanında olacağız. Türkiye 2 dernek var, bizim beğenmiyorsanız diğer derneğe üye olun. Üye derneğin gücüdür. Üyelerimizden toplanan yılda 35 lira üye aidatı ile misafirhane yaptık sizlerin destekleri ile hizmetlerimiz daha da artacaktır. Hizmet ve pirime dayalı bir intibak yasası istiyoruz. Yeni emekli sistemi düzenlenmeli. Biz birbirimize sahip çıktığımızda dikkate alınırız.” ifadelerine yer verdi.   
Yapılan seçim neticesinde Kazım Uysal, Dündar Yazgan, Mehmet Baysal, Hayri Meşe, Hasan Şenel Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine seçildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİLLİ, EĞİTİMDE, ‘SES, , YOK, SADE, NEFES’, DÖNEMİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı