TTK’ DA KRİTİK TOPLANTI YAPILDI
Haber
07 Haziran 2021 - Pazartesi 14:29 Bu haber 1369 kez okundu
 
TTK’ DA KRİTİK TOPLANTI YAPILDI
Genel Müdür Eroğlu; “Firmayı mahkemeye vereceğiz”
GÜNDEM Haberi
TTK’ DA KRİTİK TOPLANTI YAPILDI

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Zonguldak merkez ilçede çıkan kömürün tamamını yıkamayı taahhüt eden Zafer İnşaat firması, taahhüdünden cayınca kriz çıktı. 1 Haziran’dan itibaren lavuarda kömür yıkanmıyor.  Firmanın bazı müesseselerinin kömürünü yıkamama kararı alması üzerine TTK’da bugün sabah saatlerinde kritik toplantı yapıldı. TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu; “Firma taahhüdünü yerine getirmezse B planına geçerek firmayı mahkemeye vereceğiz.” dedi.

“ADIM ADIM TAKİP EDECEĞİZ”


Lavuar anlaşmazlığıyla ilgili açıklama yapan TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu; “Kurum yaptığımız fizibilite etütlerinde kurumun menfaati açısından Üzülmez Müessesi’nin, Kozlu Müessesi’nin ilerideki şilt, taş, döküm alanlarında şehri ve çevreyi ilgilendiren ileride oluşabilecek olan problemleri de göz ününe alarak mevcut müesseselerin kömürlerini Karadon’da yıkatma düşüncesi ile beraber fizibilite çalışmalarımız yapıldı. Ekonomik olduğu ortaya çıktıktan sonra firma ile beraber 2019 yılında karşılıklı yazışma ile çaka tesisi kuruldu. Çaka tesisi kurulduktan sonra Üzülmez’in kömürünü demiryolu marifeti le beraber Çaka tesisine gönderdik ama ne hikmetse firmanın niyetini şu anda sorgulamak istemiyorum. Ortada bir sözleşme var. Sözleşmede bağlayıcı hükümler var. Biz gerekli tespitlerimizi yaptık. Hukuki haklarımızı koruyacak şekilde bunları adım adım takip edeceğiz. Yaptığımız ilk iş şu anki firmanın refleksine karşı avukatlarımızı gönderdik. Tespitleri yaptık. Takip edilmesi gereken adımları da takip ediyoruz. Bir an önce sorunun çözülmesi için uğraşıyoruz” dedi. 


“B PLANI İLE MAHKEMEYE VERECEĞİZ”


Firmanın taahhüdünü yerine getirmemesi ve Üzülmez ile Asma’da çıkan kömürün yıkanmaması halinde planlarının olup olmadığı ile ilgili soruya cevap veren Eroğlu, “B planı ile mahkemeye vereceğiz. Üzülmez’in kömürünü Kozlu’ya da taşıyabiliriz. Salı günüden itibaren yıkanmıyor.” dedi.

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: TTK’, DA, KRİTİK, TOPLANTI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı