UZUNMEHMET CAMİİ AÇILIŞI YAPILDI
Haber
04 Haziran 2021 - Cuma 14:40 Bu haber 1167 kez okundu
 
UZUNMEHMET CAMİİ AÇILIŞI YAPILDI
SİYASET Haberi
UZUNMEHMET CAMİİ AÇILIŞI YAPILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Emlak Konut Genel Müdürlüğünce yapımına 2019 yılının Eylül ayında başlanan Zonguldak Uzun Mehmet Camii 12 bin metrekare alana inşa edildi.

Geleneksel mimarinin en özel örneklerinin sergilendiği ve ince işçiliğiyle dikkat çeken camide 6 bin kişilik kapalı ve 7 bin 500 kişilik açık alan bulunuyor.

Temeli 2019 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından atılan Zonguldak Uzun Mehmet Camii bugün Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan tarafından ibadete açıldı.

Uzunmehmet Camii’nde Cuma namazı öncesi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Kuran tilavetinin ardından minbere çıkarak hutbe okundu.

Erbaş, Dünya Tütünle Mücadele Günü sebebiyle hutbe konusunu insan sağlığına ayırdı. Tütünün insan vücuduna verdiği zararlar dikkat çeken Erbaş, bu tür mamullerden uzak durulması gerektiğini dile getirdi.

Cuma Namazı’nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından  Uzunmehmet Camii açılışı için Topkapı Sarayı’nda bulunan Kur’an Kerim Replikası’nı  hediye etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında, “ Aslı Topkapı Sarayı’nda bulunan benzeri olmayan Kur’an Repklikası’nı camiimizde açılışın hatırasına hediye edildi. Hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

 

“MUHAFIZ OLDUĞUNA İNANIYORUM”

Ardından açılış öncesi konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldaklılara şu şekilde seslendi; “Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış konuşmasında, “Sevgili Zonguldaklılar, Aziz kardeşlerim, Değerli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Allah’ın selamı üzerinize olsun. Biraz önce ilk Cuma namazını eda ettiğimiz camimizin Zonguldak’a Ülkemize hayırlara vesile olsun. Yeriyle, mimarisiyle, çevre düzenlemesiyle şehrimize yakışır bir eser olan camiyi inşa eden Hasan Gürsoy ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Caminin inşasında emeği geçen mimarından işçisine kadar herkese şükranlarımı sunuyorum. Uzunmehmet Camii’nde günde beş vakit okunacak ezanların, namazların edilecek duaların Allah katında kabul olmasını diliyorum. Şehirlerimize kazandırdığımız her bir caminin ülkemizin ve devletimizin geleceği için birer muhafız olduğuna inanıyorum. Ne diyor Ziya Gökalp, “Minareler süngü, kubbeler miğfer, Camiler kışlamız, müminler asker, Bu ilahi ordu dinimi bekler, Allahu Ekber, Allahu Ekber.”… “ ifadelerini kullandı.

“EREĞLİ İÇİN MÜJDE VEREBİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ereğli içinde bir müjde verebileceklerini ifade ederek, “Biz bu toprakları kanımızı dökerek üzerine inşa ettiğimiz istiklalimizi bayrak dalgalandırarak vatan dedik. Ayasofya’nın ibadete açılması bu sebepten önemlidir.  İşte bugün burada Uzunmehmet Camii’ni de aynı duygularla hizmete açıyoruz. 12 Bin metre kare alan üzerine inşa edilen park ve diğer alanlarla 34 Bin metre kareye yayılan bu eser kapalı alanında 6 bin kapalı alanında 7 bin kişi namaz kılabilir kapasitedir. Uzunmehmet Camii’nin ‘ya Allah’ hattı da şehre ve adına yakışır şekilde kömürle yazılmıştır. Buranın ismi Uzunmehmet. O kim? Kömürü bulan kişi. Onun için buranın adını koyduk. Biz bir yere isim veriyorsak bunun bir anlamı var. Kömürün nasıl önemli bir görevi olduğunu bu şehirliler bilir. Emeğin ve üretimin şehri olarak milletimizin gönlündeki yerini almıştır. Canlarını seve seve feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Terör örgütleri milletimizin inançlarına saldırmıştır. Aynı yolu takip eden kimi çevrelerin ülkemize operasyon çekmeye çalıştıklarını duyuyoruz. Milletimiz bu fitnelerin hiç birisine izin vermemiştir. Ben Zonguldak’a sesleniyorum. 2023 hazır mıyız? 2053 hazır mıyız? Bir olacak mıyız? Kardeş olacak mıyız? Allah yar ve yardımcımız olsun. Ben Zonguldaklıya inanıyorum. Ben Devrekliye inanıyorum. Ereğli’de benzer müjde olabilir. Ve bugün Zonguldak’tan müjde vereceğiz. Artık Zonguldak müjdelerin merkezi oldu. Müteahhit Gürsoy beye ve ekibine bir kez daha teşekkür ediyorum 19 ay gibi bir sürede bu güzel ve muhteşem eser meydana geldi. Durmak yok yola devam.” dedi.

Haber: Muhammet KARAPINAR-FAdime YILMAZ ELMA

Kaynak: Editör:
Etiketler: UZUNMEHMET, CAMİİ, AÇILIŞI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı