ÜRKÜTEN TABLO!
Haber
28 Nisan 2021 - Çarşamba 17:04 Bu haber 871 kez okundu
 
ÜRKÜTEN TABLO!
- Haberi
ÜRKÜTEN TABLO!

Türkiye genelinde artan coronavirüs vakaları sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 günlük tam kapanma olacağını açıkladı. Hafta sonu kısıtlamalarına rağmen, rakamlarda istenen düşüş yaşanmaması sebebiyle alınan tam kapanma kararı ile vaka sayısının 5 Bin seviyesine indirilmesi hedefleniyor.

Türkiye genelinde artan vaka sayılarına paralel olarak Zonguldak’ta da benzer durum yaşanıyor. Kent genelinde mutasyonlu virüs kaynaklı vaka sayılarının yüksek olması vatandaşları tedirgin ediyor. Yaşanan duruma rağmen Gazipaşa Caddesi’nde oluşan yaya ve trafik yoğunluğu ‘yok artık’ dedirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladığı son veriler ile 81 il içinde vaka artış sayısının en çok Zonguldak’ta yaşandığını dile getirdi. Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Geçen haftaya göre 100 Bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısı en çok artan illerimiz; Zonguldak, Gümüşhane, Kırşehir, Ağrı ve Giresun. En çok azalan illerimiz ise; Yalova, Kastamonu, Çanakkale, Samsun ve Yozgat” ifadelerini kullandı.   

Bakan Koca’nın kamuoyu ile paylaştığı tabloda ise 100 Bine denk gelen vaka sayısına ve bir hafta içinde yaşanan artış hızına dikkat çekti. İlgili tabloda 81 il içinde Zonguldak en çok vaka artışı yaşanan il oldu. Belirtilen tabloda 10-16 Nisan tarihleri arasında 122,46 vaka artışı gerçekleşti. Yaşanan artış ile birlikte Zonguldak en yüksek vaka artış sayısına sahip il olarak kayıtlara geçti. 

Zonguldak’ta son günlerde vaka sayılarında düşüş gözlenirken kapanma öncesi yaşanan yoğunluk dikkatlerden kaçmıyor. Kapanma öncesi alışveriş ve banka işlemlerini halletmek için çarşıya inen vatandaşların kurallara uymaması vaka artış hızını arttırıyor. Salgın seyrinin yüksek olmasının bir başka nedeni olarak ise kent merkezinin sıkışık olmasına işaret ediliyor. Dar alanlarda nüfus yoğunluğunun yaşanması bulaş riskini yükseltiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÜRKÜTEN, TABLO!,
Yorumlar
Haber Yazılımı