ŞANTAJ VE ŞOVENİZM’İN COVİD-19’DAN FARKI YOK
Haber
09 Eylül 2021 - Perşembe 16:53 Bu haber 1469 kez okundu
 
ŞANTAJ VE ŞOVENİZM’İN COVİD-19’DAN FARKI YOK
GÜNDEM Haberi
ŞANTAJ VE ŞOVENİZM’İN COVİD-19’DAN FARKI YOK

ŞANTAJ VE ŞOVENİZM’İN COVİD-19’DAN FARKI YOK

 

 

Ülkenin ilk endüstri şehri olarak planlanmış Zonguldak.

Bakmayın siz şimdi ödediği vergi kadar yatırım alamayış ve yiğitlerin değil sorunların harman olduğu il olmasına…

İktidar yanlılarının ‘Kömüre giden demir yolu projesi’ kapsamında trafiğin sürekli açık olması için yapılan 5 ayaklı üst geçidi yıkma, tarihi güzelliği yok etme gayretlerine.

Vilayet konağı yanındaki İnönü Anıtı önüne kaykay koyup, tarihi şahsiyetin gölgelenmesi, 'Her an yıkılabilir' raporları olan Merkez Çarşısı’nın timsah gözyaşı dökmek için beklenmesi, denize hafriyat dökülmesinin seyredilmesi hep ‘629 Adımlık Şehir’ özelliğinin öne çıkmasından.

Dün bizim ilçemiz iken il olan Bartın ve Karabük, bu gün bir çok konuda ‘Siyaset/siyasetçi’ fantezisini kullanarak bize yaşam kalitesini her gün yükseltiyor. Son beş yıldır tünel, viyadük, kavşak, bölünmüş yol gibi gelen bazı hizmetler bile yetmiyor yaşam kalitesi çıtasını oynatmaya…

Çünkü, gelen maddi yatırımlara inat, manevi bünyeyi sallayan, zorlayan insanların moral/motivasyonunu bozan gelişmeler saplanıyor göğsümüze.

Birkaç gündür ‘Şovenizm’ ve ‘Şantaj’ gibi sosyal bünyede gedikler açan, insanların birbirlerine kaynaşmasını engelleyen; yaşam kalitesine olumsuz etkiler yapan faktörler üzerinde duruyorum.

Farkında mısınız; iktidar ve muhalefete mensup siyasetçilerin hiç biri, şantajın her türlüsü ve şovenizm üzerine iki laf etmedi.

İç ve dış bünyede rakip eksiltmek için her türlü varyasyonu yapıp, en yakın arkadaşı için bile ‘Hain’ yaftası yapıştırabilen ‘siyasi tip’ tartışılan konuda sağıra yatıp, keyif sürdü.

Aslında, hem şovenizm hem de şantaj, politiplerin beslenip barındıkları, her an kullanmaya hazır bir malzeme olarak duruyor yanlarında.

Ancak, maddi/manevi çıkar için kullanılan bu kırıcı, bozucu, bölücü tarif ve tatbikler; her gün artan hızla ‘Alışkanlık’ halini alıyor. Sonrada bu alışkanlıklar örf/adet/gelenek oluyor.

Lafa geldi mi, ‘Gençlik bir milletin özü; geleceğimizin teminatıdır’ diye nutuk çekecek; ardından ‘Şoven’ ve ‘Şantaj’ dersinin icraasına geçeceksiniz!

Şoven ve şantaj konulu her icraat, covid-19 mikrobu gibi çok hızlı yayılıyor.

Malumunuz, Covid-19 virüsü, kendi taklidini yaparak ürüyor/çoğalıyor. Ürerken meydana gelen imalat hatalı virüslere yani, mutasyona uğramış virüslere varyant deniyor. Bu gün piyasada bulunan onlarca virüs çeşidi gibi…

Şovenizm konusunda da birçok çeşit uygulama var. ‘Hemşericilik’ veya ‘Komşuculuk’ gibi mevhumlar arkasına gizlenmek gibi…

Siyasi şantaj, sportif şantaj, para sızdırmak için şantaj gibi…

Velhasıl-ı kelam; toplum giderek yozlaşıyor. Siyasi, ticari ve sosyal çıkar yüzünden, toplumu birleştiren, koruyan bağlar giderek zayıflıyor.

merkezi idarenin ‘Halka hizmet’ manasında yapıp, devreye soktuğu maddi yatırımların yaşam kalitesine olumlu  katkısı kadar, manevi bünyeyi tahriş ve tehdit eden  gelişmelerinde olumsuz katkıları olduğu unutulmamalıdır.

Kozlu’da mahalle aralarının parke yol yapılmasının yaşam kalitesine katkısı kadarsa, 41 bin kişinin lağımlarının arıtma yerine denize akmasının katkısı o kadardır.

Siyasette arkası olan siyasetçinin ekarte edilmesi ne kadar ‘Absürt’ ise; İşe alımlarda liyakat yerine siyasi şovenizm uygulamak o kadar absürt ve yaralayıcı, bölücüdür.

SONUÇ:

Toplumsal barışı bozacak her şey, bir an için birilerinin işine yarayabilir. Ancak, uzun vadede hüsrandır. Yapılacak olan, siyasi yelpazenin neresinde olunursa olunsun, birlik ve beraberlik teması işlenip, icraatına geçilmelidir.

Seçilmiş ve atanmışlar, devlet, millet için, geleceğimizin teminatı gençler için, risk alıp, birlik ve beraberliğimizi bozacak gelişmelere karşı çıkmalıdır.

Zira, yol verilen her kötü alışkanlık, covid mikrobu gibi kendi taklidini yaparak büyüyüp etki alanını genişletiyor.

Şekil ‘A’ da görüldüğü gibi ‘vaka’ ve olumsuz etkilenen ‘Ölüm’ sayıları artıyor.

 

 

İLHAN ALPBOĞA VE ZAFER PARTİSİ

 

 

İlhan Alpboğa adı bana önce ülkücülüğü sonra Karabük’ü çağrıştırır.

Avukat Çağatay Tanju Korkut(Allah rahmet etsin) ve  Atilla Karaaslan’ı yani 1980’li yılları, Karabük’teki Haber Gazetesi bürosunu.

Velhasıl-ı, İlhan gardaşımla dostluğumuz uzun yıllara dayanır.

Mesleğin/haberciliğin radyoculuk kısmında iştigal ediyor ve başarılı.

Alpboğa, siyasetten de kopmadı. Türk Milliyetçiliği ülkücülüğü paralelinde çalışıyor. Son olarak Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın kurduğu Zafer Partisi’nin genel idare kurulu üyeliğine seçildi.

Zafer Partisi, Türk Siyaseti’nde bir boşluğu doldurmak hedefli parlamentoya ayk bastı. Parti bayrağında  bozkurt ve ay yıldız figürü ile.

İnanıyorum ki, Zafer Partisi ilk seçimde, TBMM’deki Ülkücü sayısını arttıracaktır.

 İnanıyorum ki, ülkücü kadrolar, değişik partilerden gelen ülkücülerle parlamentoda iktidar olacaktır.

İlhan gardaşımı sahneyi siyasetteki başarısından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Yolun ve bahtın açık olsun gardaşım.

 

 

MİLLİ EĞİTİM VE KANUNSUZLUĞA ANLAYIŞ

 

 

Sürekli yazıp çiziyorum. ‘Alışkanlıklar önce huy sonra örf, adet ve gelenek oluyor’ diye.

Bu alışkanlıklar; şantaj, şovenizm, yörüngesinde çoğalıp toplum katmanlarını olumsuz etkiliyor; birlik ve beraberliği bozuyor” diyorum.

Aslında, bozuklukların temelinde seçilmiş ve atanmışların ‘Ben yaptım oldu’ kafası hakim.

Siyasette iktidara sırtını dayayan, maddi/manevi çıkar için ‘Liyakat/ehliyet’ gibi düsturlara bakmadan, engelleri atlamaya kalkıyor.

Pandemi sürecinde iki yıl aradn sonra okulların açılma törenlerinde ‘Geleceğimizin teminatı çocuklarımız’ diye nutuk atanlar bile göz göre göre kanun ve adalet terazisini şaşırtmaya çalışıyor.

Milli Eğitim için 69 Ambarları mıntıkasında yapılacak iki bina için mimarlar Odası temsilciliği hukuki yollara başvurdu. Milli Eğitim Müdürlüğü imara aykırı olarak bina yüksekliğinin 19 metreye çıkartılmasını istiyor.

Milli Eğitim müdürü, ‘Alışılmadık’ bir şekilde ‘kamu yararına olan yerlerde sıkıntı olmamalı’ diyor.

Korkunç bir şey bu…

Kanun ‘kamu yararına olan yerlere ayrıcalık tanıyor mu?

Peki, sana izin verilirse, ZONTİM’in istediği kata nasıl ‘Hayır’ diyeceksin! ZONTİM’e ‘Silueti bozuyor’ diye verilmeyen kat yüksekliği verildiği halde sana verilirse ‘Bu nasıl adalet?” demeyecekler mi?

Milli Eğitim’e verdik, bari ZONTİM’e de verelim’ dendiğinde, vatandaşın isteklerine nasıl karşı çıkacaksınız?

Milli Eğitim İl Müdürü Sayın Ali Tosun, eğitim sezonu başlaması dolayısıyla, her gün sahadasınız. İlk okulları bırakın, liselerde bir sınıfa girin ve bu ‘Adaletsiz’ isteği paylaşın öğrencilerle. İnanıyorum ki, eğitimin ruhuna ters bir uygulama olan bu isteğiniz, öğrencilerden tepki görecektir.

‘Benim, 629 Adımlık Şehir’ dediğim tam da bu işte. Ortada Anayasa ve Yasalar var. Ancak, onları takmayan, her gün bir tarafından delip parçalamaya kalkan seçilmiş ve atanmışlar var.

 

 

CHP’NİN 98. YILINDA ZONGULDAK

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi, 98. kuruluş yılını kutluyor.

Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’un açıklamsını okudum

‘”Aynı inanç ve hedef doğrultusunda kenetlenebilmemiz gerekmektedir’ demiş.

Demek ki, parti içinde kenetlenme zafiyeti var.

Zonguldak geneline bakılınca ortada duran veya partiyi sürükleyen isimler milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Ereğli belediye Başkanı Halil Posbıyık, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, biraz da meclis üyesi Atınç Kayınova…

CHP Zonguldak’ta gövde gösterisi yapabilecek bir üye sayısına da sahip değil. 10 bin civarında olduğunu biliyorum. Yani, ‘üye sayısı yüksek olmadığı için, seçim hakimli ön seçim yapamıyorlar’ eleştirisi var.

98. yıldönümü münasebetiyle CHP, ‘İktidar’ hedef ve heveslerinde ciddi ise örgütlenme ve üye bazında ciddi çalışmalar yapmalı.

‘Atatürk’ ve ‘Cumhuriyet’ demekle, iktidar partisi AKP’ye sallamakla ve dünyanın en eski birkaç partisinden biri olmakla seçim kazanılmadığını son 20 yıllık seçimler gösterdi.

Her gün artan siyasi partiler ile birlikte CHP’nin de maddi-manevi törpülendiği unutulmamalı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞANTAJ, VE, ŞOVENİZM’İN, COVİD-19’DAN, FARKI, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı