TÜKETİCİLERE ÖNEMLİ UYARI!
Haber
17 Haziran 2021 - Perşembe 14:44 Bu haber 1163 kez okundu
 
TÜKETİCİLERE ÖNEMLİ UYARI!
“Her toplantıda 250 tane şikayeti karara bağlamaktayız” diyen Topaloğlu’ndan
GÜNDEM Haberi
TÜKETİCİLERE ÖNEMLİ UYARI!

Tüketici Hakları Derneği Şube Başkanı Ali Topaloğlu, Zonguldak’ın hak arama bakımından birçok ilin önünde olduğunu söyledi.

Yapılan her toplantıda yaklaşık 250 dosyayı karara bağladıklarını belirten Topaloğlu, türeticileri bir uyarıda da bulunarak, hakem heyetlerine başvururken mağdur olan tüketicinin kendisinin başvur yapması gerektiğini ifade ederek, “Hakem heyetlerine başvuran tüketicilerimiz başvururken mutlaka dilekçenin yanında ilgili konu hakkında belge, bilgi, fatura mutlaka koymak zorundadırlar. Eğer belge, bilgi, fatura yoksa ve internet üzerinden başvuru yapmışsa içine belgelerin fotokopisini koymuyorsa bu son derece sıkıntılı bir durum.” dedi.

Zonguldak Tüketici Hakları Derneği’nin 27 yıldır faaliyette olduğunu hatırlatan Ali Topaloğlu şunları ifade etti.

 

EKSİK BELGE, BİLGİ TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDİYOR

 

“İlimizde tüketicilerimiz hak arama açısından diğer illere göre çok öndedir. Bu durum bizim açımızdan gerçekten sevindirici bir durumdur. Tüketicilerimizin hak arama yollarını bilmeleri son derece önemli bir durumdur. Burada mütevazi olmaya gerek yok hiç kuşkusuz 27 yıldır derneğimizin faaliyette olması, derneğimizin kamuoyunda görünür olması tüketicilere hak arama yollarında katkı sunması, yol göstermesi bu anlamda demokratik kitle örgütlerinin ne kadar önemli işlev gördüğünün de açık bir örneğidir.

Tüketicilerimiz bu dönemde en çok ayakkabı, internet aboneliği, mesafeli satışlar gibi konularda yoğun şikayetlerde bulunmaktadırlar.  Biz hakem heyetlerimizde yaklaşık her toplantıda 200-250 tane şikayeti karara bağlamaktayız. Bu gerçekten çok özverili, çok meşakkatli bir iş. Arkadaşlarımız çok özverili çalışarak hazırlanmakta ve önemli bir görev üstlenmektedirler. Yalnız,  burada değineceğimiz en önemli konu; tüketicilerimiz hak ararken, hakem heyetlerine başvururken eksik bilgi ve belge vererek mağdur olmaktadırlar. Ben tüketicilerimizi bir kez daha uyarmak istiyorum; hakem heyetlerine başvuran tüketicilerimiz başvururken mutlaka dilekçenin yanında ilgili konu hakkında belge, bilgi, fatura mutlaka koymak zorundadırlar. Eğer belge, bilgi, fatura yoksa ve internet üzerinden başvuru yapmışsa içine belgelerin fotokopisini koymuyorsa bu son derece sıkıntılı bir durum. Çünkü böylesi durumlarda biz hakem heyeti olarak maalesef tüketicinin talebini reddediyoruz ve tüketicilerimiz bu anlamda mağdur oluyorlar.” şeklinde konuştu.

 

“MUHATABI KİMSE MUTLAKA KENDİSİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURU YAPMALIDIR”

 

Mağduru olan tüketicilerin yerine başka bir yakınının başvurması sonrası o tüketicinin sonuç alamadığını kaydeden Tüketici Hakları Derneği Şube Başkanı Ali Topaloğlu, “Bir diğer konu; Zaman zaman tüketicilerimiz kendi başvurularını yapmak yerine onların adına başkaları ya komşusu, ya eşi, ya da çocuğu başvurmakta bu da hakem heyetlerinde maalesef olumsuz sonuçlanmakta. Tüketicilerimiz ürünü kim almışsa, bu muhatabı kimse mutlaka kendisi hakem heyetine başvuru yapmalıdır. Aksi takdirde kararlar maalesef olumsuz çıkmaktadır.” diye söyledi.

 

“MUTLAKA SOMUT TALEPLERDE BULUNSUNLAR”

 

Tüketici hakem heyetlerine başvuran kişilerin, ayıplı ürünü bilirkişiye getirmediklerini, bunun da tüketici aleyhine bir durum söz konusu olduğunu hatırlatan Topaloğlu, “Biliyorsunuz bazı ürünler bilirkişi incelemesine tabi tutulmaktadır. Hakem heyetlerinin içindeki arkadaşlarımız raportörlerimiz her konuda bilemezler bu nedenle biz zaman zaman bazı ürünleri bilirkişi incelemesine gönderiyoruz. Tüketicilerimiz maalesef ürünlerini bilirkişiye getirmekten imtina ediyorlar, getirmiyorlar. Bu da tüketicilerin aleyhine bir durum. Çünkü incelenmeyen, görünmeyen bir üründe maalesef hakem heyetlerimiz olumsuz karar vermektedirler. Bu nedenle tüketicilerimizi biz buradan uyarıyoruz. Hakem heyetlerine başvururken, bu konularda çalışma yapılırken, mutlaka somut taleplerde bulunsunlar.” dedi.

 

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜKETİCİLERE, ÖNEMLİ, UYARI!,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı