'SEÇİM’ DEMEK ‘EKMEK’ DEMEK
Haber
18 Temmuz 2021 - Pazar 12:48 Bu haber 758 kez okundu
 
'SEÇİM’ DEMEK ‘EKMEK’ DEMEK
GÜNDEM Haberi
'SEÇİM’ DEMEK ‘EKMEK’ DEMEK

SEÇİM’ DEMEK ‘EKMEK’ DEMEK

Pandemi süreci ‘Varyant’edebiyatlarıyla sürüyor.

Kendini yenileyerek çoğalan virüs’ün arızalı kopyalarına ‘Mutand’ deniyor. Şimdilerde virüsün birçok çeşidi insanlığı tehdit edip kuşatıyor. Bu arada küresel güçlerde arızalı virüslere uygun ilaçlar geliştirip satıyor. Şimdilerde varyant yada mutand virüslere uygun(!) aşı, tank-uçak-füze kadar kıymetli ve pahalı. Yani, güçlü ülkeler yoluna bakıyor, virüsü ‘Kazanç’ kapısı yapmışlar. Bizim gibi ‘kalkınmakta olan’ ülkelerde, aşı üreten ülkelerin kalplarini ‘Aşı alarak’ kazanıyorlar.

‘Bizim politikacılarımız boş mu duruyorlar?’ diyeceksiniz. Mümkün mü boş dursunlar.

Bizim politikacılarımız da(Parti Sultaları) kolytuklarını deruhte etmek için bir yandan İttifak üyelerini arttırmaya bir yandanda yeni seçim stratejileriyle karşı fikir/parti/ittifakları eritmeye, seçim kaybettirmeye uğraşıyorlar.

Sürekli üzerinde durduğum bir konu var. Yapılacak olan seçim ‘Mutfak seçimi’ olacak diyorum hep.

Yani vatandaş, parti sultalarının yapacağı taktik ve teknik abidik-kubidiklere fazla rağbet etmeyecek. Cebine giren paraya, mutfağındaki yiyeceğine ve cocuğunun geleceğine bakacak.

Zonguldak’ta 137 bin çalışan, 165 bin emekli, 50 bin kayıtlı işsiz var.

Matematiğe vurduğun vakit, nüfusun yarısından çoğunun evine ekmek/para giriyor gözüküyor. Zonguldak’taki emeklinin en az yüzbininin evine 1.500 lira civarında para giriyor. İşsiz zaten küllüm olmuş.

Siz bir ekmek peşinde koşan insana ‘Size millet bahçesi yaptım, yatın yuvarlanın’ demekle oy alabilirmisiniz? Yatıp yuvarlanmakla kimin karnı doyarmış?

Konuya bu açıdan girişimin nedeni, iktidarın ittifaka kademeli barj arayışları.

İktidarın (Cumhur İttifakı), karşı ittifak(Millet İttifakı) üzerinde denediği bir çok yontma/zayıflatma taktiği ve tekniği bir işe yaramadı anlaşılan.

İktidarın (AK Parti)seçim barajını yüzde 10’dan yüzde 5’e indirme gayretlerine, iktidar ortağı (MHP) ittifak yapacak partilere, ittifak içinde ayrı bir baraj uygulanmasını gündeme getirdi.

Buna göre ittifak yapacak parti sayısına göre barajın belirlenmesine yönelik kademeli formul uygulanacak. İki paürti ittifak yapacaksabarajın yüzde 5, üç parti ittifak yaparsa yüzde 8,4 parti ittifakla seçime girerse baraj yüzde 10 olacak.

İktiudar Partisi(AK Parti) MHP’nin bu teklifine destek vermezse, ittifaklarkın seçim barajı yüzde 2 olacak.

Bunun yanında, ittifak ortağı partilerin, güçlü oldukları yerlerde seçime tek parti adı altında girmeside değerlendiriliyor.

2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı ‘Ortak aday’ formulü devreye sokulmuştu.

Bir yandan rakiplerinin dengesini bozup, yine koltuklarını deruhte etme mücadelesi birtaraftanda rakiplerini ezip ortadan kaldırıp tek kalma taktikleri.

Elbette, hangi taktik ve teknik varyasyon uygulanırsa uygulansın, liderlerin ülkeye bakışı, bölgelerdeki adayların seçimi ve insanların yarınlara ‘siyasi-ekonomik- sosyal’ olarak güvenli bakıp bakmadıkları önemli.

Yani, insanların yaşam kaliteleri önemli.

Evine hiç para girmeyen yada 1.500 lira para giren emekli için liman içi düzenleme, millet bahçesi, dere temizliği, mithatpaşa tüneli çok şey ifade etmiyor.

Yaşam kalitesine katkının en büyük payı sefaletin önlenmesidir.

Vatandaşın evinde sağlığını devam ettirecek yemek pişmiyorsa, çocuğunun cebine günde 5 lira koyamıyorsa, istediğiniz kadar ‘millet bahçesinde yatıp yuvarlanın’ deyin.

Kağıt üzerindeki seçim takvim ve taktikleriyle yapılan ittifaklar sayesinde koltuk kapmak düşünülebilir. Ancak başarılabilir mi?

Bunu da demokrasinin olmazsa olymazlarından sandığın sahibi seçmen bilir.

PİSLİKTEN BİR SES ÇIKMADI

Seçilmiş ve atanmışların önemli taktiklerinden ikisidir ‘Sağıra yatmak’ ve ‘Uyuttur, unuttur.’

İşine gelmedikleri zaman, halkın itiraz ettiği ve çözülmesini istedikleri sorunları üç maymun taktiği ile ekarte ederler. Bazı zamanlar, iktidarın gölgesine sığınıp, dört maymunu bile oynarlar.

İki-üç hafta önce Zonguldak’ın santraller bölgesinde deniz üzerinde bir PİSLİK oluştu. Bu pisliğin akıntıları Zonguldoak limanına kadar geldi.

İnsanlar haklı olarak bu nedir dedi. Tam deniz mevsimi. Serinlemek için denize girenlere etki eder mi? Deniz dibi canlılarına zarar verir mi? Görüntü rezaleti zaten konuşxulmuyor.

Bu arada, Marmara Denizi’nde görülen Müsilaj(Deniz Salyası) ve bölgemizin alışıldık rezaletlerdinden santral külü mü soruları gündeme oturdu.

Seçilmiş ve atanmışların hepsinin birden dili dut yemiş bülbüle döndü.

Rezaletin boyutları büyüdükçe, seçilmiş ve atanmışlar mecburiyetten kulak verdiler.

“Elimizdeki teknik cihazlar yetersiz. Anlaşmalı bir laboratuvar inceleyecek’ deyip, ipe un serdiler. Üç hafta oldu, gelişmiş lasoratuvarın incelemesi; kamuoyuna ‘Açıklayıcı’ ve ‘İkna edici’ olarak yansıtılamadı.

Önceki gün sabah yine santraller bölgesinden Zonguldak Limanı’na doğru ‘Alışıldık’ bir kül/kaymak/pislik tabakası akmaya başladı.

Tam da tatil günü. Santral kül barajlarının kapakları hasbelkader açılmış olabilir mi?

Elbette, Zonguldak sınırları içindeki santral küllerinden(!) bahsetmiyorum.

Kimbilir, belki de ‘Öteki dünya’ santrallerine ait kül barajlarından sızmadır!

Zira, bölgede PİSLİK üzerine tartışma başladığında, bölgedeki santral yetkilileri ve onların adına ‘Sipariş’ açıklamalarda bulunanlar, ‘’Pislik bize ait değil’ açıklaması yapmışlardı.

Bu açıklama, seçilmiş ve atanmışlara bir gönderme mahişetinde olsa gerek, bu güne kadar, pisliğin menşei konusunda yetkili/ilgili bir ses çıkmmadı.

İlginçtir… Bölge desantraller bölgesinin etkilediği sahillerdeki pek anlı-şanlı belediye başkanlarıda ‘dut yemiş bülbül’ gibi.

Lafa gelince bir nefeste mangalda kül bırakmıyorlar. ‘Mavi Bayrak’ edebiyatı yapıyorlar.

Plajlara şezlong, şemsiye koymayla mavi bayrak mı alınıyormuş!

MURAT KOTRA VE ÖZCAN ULUPINAR

Geçen hafta sosyal medya üzerinden iki siyasi taktik gelişme piyasaya sürüldü.

Biri Zonguldak eski Milletvekillerinden Özcan Ulupınar’ın yeniden politika hazırlığı içinde olduğu yönündeydi. Malum, Ulupınar son yerel seçimlerde Zonguldak Belediye Başkan Adayı olarak adı geçti. ‘Aday olursa kesin gösterilir ve başkan seçilir’ şeklinde düşünce hasıl olduğu için, iktidar partisinden, daha ziyade ‘Meclis listesine girmek için’ adaylar çıktı.

Sonra ‘Aile içi gelişmeler’ nedeniyle Ulupınar başvuru yapmadı.

Ulupınar için İYİ Parti’den adaylığı konuşuluyor. İYİ Parti’nin Zonguldak’ta yıldızı yükseliyor.

Sayın Ulupınar, dost meclislerinde politikaya sıcak baktığını belli ediyor. Ancak, pazarlamayı kendi mi yapıyor,  teklif var mı belli değil.

‘Seçim’ deyince kanı bitlenmeyen politip varmı?

Kemence duyunca hasta yatağında tepinen Karadenizli gibi… Tamamına yakını, yan dallarını piyasaya çıkartmış, reklamlara başlamışlar bile.

Zonguldak’ta adı geçenlerden biride MHP MYK Üyesi Murat Kotra.

Zonguldak’ı su yolu yapanlardan biri. Ancak, MHP Zonguldak’ta ivme kaybı yaşayan partilerden biri. İstanbul yerleşkeli dostum Sayın Kotra, İstanbul’dan ‘Garanti’ olabilecek bir yer arayışında olacağına inanıyorum. İstanbul olmazsa Zonguldak’a yönelecektir.

Ancak, Sayın Kotra’nın Zonguldak’ta MHP ile ‘Baraj yüzde 5 olsa bile’ seçilme şansı çok az.

Zeki Çakan’ın Zonguldak’ta MHP ile seçim kazanması kimseyi kandırmasın. O zaman “Hedefi AK Parti’ye kaybettirmek olan AKP’lilerin gayreti” o sonucu doğurmuştu.

Bu gün yine aynı ‘Parti içi hain arayan’ ve ‘Rakip eksiltmek’ için aleni gayret eden politiplere güveniliyorsa mesele yoktur.

Bunun dışında MHP’li dostum Sayın Kotra nasıl seçilir?

Cumhur İttifakı seçime birlikte girer, listeyi ortak oluşturur ve Sayın Kotra 2. sırada yer alırsa seçilme şansı olur. Böyle bir durumda 3. sıra kimseyi mutlu etmez. 1. sırayı kapamayanları ikna çok zor.

Diğer türlü seçim gayreti ya ‘Sportif’ ya da ‘Hatıra’ oluşturma çalışması olur.

Önemli iki konu daha var. 1)Kotra aleyhinde ‘Sipariş’ yazılara başlanması. Eski başkanlardan biri ‘Oyma-kakma operasyonlarına başladı’ deniyor. 2)Gökçebey Belediye Başkan Adayı Adem Ayvacı’nın istifa edip İYİ Partiye ‘İskele alabanda’ hazırlığında olması. Ayvacı, rivayet o ki, Çanakçı’nın ricasına rağmen adaylıktan çekilmedi ve Ak Parti adayına kaybettirdi, Vedat Öztürk’e kazandırdı.

Velhasıl-ı kelam, dert biir değil, elvan elvan.

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA

Havaların mevsim normalleri üzerinde sıcak seyretmesine, aşılamanın hızla sürmesine rağmen, vaka sayılarının artması moral bozuyor.

Aşı sayısı hafta sonu itibarıyla 62 milyon 876 bin 975’e (38 milyonu 1. doz, 20 milyonu 2.doz, 3 milyonu 3. doz) yükselmesine rağmen; 7 bin 666 kişinin testi pozitif çıktı. 38 kişi ise hayatını kaybetti.

Havaların sıcak olması maske ve mesafe kurallarının ihlal edilmesine destek oluyor.

Kurban Bayramı dolayısıyla kurallara uymanın dahada zorlaşacağını bekleyen yetkililer, uyarılarını netleştiriyor.

Bu arada, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu,aşı olmayanların düğün, kına, konser, maç, alış-veriş merkezleri, tiyatro, maç, sinema gibi etkinliklere alınmaması için teklifte bulundu. Öneri, hükümetin kabine toplantısında ele aülınması bekleniyor.

TOPLUMU GEREN ATAMALARDAN KAÇINILMALI

Boğaziçi Rektörlüğüne atanmasıyla birlikte yoğun eleştirilere neden olan Prof. Melih Bulu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kararıyla görevden alındı.

Göreve atanması ardından 6 ay süre ile okul bahçesinde nümayiş yapan öğrenci ve öğretim üyeleri, nihayet amaçlarına ulaştılar.

Tartışmanın bir boyutuda atamayı yapan Cumhurbaşkanı’nın tartışmayı bitirmesi.

Bir kısım, olayı ‘Erdoğan Erdoğan’a karşı” şeklinde yorumlarken bir kısımda ‘Yanlıştan dönüldü’ şeklinde yorumladı.

Prof. Bulu’nun görevden alınması akademik çevrelerde ve siyasi camiada rahatlama yarattı.

Toplum katmanları arasında rahatlık vermeyen ve geniş tartışmalar yaratan atamaların, yaşam kalitesinede olumsuz etki yaptığı muhakkak.

Yaşam kalitesine olumlu katkı yapan ekonomik yatırımlar kadar, toplumu geren bu tür atamaların olmaması toplumun beklentisi.

Zonguldak’ta da yapılan bazı atamaların toplumu gerdiği unutulmamalı.

Toplumu geren atamaları, seçmenin unutmadığı ve seçimlerde iktidarın önüne koyacağı gelişmeler arasında yer alıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'SEÇİM’, DEMEK, ‘EKMEK’, DEMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı