SİLAH-KAZMA-KÜREK-EMEK
Haber
12 Ekim 2021 - Salı 16:01 Bu haber 1186 kez okundu
 
SİLAH-KAZMA-KÜREK-EMEK
GÜNDEM Haberi
SİLAH-KAZMA-KÜREK-EMEK

SİLAH-KAZMA-KÜREK-EMEK

Dün, ‘Silahın yanında  “sorun’un lafı mı olur?” başlıklı KULİS’imiz okuryazar kitlesinin ilgi odağı oldu.

‘Propaganda da en önemli unsur, iddia ve tekrar’ sözüne binaen, bazı ‘Kalıp’ sözleri sürekli tekrarlıyorum. Daha ziyade, Zonguldak’la ilgili sorunlar teknik ve istatistik veriler… Hedef, sürekli takip edenin aklına takıp, dost meclislerinde aktarımında işe yarasın.

Önemlisi, ‘Sağıra yatma’ hastalığına ‘duçar’ olmuş seçilmiş ve atanmışlara, ‘unutmayacağız/unutturmayacağız’ gibi ‘ideolojik’ bir sloganın his ve mesajını ulaştırmak.

Samimi bir itirafta bulunayım mı? Biz istediğimiz kadar ‘İddia ve tekrar’ edelim; maalesef seçilmiş ve atanmışlar, sorunlara ‘İktidarın çıkarı’ açısından bakıyorlar. Genel veya yerel iktidar fark etmiyor.

Mesela, Ereğli’de Belediye Halk Otobüsleri, aylardır ‘gayr-ı yasal’ olarak yaşlı ve emeklilerden para alıyorlar. Birkaç kere yazdık, soruşturduk. Hatta, iktidar partili Zonguldaklı vekile aktardık. Ortada 2x2 = 4 gibi net bir durum olmasına rağmen, emekli için sonuç; yine ‘çarpım tablosu sonucu’ gibi ELDE VAR SIFIR oldu.

AK Partili vekiller, sorunun çözümünü CHP’li Belediye’ye atıyor, belediye de devlet temsilcisi Ereğli Kaymakamı’na.

Olan, çoğunluğu 1.500 lira aylıkla geçinmek zorunda olan yaşlı ve  emeklime oluyor.

Peki, Aile ve sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili kooperatife verdiği otobüs başı para ne oluyor? Peki, ‘uygulansın’ denen ‘Yasa’ neden uygulatılamıyor? Nerede ADALET?

Lafa geldi mi, cinaslı kafiyelerle, kendilerine methiyeler düzen bu politipler ki; seçilmiş ve atanmışların tamamı buna dahildir; mesailerini bitirip, hakkı huzurlarını mutlulukla düşünmenin keyfini çıkartıyorlar.

Ortada sorun var, koskoca bir sorun. Sizin için ‘minik’ veya ‘kayda değer’ olmayabilir. Ancak, bir ailenin yaşam kalitesine dokunuş var burada. Hani, nerede, ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ sözünün mana ve muhtevasının icrası?

Serzenişimiz ortaya elbette.

Laf yaşam kalitesinden açılmışken; son günlerin aktüel konularından biri de ‘Silah’ ve muhtevasındaki gelişmeler. Merkez ve birkaç ilçemizde, ‘silahlı’ olayların varlığı.

‘Emek’ ile ‘kaim’ olmuş tarihi bir kentte, emeğin giderek törpülendiği ve manasını kaybetmeye başladığı bu diyarda; işsizlik ve paralelinde hayat pahalılığının artması; maalesef yaşam kalitesinin aşağıya sarkmasını getirdi.

Siyasi yozlaşmanın desteklediği olumsuz gelişmeler, yine maalesef seçilmiş ve atanmışların boş vermişlikleriyle ‘sorun’ olmanın ötesinde ‘kaos’ olmaya başladı.

Boş vermişlikler veya siyasi çıkarların yol verdiği ‘iş-oluş-hareketler’, politip koltukların deruhtesine kısa sürede olsa katkı yapabilir. Ancak, unutulmasın ki; biriken olumsuzluklar, toplum katmanlarını oluşturanların birlik ve dirliklerini bozar.

İşsizlik, hayat pahalılığı, uyuşturucu, emeklinin söğüşlenmesi ve berkemal olmayan asayiş; her zaman için yapılan yol, köprü, kavşak, liman içi düzenlemesi, dere tanzimi gibi kalkınma hamlelerine inat; yaşam kalitesini aşağı çeken olayların başında gelir.

Efendim, onca büyük sorun arasında, Ereğli’de emeklinin söğüşlenmesi veya silahlı gösterilere ‘münferit olaylar’ olarak bakılmamalı.

Unutmayalım, Sinek küçüktür ama; mide bulandırır.

BAKAN DÖNMEZ’İN PROGRAMI İNŞALLAH ERTELENMEZ

‘Enerji Bakanı Dönmez, madencilerle özel görüşecek’ haberi Zonguldak ve havalisinde ilgi uyandırdı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yayınladığı açıklama ile bakanlık teşkilatlarında, ilgili ve ilişkili kuruluşlarda; statülerine bakılmaksızın, her kademede görev yapan personelin sorun, talep, görüş ve önerileri belli bir program dahilinde ‘Kabul günü’ tertip edileceğini belirtmişti.

Çalışanlarla yüz yüze yapılacağı belirlenen toplantılar, bakanlık bünyesinde olumlu bulundu. Çalışanların moralini yükseltti. Çalışanların içinde bulundukları ortam ve olumsuz gelişmeleri, birinci ağızdan en üst makama anlatma fırsatını yakalayanlar form doldurmaya başladılar bile.

