“ZONGULDAK’IN KALKINMASI İÇİN HEPİMİZ BİRER AMELEYİZ”
Haber
27 Ekim 2021 - Çarşamba 15:13 Bu haber 721 kez okundu
 
“ZONGULDAK’IN KALKINMASI İÇİN HEPİMİZ BİRER AMELEYİZ”
GÜNDEM Haberi
“ZONGULDAK’IN KALKINMASI İÇİN HEPİMİZ BİRER AMELEYİZ”

Zonguldak‘ta düzenlenen Amele Birliği Kömür Havzası Amele Birliği Biriktirme ve Yardımlaşma  Sandığı Danışma Kurulu Toplantısı’na katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, ‘Ülkenin ve Zonguldak’ın kalkınması için hepimiz birer ameleyiz.’ dedi.

 Amele Birliği Danışma Kurulu Toplantısı “Benim Adım Amele Birliği slayt gösterisinin izlenmesi ile başladı. Bakan Yardımcısı Özçelik, çalışanlara kazasız, belasız sağlık ve sıhhat içinde hayırlı işler diledi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Toplantı Salonu'nda yapılan Danışma Kurulu Toplantısı’na Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik,  Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Merkez İlçe Başkanı Mükerrem Ayçiçek, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Genel Müdür Yardımcıları Amele Birliği Başkanı Şenol Yücel, Genel Maden İşçileri Sendikası yönetim kurulu üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı adına İsmail Kal, Merkez ilçe Başkanlığı adına Oktay Girgin, Emekli Maden Mühendisi, Araştırmacı, Tarihçi Ekrem Murat Zaman ve  bazı daire müdürleri katıldı.

Toplantı Amele Birliği’nin hazırladığı “Benim Adım Amele Birliği Slayt gösterisi izlendi. Toplantıda 2020 yılı faaliyet ve hesap raporları ile denetleme kurulu raporları okunarak müzakeresi yapıldı. 2022 ile çalışma programının okunması müzakeresi yapılarak dilek ve temenniler ile toplantı sona erdi.

ÖZÇELİK; “HEPİMİZ AMELEYİZ”

Toplantıda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, “Milli mücadele yıllarında bu alanda yapılan ilk yasal düzenleme olan 1921 tarihli 51 sayılı kanundan, iki gün sonra hep birlikte kutlayacağımız cumhuriyetimizin 98. yılına kadar geçen süreçte; işçiler ve işverenden yüzde 1 den aşağı olmayacak şekilde birim kesilmesi kararlaştırılarak işçi-işveren ilişkilerinin ilk kez ele alındığı bir düzen olması ve bu yönüyle bir nevi ilk sosyal güvenlik kuruluşu olması itibari ile ülkemizde sosyal sigortacılık anlayışında bir ilki oluşturulmuştur. Yaşlılara, muhtaçlara, hastaları, öğrencileri ve vefat eden, emekli olanlara yardım yaparak ve temel ihtiyaçların karşılanması noktasında ikraz sistemi oluşturarak süregelen sistem, 1980 li yıllardan sonra da sandık haline dönüşmek suretiyle sosyal ve ekonomik yardım ve ödemeleri çeşitlendirirmiş ve bunlar üyelerimizin lehine artarak devam ettirilmiştir. Netice itibari ile gelinen noktada amele birliği olarak Zonguldak ve ülke ekonomimize, Sosyal yardımlaşma ve dayanışma hayatımızı sizler, bizler hepimiz birer AMD olarak ülke sathına yayılmış bir amele ruhuyla katkı sağlamaya çalışmaya devam edecektir. Bu bağlamda, bu yolda ülke ekonomimize katkıda bulunma uğruna hayatını kaybetmiş, şehit olmuş tüm madenci kardeşlerimizle Allah’tan rahmet ve çalışanlarımıza kazasız, belasız sağlık ve sıhhat içinde hayırlı işler diliyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: “ZONGULDAK’IN, KALKINMASI, İÇİN, HEPİMİZ, BİRER, AMELEYİZ”,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı