Sanayide verimlilik bilinci için panel düzenlendi
Haber
14 Mayıs 2015 - Perşembe 08:31 Bu haber 18341 kez okundu
 
Sanayide verimlilik bilinci için panel düzenlendi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından Verimlilik Haftası etkinlileri dolayısıyla, sanayide verimlilik bilincinin oluşturulması amacıyla Emirgan Hotel’de panel düzenlendi.
TEKNOLOJİ Haberi
Sanayide verimlilik bilinci için panel düzenlendi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, 2015 Yılı Verimlilik Haftası Etkinlikleri kapsamında “Sanayide Verimsiz Elektrik Motorlarının Dönüşümü Programı ve Rekabetin Üstünlüğünü Sağlamak İçin Verimliliğin Önemi-Erdemir’de Verimlilik Uygulamaları” toplantısı düzenledi. Erdemir Hotel’de gerçekleşen programa, Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uzmanı Nilay Dönmez, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Resul Acar, Vergi Dairesi Başkanı Kazım Karaca, SGK İl Müdürü Çiğdem Acar, Zonguldak Ereğli ve Çevresini Kalkındırma Derneği (ZERÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Kır, KOSGEB Müdürü Yaşar Yıldırım, sanayiciler ve iş adamları katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı verimlilik tanıtım filmi izletildi. Sinevizyon gösteriminin ardından konuşma yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Resul Acar, verimlilik kavramının çok geniş bir yelpaze yayıldığın ifade ederek, “Verimlilik kavramı sanayileşmemizden bankacılığa, tarımdan hukuk sistemine, eğitimden ekonomiye gibi çok geniş bir yelpaze içinde her alanda kullanmaktayız. Verimlilik, üretim ya da hizmet sisteminin ürettiği çıktı ile bu çıktıyı oluşturmak için kullanılan girdi arasındaki ilişkidir. Verimlilikte hedef insan kaynağının enerjiyi, bilgiyi ve maddi imkanları etkin ve doğru şekilde kullanarak, meydana getirilen ürün ve hizmette nitelik ve niceliği eş zamanlı olarak tartmaktır” dedi.
Verimlilik potansiyelinin, ülkenin gelişmişlik düzeyini yansıtan bir gösterge olduğunu kaydeden Acar, verimliliğin bir amaç olmadığını vurgulayarak, verimliliğin ülkemizde geliştirilmesi ve toplumun her ferdinde bu bilincin oluşturulması gerekliliğine dikkat çekti.

Kır, “Yeterli kaynağımız yok”
ZERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Cevat Kır ise, ülke sorunlarının çözülmesinde verimliliğin ön planda tutulması gerektiğini belirtti. 2007 yılında yapılan bir toplantıyla Zonguldak’ın swot analiziyle güçlü ve zayıf yanlarının ortaya çıkarıldığını söyleyen Kır, analiz sonucu elde edilen verilerin uygulamaya dökülmediğine işaret ederek, “Analiz sonucu ortaya çıkan verileri ne kadar uygulayabildik? Bu tür toplantıların neticesinin de verimli olması gerekiyor.  Sanayici ve iş adamlarımızın o kadar sıkıntısı var ki bu toplantıyı dinleyebilecek, ve çıkan sonucu kendi içlerinde organize edebilecek konumda değiller “ diye konuştu
İnsan kaynaklarındaki verimliliğin gerekli ölçüde kullanılmadığını kaydeden Kır, bölgede yetişmiş insan gücünün ön plana çıkartılması gerektiğini belirterek, “Çok iyi mühendislerimiz, kaynakçılarımız, montajcılarımız var. Bu insan kaynağımızın, yetişiş insan gücümüzü kullanmamız gerekiyor. İzletilen tanıtım filmindeki bizde sanayimizde kullanmayı isteriz ama ne yazık ki Ar-Ge ve inovasyon için ayırabileceğimiz bir kaynağımız yok, mevcut kaynaklarımız ancak kendi işlerimizi döndürebilecek bir noktaya getirebilir. Çok iyi bir rehbere ihtiyacımız var. Doğru noktada doğru şeyler yapmayı arzu ediyoruz. Zonguldak’taki sanayicilerimiz ve iş adamlarımız, devletimizin bu sıcak yüzünü daha iyi hissetmeyi ve kendilerini daha iyi bir noktaya taşımayı istiyor” şeklinde konuştu.

Oktay, “Zonguldak daha iyi bir konuma gelecek”
Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay ise, marjinal verimlilik kavramı üzerinde durarak, kavramın eldeki verilerle ulaşılabilecek maksimum verimi ifade ettiğini söyledi. Tüm iş verenlerin, kamu görevlileri ve hükümetin toplum refahını ve toplam kaliteyi yükseltmeyi amaçladığını kaydeden Vali Yardımcısı Oktay, “Herkesi bu uğraşta elinden gelmiş olan mevcut kaynakları en iyi şekilde değerlendirerek ve yönlendirerek yapmaya çalıştıkları işten dolayı kutluyor ve başarılar diliyorum. Zonguldak’ımız kuzeybatının parlayan yıldızı olarak inşallah önümüzdeki günler daha iyi bir konuma gelecek” ifadelerini kullandı. 
Program konuşmaların ardından, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Uzmanı Nilay Dönmez, BEÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Yıldırım ve ERDEMİR Maliyet ve Verimler Başmühendisi Çetin İnali, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü Uzmanı Serhat Saygın’ın sunumlarıyla devam etti.

HABER: Göksu BAYRAM

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sanayide, verimlilik, bilinci, için, panel, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı