VALİ TUTULMAZ- İL BAŞKANI TOSUN-BALIK İSTİFİ TAŞIMA
Haber
24 Mayıs 2022 - Salı 16:24 Bu haber 1927 kez okundu
 
VALİ TUTULMAZ- İL BAŞKANI TOSUN-BALIK İSTİFİ TAŞIMA
GÜNDEM Haberi
VALİ TUTULMAZ- İL BAŞKANI  TOSUN-BALIK İSTİFİ TAŞIMA

VALİ TUTULMAZ- İL BAŞKANI

TOSUN-BALIK İSTİFİ TAŞIMA

Birkaç aydır Zonguldak’ın ‘kangren’ olmuş sorunlarından biri ‘Belediye Halk Otobüsü ihalesi’ ile ‘semt minibüslerinin balık istifi yolcu taşıması’ olayı.

‘Belediye Halk Otobüsü ihalesi’ konusunda iki sorun vardı. Biri Ereğli’den.  Ereğli’de Halk Otobüs firması yasalara rağmen, 65 yaş üstü emeklileri/yaşlıları ücretli taşıyordu.

6 aydır üzerinde durduğumuz konulardan biri olan ‘Kdz. Ereğli Belediyesi Özel Halk Otobüsleri’nde, ‘65 yaş üstü emeklilerin ücretli taşınma kanunsuzluğu’ sona erdi.                    

Öncelikle konunun halli için emeği geçenlere teşekkürler. Şu an da emeklilerden 50 -60 lira kart parası alınıp, ücretsiz seyahat yaptırılıyor. Aslında, otobüs şirketi yada belediye; kim kart satıyorsa, 50-60 lira gibi bir ücret istemesi yasal değil. Büyük şehir belediyeleri bile ‘kart maliyeti’ adı altında cüzi para 5 -10 lira alıyor. Detaya sonra gireceğiz.

Zonguldak merkez İlçe de durum nasıl?                                                                                      

Yapılan ihaleye iştirakçi olmadı. Dolayısıyla, semt minibüslerinin halkı balık istifi taşıma/taşıttırma mutluluğu sürüyor. Bu minibüslere bu hakkı tanıyan seçilmiş ve atanmışların ‘çıkarları’ nedir bilmiyorum. Ancak, ‘ikinci ihaleyi yapmayanlar’ ile minibüslerin güzergâhında ‘balık istifi taşıma’ için denetleme yapamayanların korkusu veya çıkarını anlamış değilim.                          Minibüslerin balık istifi yolcu taşıması konusunda yasal düzenleme yapıldı da haberimiz mi yok, acaba?                                               Partili Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak’taki iki temsilcisi Sayın Vali Mustafa Tutulmaz ve İktidar Partisi İl Başkanı Sayın Zeki Tosun, bu konuda neden ‘dut yemiş bülbül’ gibi olmuşlar? Medya da reklama yönelik toplantı ve gösterilerde, ‘bülbül’ gibiler maşallah.

Şehir içinde otopark rezaleti olmasına rağmen; yapılan binalardan ‘otopark parası’ toplayan belediyenin, halkın ihtiyacı olan ‘açık/kapalı otopark yapma mecburiyeti’ olmasına rağmen, insanları cadde/kaldırım işgaline zorlayıp, ceza ödemelerine sebep olanlar; bu vebali nasıl ödeyecekler!

Allah aşkına, mecburiyetten cadde/kaldırım işgali yapanları megafonla ikaz edip, ikinci turda resim çekip ‘ceza yazma keyfiyeti’ kanunla anlatılabilir. Ancak, ‘minibüslerde balık istifi taşımanın kanunsuzluğunu’ neden megafonlu veya megafonsuz anlatmıyorsunuz?               

Anlamadığım konulardan biri… Bu konuda, ‘otopark rezaleti’ ve ‘balık istifi yolcu taşıma’ konusunda, her gün bakanlarla görüşme resimlerini ‘gülerek’ yayınlatanlar; yasaların uygulanmaması konusunda bu vatandaş/toplum/seçmene ne anlatmak istiyorlar?                     

Hadi, seçilmişler ‘bakanla resim çektirmenin mutluluğunu yaşıyorlar’  diyelim.

Peki merkezi idarenin temsilcileri Sayın Vali ve Sayın Emniyet Müdürü bu konuda ne düşünüyorlar ki?

Benim kadar, emekli ve balık istifi taşınan vatandaşlarda merak ediyor.

MERKEZ ÇARŞISI VE SORUNLARA ‘ŞEŞ-BEŞ’ BAKANLAR!..

Bu gün geriye dönük yazdıklarımızı bir hatırlayalım mı?

Daha doğrusu, yazdıklarımız sonrası, askıda kalanları hatırlayalım. Yetkili mercilerin(seçilmiş/atanmışlar)olaylara bakışını test etmiş oluruz. Yani, hangi konularda ‘sağıra yatmışlar’. Üç maymunu oynama bahtiyarlığına ermişler, bir bakalım.

6 aydır üzerinde durduğumuz Kdz. Ereğli Belediye Halk Otobüslerinde yasadışı olmasına rağmen 65 yaş üstü emeklilerin ücretli taşınma olayı bitti.

İnşallah Zonguldak Belediyesi de en kısa zamanda ihaleyi yapar; minibüslerde balık istifi ve ücretli taşınan emeklilerin çilesi sona erer.

İkinci bir olay da ‘Kozlu’da yapılması planlanan alkollü içkili festivalin, Alkol ayağı’ kaldırıldı. Sayın Vali Müdahale etti, festival yapılacak ancak, çadır kurmak ve alkol içilmesi olmayacak.                                                                                               

Olayı ‘yobazlıkla’ yorumlayan Kozlu Belediye Başkanı Sayın Ali Bektaş’ta kıyak kafalılardan ‘alkış’ beklerken, ‘ayık’ kafalılardan bir ‘eleştirir’ daha yemiş oldu. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, yüksek katılımlı düğün/festival gibi etkinliklerde alkol ile buluşturulmamaları hem sağlık hem de sağlam dimağ için şart olduğu bir kez daha tescillendi.

Bundan sonraki konular, sonuçlanmayan konular.

Başta Üniversite’nin onkolog/kanser doktoru konusunun halledilmemesi gibi.

İşsiz çocuklarına yönelik sosyo ekonomik durumlarının tespiti konusundaki seslenişimize kurumsal manada bir açıklama yapılmadı.  İkide bir Zonguldak’taki işsizleri kaşıyıp, TTK veya başka kurumlara ‘işçi alınsın’ diyenlerde bu konuyu pas geçtiler.

TTK ile ilgili yaptığımız ‘istirahat raporlu iş kaçakları’ konulu yorumlarımızda askıda kaldı. İlginçtir TTK’da kümelenmiş yetkili sendika bile bu konuda ses çıkartmadı. İşçi alımı ile kongreye müdahale edecek üye ve kasasına maddi destek yapacak üye konusunda ses çıkartan sendika, neden kurumun zararına(zaman ve para) işleyen bir konuda uyarıcı açıklama yapmaz ki! En azından, kurumdaki aylık/yıllık istirahat raporlu işçilerin kurum ile ilgili maddi/manevi kayıplarını açıklasa iyi olmaz mı? 

Üniversite mahallesi ve şehrin tanıtım yüzü İncivez ile ilgili ‘alkol’ konusunda uyarılarımız da dikkate alınmadı. Mahalle Muhtarı, üniversite etrafındaki parmaklıklar ‘bu alanda alkol içmeyin’ diyerek, öğrencilerinden çok, üniversite yönetimini ve şehrin yönetenlerini uyarmaya çalışıyor.                                                                                                                                             

 ‘Her an yıkılabilir’ raporu olan Belediye Merkez Çarşısı’nın ‘kaza bela olmadan’ yıkılması için yoğun gayret ettik. Şimdi,  yasalara uygun , birilerine ‘peşkeş’ çekilmeden yapılması için gayret sarf edeceğiz.                                                                                                                                              

Yer Milli Emlak’ın. Belediye’nin hiçbir yetkisi yok. Bu alan, şehrin nefes alacağı bir alan. Buraya 7-8 kat bina yapmak, yasal değil. İkincisi ‘şehri seviyorum’ diyenler açısından ‘etik’ değil. Kim buraya 8-10 katlı bina dikmeye çalışırsa, mutlaka ‘maddi/manevi’ çıkarı vardır.  ‘Abidik /kubidik’ işler ile buraya çok katlı bina dikmeye uğraşanlar, Zonguldak’ın 629 Adımlık Şehir olmasını isteyen, sorunlara ‘şeş/beş’ bakanlardır.  

Yıkılan Merkez Çarşısı’nın alanına  yapılacak olan en fazla 5 katlı bina olmalıdır.

Bana kalırsa, yıkılan bina içinde yer sahibi olanların zarar görmemesi için, şehrin muhtelif yerinden arsa temini yapıp, bu alan ‘kent meydanı’ yapılmalıdır.

Yapılan mitingler dolayısıyla şehrin çektiği rezaletler ortadadır.

Yazdığımız hal de ‘görmezden/duymazdan’ gelinen konular üzerinde tasnife devam edeceğiz.

YENİ HASTANE NEDEN BİTMİYOR?

Yeni Hastane’nin hizmete girme süreci yine uzadı.

Olayın ‘iktidar ve muhalefet’ boyutu olduğu için, her kafadan bir ses çıkıyor.

‘Sağır duymazsa uydurur’ cinsinden haber kirliliği her geçen gün artıyor.

‘Otopark sorunu yüzünden açılamıyor’, ‘müteahhittin ödeneği çıkmadı’, ‘tıbbi cihaz transferi yapılıyor’, ‘mefruşat temini var’ gibi sebep/bahaneler piyasada uçuşuyor.

Muhalefetin, fırsatı ganimet bilip, iktidarı eleştirmesi doğal… Ancak, eleştirilerin dozu, doğru bilgilendirmenin olmamasından artıyor.

İktidar partisinin seçilmişleri, bu konuda açıklama yapmalı. birkaç kez açıklamalara rağmen ertelemenin moral bozukluğu olabilir.  Bu vatandaşın oylarıyla iktidar olmadınız mı? Halktan bir şeyleri gizlemenin manası var mı?

Parti içi rekabet nedeniyle ‘rakip’ görülen il yöneticisi Muammer Avcı’nın küstürülmesinden sonra, iktidarın Zonguldak’a yönelik hizmetleri(hastane/yol/viyadük/kavşak) konusunda ‘tık’ yok.

Seçim kazanmak için “bakanlarla resim çektirmenin yeterli olduğunu zannedenler” yanılıyor bence.

AK PARTİ SEÇİM İŞLERİ

KOMİSYONU/PARTİ İÇİ REKABET

Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın, ‘bu güne kadar en kritik seçim’ olarak nitelendirdiği ‘2023 seçimleri’ için çalışmaların başladığı öğrenildi.

İktidar Partisi her ilde önceki seçim sonuçlarını baz alıp, ‘alınan oylar’ ile ‘iptal edilen oylar’ üzerinde durulacağı öğrenildi. ‘Oy oranlarının düştüğü iller’ ile bu illerde ‘düşme nedenleri’ analiz edilecek. Her il de hukukçuların ağırlıkta olacağı seçim işleri komisyonları oluşturulacak. Her ilde apartman sorumlularından il başkanına kadar her kademede partili yöneticilerin tespiti yapılacak.

Bu konuda her il de ‘istişare toplantıları’ başladı.

Edindiğimiz bilgilere göre, Zonguldak’ta en büyük sıkıntı, parti içi rekabet nedeniyle seçmende arkası olan yöneticilerin partiden uzaklaştırılması ve rakip görülen yöneticilere karşı ‘hain’ yaklaşımlarıyla birliği bozulmasına neden olanlar öne çıkıyor. İl Başkanı Zeki Tosun’a karşı başlatılan linç kampanyasına katılanlar ise tabandan yoğun eleştiri alıyor.

Bakalım, bu konuda ‘izole’ nasıl yapılacak?

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, TUTULMAZ-, İL, BAŞKANI, , TOSUN-BALIK, İSTİFİ, TAŞIMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı