ŞİRİN: “ŞİDDETİ BİRLİKTE ÖNLEYEBİLİRİZ”
Haber
24 Kasım 2021 - Çarşamba 14:15 Bu haber 469 kez okundu
 
ŞİRİN: “ŞİDDETİ BİRLİKTE ÖNLEYEBİLİRİZ”
GÜNDEM Haberi
ŞİRİN: “ŞİDDETİ BİRLİKTE ÖNLEYEBİLİRİZ”

Türkiye Sakatlar Derneği’nin 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü nedeniyle açıklama yaparak, “Şiddete karşı hep birlikte karşı çıkılmalı, nerede ve kimden gelirse gelsin şiddeti önlemek için hep birlikte tavır almalıyız.” dedi.

Türkiye’de 2012 yılında 6284 sayılı Ailenin korunması ve Kadına Karşı şiddetin önlenmesine dair kanunun yürürlüğe girdiğini hatırlatan Şirin, “Hukuki yönden atılan bu adımlar, idari yönden istenilen düzeyde destek gelmeyince şiddet vakalarındaki gelişmeler endişe veren bir düzeye ulaşmıştır” diyerek şunları ifade etti.

“ŞİDDET VAKALARINDAKİ GELİŞMELER ENDİŞE VEREN BİR DÜZEYE ULAŞMIŞTIR”

“Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1999 yılında aldığı bir kararla 25 Kasım tarihini Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesi günü ilan etmiştir.

Bu kararla yıllardır dünyanın hemen her bölgesinde yaşanan ve giderek artış eğilimi gösteren kadınlara yönelik şiddet konusunu gündeme taşımak, bu sorunla mücadele etmek için güç birliği sağlamak ve ortak politikaların oluşumuna katkı sağlamak istenmiştir.

Ancak gelinen noktada ortaya çıkan veriler kadınlara yönelik şiddetin bazı istisnalar dışında yaygın olarak yaşadığına işaret etmektedir. Bu bakımdan Türkiye olumsuz örnekler arasında yer almaktadır.

Türkiye’de 2012 yılında 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun yürürlüğe girmiştir. Hukuki yönden atılan bu adımlar, idari yönden istenilen düzeyde destek gelmeyince şiddet vakalarındaki gelişmeler endişe veren bir düzeye ulaşmıştır.

Tüm kadınlar kendilerini şiddete karşı savunmasız hissetmektedirler. Bu anlamda Engelli kadınların durumları daha zorluklarla doludur. Engelli olmanın bir sonucu olarak zaten toplumla bağları kopuk olan engelli kadınların şiddet karşısında kendilerini ifade etme şansları dahi çok fazla bulunmamaktadır. Karşı karşıya bulunulan bu ağır sorun karşısında toplum olarak harekete geçmekten başka önümüzde bir seçenek bulunmamaktadır. Şiddete karşı hep birlikte karşı çıkılmalı, nerede ve kimden gelirse gelsin şiddeti önlemek için hep birlikte tavır almalıyız.

Kamunun (Devlet koruması başta olmak üzere ) desteği vermesi, sığınma, barınma evlerinin sayılarının artırılması, kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için daha fazla seçenek ve olanak sağlanması gerekmektedir.” diye ifade etti.

 Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞİRİN:, “ŞİDDETİ, BİRLİKTE, ÖNLEYEBİLİRİZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı