'MÜJDE', İŞÇİ ALIMI MI?
Haber
02 Haziran 2021 - Çarşamba 17:31 Bu haber 1564 kez okundu
 
'MÜJDE', İŞÇİ ALIMI MI?
GÜNDEM Haberi
'MÜJDE', İŞÇİ ALIMI MI?


Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak ziyareti öncesi değerlendirmelerde bulundu. Başkan Tosun açıklamasında, Erdoğan’ın Zonguldak’ta vereceği müjdeyi bilmediklerini ancak ‘petrol bulunması’ noktasında beklenti içinde olduklarını dile getirdi. Başkan Tosun müjde üzerine beklentisini açıklayarak, “Bizim verilecek müjde ile ilgili bir bilgimiz yok. Akşam telefonda kendisi açıkladı zaten. Bizim tahminimiz doğalgaz ve petrol üzerine olacak. Daha önce söylemişti. Büyük ihtimal öyle bir şey söyleyecek. Cumhurbaşkanımız daha önce petrol ve doğalgaz açıklaması yapmıştı. Büyük ihtimal öyle bir şey olacak. Mesela Filyos yapılıyor. Onun arkası yapılacak dese bu müjde olmaz. Cumhurbaşkanımızın müjdesi petrol üzerine olacak gibi geliyor bana. “ dedi.

Tüm Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek müjdeyi beklerken Zonguldak’ın beklentileri ise bambaşka. Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)’nun her geçen gün küçülmesi ve norm kadronun doldurulmaması, kentin beklentilerini yükseltiyor. Her seçim döneminde kısıtlı sayıda alınan işçi ve bu alımın ‘seçim vaadi’ olması kamuoyunda tartışmalara yol açıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Zonguldak ziyaretinde seçim atmosferi olmadan işçi vaadi vermesinin en büyük müjde olacağı ifade ediliyor. 

Zonguldak’ta yaşanan işsizlik, şehir dışı göçte ana etken olurken bir dönemin işçi kenti, emekli kenti olarak anılmaya başlandı. Yatırımın Zonguldak’ta yapılması ‘Yaşanabilir kent’ olma noktasında pozitif katkı sağlarken, bu kazanımların iş imkanlarının çeşitlendirilmesiyle daha rantabıl hala getirilmesi bekleniyor. Ulusal çapta petrol veya doğalgaz bir müjde olarak nitelendirilirken Zonguldak’ın beklediği asıl müjde bambaşka.

Pazı gücüne dayalı norm işçi kadrosu sayısı 14 Bin, mekanik güce dayalı norm işçi kadro sayısı  10 Bin 750 olduğu ifade ediliyor. Zonguldak’ta asıl beklenti bu norm kadroların doldurularak işsizliğin kent genelinde bir nebze olsun giderilmesi. TTK’da çalışan işçilerden bin 406'sının 2020 yılında emekli olduğu, 2 bin 659 işçinin ise 2025 yılına kadar emekli olması söz konusu. Her geçen yıl emeklilik sebebiyle işçi sayısı erimeye devam ederken yeni alımların yapılmaması ise kamuoyunda tepki çekmeye devam ediyor. 

Tüm yaşanan gelişmeler ve işçi alımlarının adeta ‘göstermelik’ olması ‘TTK cezalandırılıyor mu?’ sorusunu da akıllara getirdi. TTK nezdinden Zonguldak’ın cezalandırıldığı iddiası da zaman zaman kulislerde konuşuluyor. Zonguldak siyaseti ve kamuoyunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan en büyük beklentisinin ‘İşçi müjdesi’ olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'MÜJDE',, İŞÇİ, ALIMI, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı