SENDİKADA DURMAK YOK
Haber
17 Eylül 2021 - Cuma 15:29 Bu haber 657 kez okundu
 
SENDİKADA DURMAK YOK
“Süreç bitmiş değil, yeni kazanımlar için mücadele edeceğiz” diyen Yeşil:
GÜNDEM Haberi
SENDİKADA DURMAK YOK

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı (GMİS) Hakan Yeşil, toplu iş sözleşmesinin imzalanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ile Külliye’de katıldıkları program, Pandemi sürecinin kurumu ne şekilde etkilediği konularında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nda çalışan işçileri de kapsayan toplu sözleşmenin mutlu bir şekilde sonuçlandığını, işçilerin de mutlu olduğunu vurgulayan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Süreç bitmiş değil, sendikada durmak yok yeni kazanımlar için mücadele edeceğiz” dedi.

 

“TOPLU SÖZLEŞME DÖNEMİNDE BÜYÜK KAZANIMLAR ELDE ETTİK”

Toplu sözleşmenin ardından, TTK’ya bağlı Müesseselerde gerçekleştirdikleri işçileri bilgilendirme toplantıları sırasında, işçiler tarafından güzel bir şekilde karşılandıklarını ifade eden Yeşil, “Toplu Sözleşme sürecimiz bitti. Devamında bölge ziyaretlerimize başladık ve arkadaşlarımıza toplu sözleşmeyle ilgili bilgi verdik. Arkadaşlarımız tarafından güzel karşılandık. Toplu sözleşme döneminde büyük kazanımlar elde ettik. Arkadaşlarımız mutlu oldu bizde bu mutluluğu onlarla paylaştık. İnşallah yakın zamanda arkadaşlarımızın toplu sözleşmeden kaynaklı ücret farkları ödenecek. Bizlerde kaldığımız yerden mücadeleye devam edeceğiz. Süreç bitmiş değil, sendikada durmak yok. Yeni kazanımlar için mücadele edeceğiz.” diye ifade etti.

 

“CUMHURBAŞKANIMIZ İLE KÜLLİYE'DE 'İŞÇİLERLE BULUŞMA' PROGRAMINA KATILDIK”

Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde yapılan törene 80 madenci ile katıldıklarını kaydeden GMİS Genel Başkanı Yeşil, “Toplu Sözleşmenin devamında güzel kazanımlar elde edilmişken Türkiye’de bir ilk olan Cumhurbaşkanımız ile Külliye'de 'İşçilerle Buluşma' programına katıldık. Türk-İş’in önderliğinde yapılan bu organizasyona bizde Zonguldak’tan MTA işçilerimiz ve 80 madenci arkadaşımızla beraber katıldık. Toplantı güzel geçti ve samimi ilişkiler kuruldu. İşçi camiası ve kamudaki sendikaların tamamı yan yana geldi. İşçi arkadaşlarımızda diğer diğer emekçi kardeşlerimizle tanışma fırsatı buldu. Cumhurbaşkanımızda Külliye’de yapılan toplantıda işçiye hitap etti.” şeklinde konuştu.

 

“PANDEMİ BİRİNCİ DERECEDE BİZİ ETKİLEDİ”

Pandemi sürecinin üretimi ne şekilde etkilediği şeklindeki bir soruya da yanıt veren Hakan Yeşil,

“Pandemi süreci tüm Türkiye’yi etkilediği gibi bizleri de etkiledi. Özellikle biz aynı kafeslerden inen, aynı işyerlerinde üzerlerini değiştiren, aynı ortamları kullanan kalabalık gruplarız. Tabi bu süreci iyi yönettiğimizi düşünüyoruz ama ne kadar da iyi yönetsek herkes akşam olunca servisine biniyor, evine, köyüne gidiyor. Tabi farklı ortamlarda bulunuyor. Ne kadar dikkat etseler de bir arkadaşımıza bulaştı mı bildiğiniz üzere bizim sayımız bir ara 160-170’leri bulmuştu. Tabi hala tehlike devam ediyor mu, ediyor. Arkadaşlarımızın özellikle aşılanması konusunda biz ısrarcı bir şekilde önerilerimiz var. Zor şartlarda çalışan işçiler maden işçileri. Pandemi’yi en ucuz şekilde atlattık ama bildiğimiz gibi süreç hala devam ediyor. Alınan önlemler ilk günkü gibi işyerlerimizde bizler takip ediyoruz uygulanıyor. Yer altında çalışan aynı yerleri kullanan, aynı kafeslerde yerin altına inen insanlarız. Tabi aşı olmak istemeyen arkadaşlarımız da var onlara da saygı duyuyoruz, süreci de yakınen takip ediyoruz. Tabi üretimi etkileme konusunda dediğim gibi 160-170’leri bulan günlük sayılarımız vardı. Bu kadar işçi açığının olduğu yerde üzerine bir de Pandemi sebebi ile işe gelemeyen, üretime katkı veremeyen arkadaşlarımız sebebiyle üretim tabi ki düştü, bu süreci en az kayıpla atlatabilirsek bizler mutluyuz. Dediğim gibi Pandemi birinci derecede bizi etkiledi, birinci dereceden üretim kaybı olarak işçi arkadaşlarımızın rahatsızlığı sebebiyle bizler bir eksik çalışma içerisine girdik doğrudur. Biz üretimi artırmanın yolları, yerin altındaki cevheri yerin üstüne çıkartmak için yaptığımız çalışmalar öncelikli işçi alımı, devamında de kurumumuzda uygulanan mekanize, yarı mekanize, esnek mekanize gibi sistemlerin yaygınlaştırılması hem üretimin artması, hem işçi sağlığı ve iş güvenliği anlamında bizlere katkı sağlayacaktır. Bizler de bunları yakınen takip ediyoruz.” dedi.

 

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: SENDİKADA, DURMAK, YOK,
Yorumlar
Haber Yazılımı