Bakan Dönmez’in yaptığı bu açıklama, saha içindeki elamanların üretimine büyük tesir yapacak. Yönetici ve çalışan arsındaki bağların kuvvetlenmesine neden olacak.

Şimdi, bir an önce bu toplantıların yapılması ve sonuçlarının en azından bakanlık bünyesinde paylaşılıp, moral motivasyona katkısı sağlanmalıdır. 40 yıldır yapılmayan böyle bir icraat, diğer bakanlıklara da örnek olmalıdır.

‘Bakan ile yüz yüze’ program ve etkinliği ile bünye içindeki bir çok olumlu ve olumsuz gelişmenin ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir.

İnşallah, ertelenmez.

BİZE HER YER OTOPARK

Futbol için ‘Bize her yer Trabzon’ sloganı hafızalarda yer edinmişti; siyaset sahnesi içinde ‘Bize her yer Güneysu’ sloganı.

Bu sevimli slogan, evrildi çevrildi Zonguldak’a göre karikatürize edilip piyasaya, bir olumsuzluğu göstermek için sahnelendi.

‘Alternatif yol fakiri’ Zonguldak, ‘abesle iştigal’ olayların yüksekliği ile tanınıyor.

Bir başka deyişle, sorunların harman olmasıyla… Harman olan sorunlardan biride trafik  sorunu parçalarından otopark rezaleti.

Zonguldak Belediyesi, ilk başkan Elbasanlı Mehmet Lütfi Efendi ile tarih sahnesine çıktığı 1989 yılından bu yana bir otopark yapmamış.

Halen, yapılan inşaatlardan otopark parası toplayan belediye, ayrı bir fonda toplanması ve belirlenen yerlerde açık ve kapalı otoparklar yapılmak üzere harcanacak parayı ne yapıyorlar belli değil…

Dürüstlük üzerine attıkları nutuklarda; mangal da kül bırakmayan çeşitli siyasi parti görüşlerindeki başkanlar; otopark için toplanan paraların miktarı ve akıbeti konusunda, dürüstlüklerinin simgesi olacak açıklamaları yapamadılar.

Devlet destekli yatırımların edebiyatı yapılırken; yerel yönetimlerin tasarrufu olarak ihtiyaç olan otoparklar konusu ’Duymazdan, bilmezden, görmezden’ geliniyor.

‘Yıkmak’ konusunda çok azimli ve kararlı olan yerel seçilmişler, maalesef ‘yapmak’ konusunda sorunlara ‘Şeş beş’ bakmayı ‘adet’ haline getirdiler.

Araçların ‘gidiş-gelişi’ için yol yapıyorsunuz da; araçların trafiği engellemişini önlemek için otopark yapmayı neden düşünmüyorsunuz?

‘Bize her yer otopark’ diyerek, şehir içinde cadde ve kaldırım işgali yapan araçlar, sadece trafiği engellemiyor; görüntü kirliliği yaparak moral bozuyor. Yaşam kalitesini aşağı çekiyor.

Seçilmiş ve atanmışların, önemli sorunlar karşısında ‘Sağıra yatmak’ hastalığının devam etmesi abesle iştigalden başkası değil.

MUHALEFET VE LOKAL MÜDAVİMLERİ PATİNAJ YAPTI

 

Ne oldu şimdi?

TTK’ya ait binada iştigal eden Maden Mühendisleri Odası Lokali’nin tasfiye edilmesine yönelik haberler akabinde; müdavimleri ‘istemezük’ türü tezahüratlar başlatmıştı.

İlk bulunan suçlama, ‘İktidar, içki içilen yeri kapatmak için kütüphane bahanesi uydurdu’ dendi.

Dün, Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Selim Alan’ın, sahil projesine dönük ‘Sahil projesi içindeki balık restoranlarda alkol yasağı olmayacak’ açıklamasını okudum.

Başkan, sahil projesi açılışının yılbaşından önce yapılacağını belirtirken, alkol yasağı konusunda ‘Bizim öyle bir duruşumuz yok’ dedi.

Geçen hafta yazmıştım. Erken seçim tantanalarının olduğu bir ortam da; ekmeğin aslanın karnında, seçimin insanın cebinde, reyinde olduğu bir zaman da; içki ile kaybedecek zaman ve reye tahammül edilebilir mi?

İdeolojik sapma mı önemli, koltuktan kaymak mı!..

İktidarın, Başkan Alan’ın dediği gibi ‘böyle bir duruşu’ olsaydı, üniversite mahallesi ‘İncivez’ de 12-13 tane alkol satan dükkan ve birkaç tane müzikhole ruhsat verilir miydi?

Velhasıl-ı, muhalefet ve  lokal müdavimlerinin akıl hocaları, akıllı bahane üretemediler, patinaj yaptılar.

DOLAR VE İŞSİZLİK ARTIYOR

Doların tarihinde ilk kez önceki gün 9 lira üzerine çıkması, piyasaları alt-üst etti.

Doların piyasa hareketi, hayat pahalılığına olumsuz etki etti. işsiz, emekli ve dar gelirli yine bunalıma girdi.

Bu arada TÜİK’in açıkladığı iş gücü istatistiklerine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı, Ağustos’ta bir önceki aya göre 11 bin kişi artarak, 3 milyon 965 bin kişiye yükseldi.

Zonguldak’taki kayıtlı işsiz sayısı ise 50 bin üzerine çıktı.

İşsizlik ve hayat pahalılığının artması üzerine, gözler hükümet üzerine çevrildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİLAH-KAZMA-KÜREK-EMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı