Siber Güvenlik çalışmalara başladı
Haber
02 Aralık 2015 - Çarşamba 08:46 Bu haber 21061 kez okundu
 
Siber Güvenlik çalışmalara başladı
Kamu Kurum ve kuruluşlara ve özel şirketlere yapılan siber saldırı nedeniyle Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın talimatıyla Siber Güvenlik ekibi kuruldu. Siber Güvenlik ekibi bu güne kadar birçok saldırıyı engellediler.
TEKNOLOJİ Haberi
Siber Güvenlik çalışmalara başladı

Karaelmas Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi eğitim faaliyetlerine devam etmenin yanı sıra ihtiyaç duyulması halinde saldırıya uğrayan kurumların çalışmalarına da katkı sağlamakta.
Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın talimatıyla Karaelmas Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Karaelmas Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Zonguldak’taki Kamu kurum ve kuruluşları ile özel şirketlere yapılan siber saldırılarla ilgili hizmet verecek. Konuyla ilgi bilgi veren Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Bilgi İşlem sorumlusu Muhammed Temli, “Dış ve iç sınırların giderek ortadan kalktığı dünyamızda artık teknolojik gelişmeler gerek bireylerin gerekse de toplumların hayatını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmaktadır.  Bilginin ulaşılabilir hale gelmesi ile birlikte teknolojik tüm gelişmeler; bireylerin, toplumların ve hatta devletlerin takip ettiği kadar suç ve terör örgütlerinin de yoğun ilgi alanına girmektedir. Birçok ülkede açığa çıkan ekonomik ve siyasi krizin arkasında bu tip illegal ve art niyetli yapılanmalar mevcuttur. Ülkemizde oluşan iç ve dış tehditleri önlemek, siber suçlar ile verilebilecek zararları en aza indirmek ve kurumlarımıza yapılacak siber saldırıları asgari düzeye çekmek, mevcut olan siber dünyada daha etkin söz sahibi olabilmek için en etkin yöntem hiç şüphesiz bu konuda insan kaynağı yetiştirilmesidir. Zonguldak ilini Siber Güvenlik konusunda bir marka yapmak için Zonguldak Valisi Ali KABAN tarafından bu konunun projelendirilmesi sağlanmış ve çalışmalar bu çerçevede başlamıştır.   

Zonguldak Valisi Ali Kaban’ın talimatı ile ilimizde Siber Güvenlik ekibi kurulması ve bu ekibin koordinasyonunun sağlanması için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı görevlendirilmiştir. Bu tarih itibari ile çalışmalar başlamış ve 12 Mayıs 2014 tarihinde ilimizdeki siber güvenlik stratejilerinin belirlenmesi için Zonguldak Valisi Ali Kaban Başkanlığı’nda kapsamlı bir siber güvenlik toplantısı düzenlenmiştir. Siber güvenlik çalışmalarına yön veren bu toplantı sonrasında, başlangıç olarak stratejik olarak görülen bazı kurumlardan yetenekli siber güvenlik ile ilgilenecek personeller belirlenmiş ve kendi kurumlarına hizmet verebilmesi için eğitim çalışmaları başlamıştır. 
Siber güvenlik toplantısının kararlarına uygun olarak ilimizde farkındalık çalışmaları başlatılmış ve Zonguldak Valisi Ali Kaban Başkanlığı’nda İlin A protokolünün hazır bulunduğu Siber Zorbalık Çalıştayı düzenlenerek Siber Zorbalık nedir, Siber Zorbalık ve Bilişim Hukuku, Karaelmas Siber Güvenlik Araştırma ve Uygulama Merkezi hakkında sunumlar yapılmıştır. Ayrıca Çalıştay’da ilimizdeki siber güvenliğin durumu, yapılan faaliyetler ve yapılacak faaliyetler hakkında bilgilendirme yapılmış, bu konuda Çalıştay katılımcıları ile fikir müzakeresi gerçekleştirilmiştir.  İlimizde bu konuda çalışmaları bulunan değerli katılımcıların destek verdiği Çalıştay’da alınan birtakım stratejik kararlara uygun olarak siber güvenlik odaklı çalışmaların sürdürülmesine hassasiyetle devam edilmektedir. 
Valimiz ve Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörümüzün fikirleri ile bizleri yönlendirmesi şüphesiz Zonguldak ilini Siber Dünyada açık ara öncü bir noktaya taşıyacaktır.  Ekibin tüm üyelerinin bu desteği görmesi ve bu konudaki azmi ise takdire şayandır. Birçok siber güvenlik çalışmalarının yürütülmesinin planlandığı Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezinin, ülkemizin köklü ve prestijli üniversitelerden biri olan Bülent Ecevit Üniversitesinin bünyesinde 13 Temmuz 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak kurulması bu konudaki yaklaşımın bir göstergesidir. Karaelmas Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi eğitim faaliyetlerine devam etmekle birlikte ihtiyaç duyulması halinde diğer kurumların çalışmalarına da ayrıca katkı sağlamaktadır” dedi. 

Haber: Muhammet KARAPINAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Siber, Güvenlik, çalışmalara, başladı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı