“TDİOSB’Yİ BAŞINDAN BERİ DESTEKLEDİK”
Haber
11 Ekim 2021 - Pazartesi 14:05 Bu haber 1238 kez okundu
 
“TDİOSB’Yİ BAŞINDAN BERİ DESTEKLEDİK”
GÜNDEM Haberi
“TDİOSB’Yİ BAŞINDAN BERİ DESTEKLEDİK”

Çaycuma Belediyesi Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) projesi  ile ilgili açıklamada bulundu

Sosyal medya hesabı üzerinden yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

Zonguldak Valiliği, İl Özel İdaresi, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, Zonguldak Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile birlikte, ilçemizin Burunkaya Köyü sınırları içinde, yaklaşık 52,5 hektar alanda, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) projesi geliştirmiş, Tarım ve Orman Bakanlığı, 02/01/2020 tarihinde konuyla ilgili imar planını onaylamıştır. Yine aynı Bakanlıkça ihalesi yapılan TDİOSB’nin, halen altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Belediyemiz müteşebbisleri örgütlendirmek suretiyle, ihracat tabanlı örtü altı üretim faaliyeti gerçekleştirmeyi, tarımsal üretim ve tarımsal sanayi sektörlerinin entegrasyonunu sağlayarak üretici ve girişimcilerin önünü açmayı, genç girişimler yaratmayı ve sektörel çeşitliliği artırarak ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlayan bu projeyi başından beri desteklemekle kalmamış, her aşamasında yer almıştır.

 

İHTİYACIMIZ OLAN SÜS BİTKİLERİNİ YETİŞTİRMEYİ PLANLADIK

Yazılı müracaatına karşın mücavir alanı içinde bulunan TDİOSB’nin kurucu üyeleri arasında yer alma talebi kabul edilmeyen Belediyemiz, yine de desteğini kararlı bir şekilde sürdürmüş, yapılan çağrıya uyarak ön tahsis talebinde de bulunmuştur. Tahsis edilecek alanda Belediyemizle bölgemizin ihtiyacı olan peyzaj ve süs bitkilerinin yetiştirilmesi planlanmıştır.

 

DAHİL OLMADIĞIMIZ SÜREÇTE BİR TAKIM KURALLAR BELİRLENMİŞTİR

TDİOSB Yönetim Kurulu, arsa tahsisi isteyen kişi ve kuruluşlara 06/09/2020 tarihli bir yazı göndererek bazı taleplerde bulunmuştur. Bahse konu yazıda parsel tahsis edilecek yatırımcılar için uyulması gereken kurallar belirlendiğini bildiren Yönetim Kurulu, 30/09/2021 tarihine kadar, arsa katılım payı olarak belirlenen 250 bin liranın bildirilen hesaba yatırılmasını ve belirlenen kurallara uygun yatırım yapılacağının beyan edilmesini talep etmiştir.

 

PEK ÇOK BELİRSİZLİK BULUNMAKTADIR

Hangi ürünlerin yetiştirileceği, seraların hangi enerji türü ile ısıtılacağı başta olmak üzere stratejik önemdeki pek çok konu belirsizliğini korurken, konulan zorunlu kurallar üzerinden sürecin ilerletilmeye çalışılması, yatırımcıların kendilerini planlamalarını, önlerini görmelerini engelleyen bir faktör haline dönüşmüştür.

 

HERKESİN TEK TİP ÜRETİM YAPMAYA MECBUR KILINMASI YATIRIMCILAR AÇISINDAN RİSK TAŞIMAKTADIR

Ayrıca yönetim kurulu kararı ile tüm katılımcıların aynı tip tarım yapmaya, aynı teknolojiyi kullanmaya, tek tip sera kurmaya mecbur kılınması, yalnızca Belediyemiz açısından değil, tahsis talebinde bulunan tüm yatırımcılar için büyük risk taşımaktadır. Bu durum Belediyemizin planlamalarıyla da uyuşmamaktadır.

 

KREDİ SEÇENEĞİ BİLE SUNULMAYAN YATIRIMCILARIN 10 MİLYON LİRAYI AŞAN BİR YATIRIMI BİR YILDA TAMAMLANMASI ÇOK ZORDUR

Yatırımcıların, altyapı inşaatlarının tamamlanmasının ardından, kendilerine uygun kredi imkânı sunulmadan, 10 milyon liralının üzerindeki bir yatırımı, bir yıl içinde yapmaya mecbur kılınması Belediyemiz kadar diğer yatırımcılar için de yerine getirilmesi zor bir taleptir. Nitekim yöremizde profesyonel olarak tarım yapan bazı yatırımcılar, TDİOSB içinde yer almaktan vaz geçtiklerini ifade etmektedir.

 

SERKONDER BAŞKANI YAPILAN KURGU VE FİZİBİLİTE ÇALIŞMASININ YANLIŞLIĞINI AÇIKÇA İFADE ETMİŞTİR

Öte yandan, Belediye Başkanımız Sayın Bülent Kantarcı hiçbir yetki ve sorumluluğu olmadığı halde Sera Konstrüksiyon Donanım ve Ekipman Üreticileri Derneği (SERKONDER) Başkanı Halil Kazan’la iletişime geçip, tüm ilgilerin katılımıyla zoom üzerinden bir toplantı yapılmasına önayak olarak, konunun enine boyuna tartışılmasını sağlamıştır. Bu toplantıda, “Seraların ısınması için ekonomik bir enerji kaynağı olmadan yapılacak yatırımın rantabl olmayacağı”, “Kömürün enerji kaynağı olarak kullanılmasının sakıncalı olacağı”, “Ülke içinde karayolu ile yapılacak nakliyenin ihracat için kritik bir maliyet sayılmayacağı” gibi sonuçlar çıkmıştır. TDİOSB Yönetim Kurulu’nun bu konular hiç konuşulmamış, yapılan kurgunun ve fizibilite çalışmasının yanlışlığı alandaki en tecrübeli ağız tarafından dile getirilmemiş gibi süreci işletmesini anlamak mümkün değildir.

 

TAHSİS TALEBİMİZİ ŞİMDİLİK DONDURUYORUZ

Tüm bu gerekçelerle, Çaycuma Belediyesi olarak, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tahsis talebimizi şimdilik donduruyoruz. Sürecin böyle bir noktaya gelmiş olmasından büyük üzüntü ve endişe duyuyoruz. Bundan sonraki tavrımızı gelişmeleri takip ederek belirleyeceğiz. Müteşebbis Heyetin yeni bir değerlendirme yaparak, büyük ümitlerle başlanan TDİOSB’nin ölü doğmasının engelleyecek kararlar almasını bölgemiz adına talep ediyor, durumu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “TDİOSB’Yİ, BAŞINDAN, BERİ, DESTEKLEDİK”,
Yorumlar
Haber Yazılımı