NE BİÇİM LASTİK BU! DON LASTİĞİ, ARABA LASTİĞİ, KUŞLASTİK DEĞİL!..
Haber
01 Aralık 2021 - Çarşamba 17:25 Bu haber 1140 kez okundu
 
NE BİÇİM LASTİK BU! DON LASTİĞİ, ARABA LASTİĞİ, KUŞLASTİK DEĞİL!..
GÜNDEM Haberi
NE BİÇİM LASTİK BU! DON LASTİĞİ,  ARABA LASTİĞİ, KUŞLASTİK DEĞİL!..

NE BİÇİM LASTİK BU! DON LASTİĞİ,

ARABA LASTİĞİ, KUŞLASTİK DEĞİL!..

Bende inanıyorum, Atatürk Devlet Hastanesi yanında, 2014 yılında başlanan, bitimi yılan hikayesine dönen, siyasilerin ‘temcit pilavı’ gibi ısıtıp ısıtıp, kamuoyunu ‘hizmet’ çerçeveli reklamla uyutmaya çalıştıkları yeni hastane inşaatının biteceğine…

Ancak, Tepebaşında 6 ay önce inşaatı bitip, kabulü yapılan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi gibi ‘hizmete sokulmayabilir’ de?

Olur mu canım; pandemi sürecinde en acil ihtiyaçlardan biri; bir çok okul da, kalabalık sınıflar dolayısıyla ikili eğitim sürerken, inşaatı bitmiş okul, neden devreye/hizmete/ihtiyaca cevap verecek hale getirilmez!

İşin ‘kötü’ tarafı mı, uzun zamandır, ‘Allah rızası için el cevap’ diye yazıyoruz, çiziyoruz da; attığında mangalda kül bırakmayan seçilmiş ve atanmışlardan ‘tık’ yok.

Siyasetin/siyasi yozlaşmanın, ortalıkta ‘demoklesin kılıcı’ gibi dolaştığı doğru. Ancak, bu okulun, Tepebaşında, rüzgarın alnında yapayalnız dikili bırakılması Allah’a reva mı? Bari, son fırtınalar sonrası okulun mantolaması ve kapı pencerelerinde bir ‘durum’ var mı/yok mu belirtin kardeşim!

İlginç bir şehir Zonguldak… ‘Sorun Üretme Üniversitesi’ olsa, rektör ve akademik kariyerli hocalarının çoğu Zonguldaklı olurdu.

Bu vesileyle, 2020-2021’de eğitim/öğretime açılıp, taşımalı eğitim çerçevesinde öğrencileri Karapınar’a transfer edildiği için kapanan ve o gün bu gündür çürümeye terk edilen Kozlu/Dereköy’de ki modern okulu hatırlatıyorum.

Dünya Bankası Kredisiyle yapılmış koskoca okulu, durduk yerde ıskartaya çıkartmak, tüyü bitmemiş yetim hakkına tecavüz değil mi? Nedir bu keyfe keder israf, şatafat, fitne!

Yan sütunlarda, Uzunkum sahilinde denize dökülen paralı atıkların hikayesini okuyacaksınız. Bir hafta önce denize ‘dolgu’ olarak döküldüler, dünkü fırtına aldı götürdü, asfalt atıklarını ve kantardan çıkan atıkları!

Tepebaşındaki okulun başına ne geldi ki, hizmete sokulması engelleniyor?

Aynı durum, Atatürk Devlet Hastanesi yanında inşaatına 2014’te başlanan Yeni Hastane içinde geçerli. 900 günde bitecekti?

İlginç… Periyodik mesafelerde; pandemi, hayat pahalılığı, işsizlik, siyasi gerginlik gündeme oturunca; bürokrat çıkıyor ‘hastanenin açılması planlanıyor’ diyor.

İktidarın sözcüsü çıkıyor ‘hastane inşaatında sona doğru’ diyor.

Ne biçim ‘lastik’ bu ya?

‘Don lastiği’ desen değil, ‘araba’ lastiği desen değil, ‘kuş lastik’ desen değil!..

Kozlu Dereköy Okulu neden çürümeye terk edildi, Tepebaşındaki kabulü yapılan okul, neden pandemi sürecinde hizmete sokulmuyor, yeni hastane inşaatın ne zaman bitecek?

Merkezi idarinin temsilcisi yada siyasi iktidarın Zonguldak il yetkilisi olmayabilir.

Adı lazım değil birileri lütfen açıklayabilir mi?

YİNE, DENİZ ALDI GÖTÜRDÜ!...

 

22 Kasım 2021’de  ‘Sökülen asfaltlar dolgu malzemesi’ başlığıyla vermiştik haberi.

“Mithatpaşa Tüneli karşısında, eski yoldan çıkartılan asfalt parçaları /tabakaları, Uzunkum deniz sahilinde yapılan dolgu işleminde kullanılıyor. Elbette dolgu açısından gerekli protokol yapılmıştır. Ancak, yapılacak olan tasarruf tedbirleri açısından, asfalt parçalarının yok olması değil; yeniden kazanılması değil midir?” diye sorup, yetkili ve ilgililerden ‘el cevap’ beklediğimizi belirtmiştik.

Beklediğimiz ‘el cevap’ seçilmiş ve atanmış ilgili/yetkililerden değil, fırtına sonrası sessizlik olan fotoğraflardan geldi.

Uzunmuk sahilinde yapılan dolgularla kazanılmak istenen alan, deniz dalgalarıyla sökülüp, dağıtılmış. Tıpkı Kozlu sahilindeki eski çöp deponi alanından sökülen çöp/pisliklerin sahile yayılması gibi.

Tıpkı, Zonguldak-Devrek çıkışında, yol genişletilirken, dağ kaymasın diye yapılan fora kazıkların yatması/çökmesi, paraların gitmesi gibi…

Fora kazık çakılması esnasında, ‘bakalım ne zaman çökecek?’ diye yazılı ikaz etmiştik, dikkate alınmamıştı.

Elbette şimdi, yetkililerden beklediğimiz bir ‘el cevap’ var.

Uzunkum Sahiline kantar çıkışlı dökülen atık var mıdır, miktarı ne kadardır?

EKMEK ZAMMINA 2 GÜN KALDI!..

Ekmek imalatına etki eden madde ve malzemelere gelen zamlardan sonra fırın işletmecileri zam isteğinde direniyor.

Daha ziyade un, maya ve susam ücretlerindeki fahiş artış sonrası bir çok bölgede ekmek ve simit satış fiyatları yeniden belirlendi. Zonguldak’ta da, yeni fiyat belirlenmesine kadar 400 gram etmek 4 liradan satılıyor. Fırıncılara iskonto kârı sağlamak maksadıyla tekli ekmek değil, ikilik ekmek çıkartılıyor.

Bu arada İstanbul ve Bartın’da ekmek fiyatları belirlenip, resmileştirildi. İstanbul da 230 gram ekmek 2.5 liradan satılacak.

Komşumuz Bartın’da ekmek fiyatlarını açıkladı. 220 gram ekmek: 2.5 lira, 440 gram ekmek: 5.00TL.

Zonguldak’ta ise halkın yegane tüketim ve gıda maddelerinden ekmek gramaj ve fiyatlarının belirlenmesi için fırıncılar toplantılarını sürdürüyor. Fırıncılar dün gece de geç saatlere kadar toplantılarını sürdürdüler.

Fırıncıların bir kısmı, 250 gram ekmeğin 4 liradan satılmasını istiyor.

Zonguldak’ta hafta sonundan itibaren 90 gram simit’te 2.5 liradan satılması bekleniyor.

Ancak, gözlemciler, ekmek gramaj ve fiyatları üzerindeki tartışmanın, hafta sonu itibarıyla belirlenmesi halinde de, tartışmaların durmayacağı görüşünde.

Gözlemciler, asgari ücretin yeniden belirlenmesiyle birlikte de fırıncıların ‘ekmekten bir dilim’ arayışının süreceğini ileri sürüyor.

‘SEFALET’TEN  ‘İNSANİ ÜCRETE’ DOĞRU…

İşçi-İşveren ve Hükümet temsilcilerinden oluşan ‘asgari ücret tespit komisyonu’ dün ülkeyi kasıp kavuran ‘döviz’ ve ‘Enflasyon’ gölgesinde toplandı.

İşçilerin temsilcisi TÜRK_İŞ, işveren temsilcisi TİSK, hükümeti temsilen ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olacak.

13 milyon kayıtlı çalışanın 7 milyondan fazlası, vasfa bakılmadan asgarinin ‘en düşük’ kısmı referans alınarak çalıştırılıyor. Yani asgari ücret 7 milyonu doğrudan; dolaylı olarak ise herkesi ilgilendiriyor.

Dün toplanan komisyonun vereceği karar sonrası, diğer maaşlara da zam yapılacak.

Diğer taraftan, asgari ücretin açlık sınırı altında kalmasına rağmen; TÜİK verilerine göre; ‘Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7.4 büyüme kaydetti’ açıklaması kafaları karıştırdı.

45 yılın en büyük zam beklentileri diye lanse edilmesine rağmen; piyasaya sızan bilgilere göre, uygulanacak oran yüzde 25-30 oranında.

Mevcut asgari ücretin brütü:4 bin 203 TL. Net’i ise 2.825 TL.

Asgari ücretin yükseltilme isteği ise dolar/euro’nun aniden yükselmesi.

İşçilerin, dolar ve Euro ile maaş almıyor ancak; ödemelerin çoğu döviz üzerinden yapılıyor. Dolar üzerinden yapılan hesaba göre: işçilerin 2021’de maaşları 376 dolardan 221 dolara geriledi.

Dolayısıyla; ‘açlık sınırı(3.090 TL) altında kalıp, ‘sefalet’ ücretine dönen asgari ücretin ‘insani’ bir çerçeveye oturtulması sadece çalışanın değil, insanca yaşam isteyen herkesin beklentisi.

SİYASLERİN SEÇMEN, VATANDAŞIN YAŞAM KAVGASI  

                  

Bir tarafta enflasyon ve hayat pahalılığındaki sert yükseliş, diğer yanda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye ekonomisinde yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 7’lik büyüme haberi.

Bir yanda simitin İstanbul’da 3.5 lira olması diğer yanda Ulusal Süt Konseyi’nce çiğ süte yapılan tavsiye satış fiyatının yüzde 47 artışla 4 lira 70 kuruş olarak belirlenmesi.

Asgari ücret tespit komisyonunun yeni fiyat belirleme çalışmalarına başladığı bir ortam da, açıklanan zamlar, büyük oranda yeni asgari ücretle birlikte ortadan kalkacak ve yeni istek/arayışlar başlayacaktır.

Zonguldak’ta da hafta sonu itibarıyla ekmek, simit ve çay fiyatları açıklanacak.

Yaşam kalitesini direkt ilgilendiren ‘zamlar’ konusunda siyasiler ise ‘iktidar/muhalefet’ kavgasının en şiddetlisini yapıp, seçmen bazında mesafe kazanmaya çalışıyor.

Yapılacak olan, milletin mutluluğu, devletin güçlülüğü açısından bir araya gelip, vatandaşın yaşam kalitesini arttırma gayreti göstermektir.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: NE, BİÇİM, LASTİK, BU!, DON, LASTİĞİ,, , ARABA, LASTİĞİ,, KUŞLASTİK, DEĞİL!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı