ZONGULDAK/HAYATIN GERÇEKLERİ VE İKTİDARIN SEÇİM TAKTİKLERİ!..
Haber
20 Haziran 2022 - Pazartesi 18:06 Bu haber 1598 kez okundu
 
ZONGULDAK/HAYATIN GERÇEKLERİ VE İKTİDARIN SEÇİM TAKTİKLERİ!..
GÜNDEM Haberi
ZONGULDAK/HAYATIN GERÇEKLERİ  VE İKTİDARIN SEÇİM TAKTİKLERİ!..

ZONGULDAK/HAYATIN GERÇEKLERİ

VE İKTİDARIN SEÇİM TAKTİKLERİ!..

“Bedelli affı geldi, sıra öğrenci affında. Memura zam tamam. Sıra emekliyi susturmada. Mithatpaşa Tünelleri bitti, sıra Fevkani Köprüsünü yıkmada…”

Siyasetçi, olaylara bilmem kaç rakımlı tepeden bakınca, yandaşların alkış tufanlarına göre kendine pay çıkartıyor. Sonra da, goygoycların telkinlerine bakıp, ‘haydi seçime’ deyip, seçmenlerine ahkâm kesmeye hazırlanıyor.

İşte, tam da böyle bir seçim arifesindeyiz.

İş/oluş/hareketlerin doldurulduğu bohça, her gün bir tarafından koyveriyor...  Yamalar ile kapatılmaya çalışılıyor delikler. Bir zamanların ‘yamalı bohça’ koalisyonlarının bir benzeri bu gün iktidarın icraat torbasında adeta…

Açıklanan hizmet/yatırım ihtiyaçlarının çoğu ‘acil’ değil; vatandaşın kenarda kalmış beklentileri.

Bedelli affı ve öğrenci affı bu memleketin ‘döviz dalgalanmasından, mazotun 30 lira üzerine çıkmasından’ önemli mi?

Yabancı kömür tüketen santrallerin ürettiği elektriği üst limitten(2.500TL), yerli kömür le üretilen elektriği alt limitten(1.200TL) almak hangi aklın muzipliği. Bu iş hangi açıdan ‘enflasyonla mücadele kapsamına’ giriyor? Hem de ‘sisli havaların’ vazgeçilmez savunma mekanizması ‘dış güçler’ operasyonlarına karşı ‘yerli/milli’ edebiyatlarının yapıldığı bir ortam da…

Bazı işlerin ‘gündelik işlerin telaşından’ düzgün yapılmadığını zannetsek bile…

Ancak; öyle bir ‘karmaşa’ var ki ortalıkta! ‘Gündelik işlerin telaşından’ olduğuna kimsenin ikna edilemeyeceği… Adeta, herkeste bir telaş var. seçilmişin de, atanmışında, tabela derneklerinde, iş insanlarında…

Kiminin derdi seçim, kiminin derdi maroken koltuk. kiminin derdi yeniden tabela çatısı, kimi ‘yat gölgede maaş bölgede’ keyfiyeti istiyor. velhasıl-ı kelam, herkesin ortak derdi maddi/manevi ‘selden kütük kapmak.’

‘Sistem kavgası’, kandırmacadan başka bir şey değil.  Siyasetin ürettiği yozlaşma, öncelikle insanı törpüleyip, tarif ve tatbikinden kopartmış. Bu yapıdaki insan, hangi sistemde olursa olsun, önce ‘ben’ egosunu tatmin edecek sonra zaman/fırsat/nema kalırsa, kalanlara dağıtacak…

Zam/savaş/seçim/enflasyon gibi ‘kavram kargaşaları’ sonrasında kopartılan fırtınaların sebebi hikmeti budur.

Olaya Zonguldak açısından bakıldığında; ‘hukuksuzluk’ diye eleştirip, kamuoyu ile paylaştığımız  iş/oluş/hareketlere, yetkililerin(seçilmiş/atanmışların) cevap veremeyiş nedeni; sunacakları bir model/çare/sonuç olamayış.

Dolayısıyla verecekleri cevapta çaresizlik/tükenmişlik/yandaşlık senaryosu olacak; karşılığı/destekçisi olmayacak.

Vali, ‘Kozlu limanı içindeki pespayelik bitsin’ diyor. Vali, falezlerdeki işgaller için ‘tespit edin, ortadan kaldırın’ diyor. Ancak, ‘talimatlar’ askıda kalıyor. Kanun/makam/devlet askıda kalıyor. Sebep, siyasetin öne çıkması. Siyasi çıkarın toplumsal çıkar önüne geçmesi.

Dolayısıyla; ‘yandaşlar’ ötesinde, toplum katmanları içinde ‘mutlu’ olanların sayısı giderek azalıyor. Parti içi ‘hain’ arayışları, parti içi ‘rakip eksiltme’ operasyonları, şehirdeki trafik ve otopark rezaleti yerine il başkanı Zeki Tosun’u harcama operasyonlarının öne çıkması; Mithatpaşa Tünellerine inat yaşam kalitesini aşağı çekiyor ve iktidarın moralini bozuyor.

Ortada bir hayatın gerçekleri var. Bir de, iktidarın seçim taktikleri.

BEYCUMA LOBİSİ BİR ÇATI ALTINDA

Siyasetin, hedefi olan seçimlere her gün biraz daha yaklaştığı bir atmosferdeyiz. Koltukta oturanlar kadar, koltuğu hedefleyenler de kolları sıvamış durumda.

Siyaset, halka hizmetin seçim yoluyla hedeflenmesi demek. Koltukta oturanlar, ‘yaptıklarım yapacaklarımın garantisi’ diyerek ortaya çıkacak. Yeni siyaset adayları ise yeni projeler ile kabul görme derdine düşecek.

Geçen hafta sonu Beycuma belediye başkanı Vural Kundakçıoğlu, görev süresince yaptıklarını bir slayt çalışmasıyla hemşerileri ve basınla paylaştı.

Gerçekten de Beycuma’nın çehresini değiştiren, insanların yaşam kalitelerini yukarıya çeken hizmet/yatırımlar.

Beycuma, merkeze bağlı şehrimizin küçük beldelerinden buru. Ancak, politikacıları, gelen hizmetler ve aksiyonlarına bakılırsa, özgül ağırlığı nüfus ve yüzölçümüyle ölçülmeyecek kadar büyük bir güç.

Açık/kapalı cezaevi, barajı, yaşlılar evi, asfalt yolları, istinat duvarları…

Kozlu’da yapılan sabah kahvaltısı, Beycuma ağırlıklı seçilmiş, atanmış, iş insanlarını bir araya getirdi. ‘Beycuma Lobisi’ bu toplantıyla birlikte ‘hizmet birliği/dernek’ olarak şekilleneceğe benziyor.

Dostum Belediye Başkanı Vural Kundakçıoğlu, Beycuma için ‘elzem’ olan bir hizmeti daha gerçekleştirdi. İnşallah ikinci toplantı Beycuma’da olur.

Tebrikler kardeşim, Beycumalılara da hayırlı olsun.

TÜM EMEK DER 30 HAZİRAN

HAZIRLIKLARINA BAŞLADI…

30 Haziran, ülkemizde Atatürk’ün emekli olduğu 1927 yılından bu yana ‘emekliler günü’ olarak kutlanıyor.

Emeklilik yaş atmak, yaşlanmak, bir kenara çekilmek, yani; hayattan kopmak, emekli olmak değil.

Dolayısıyla emekli dernekleri helal kazancı temsilcisi, timsali olan, yaşam kalitelerini arttırmak için gayret eden kuruluşlar olarak öne çıkmıştır.

TÜM EMEK DER’de ülkemizde emeklileri çatısı altında toplayıp, yaşam kalitelerini arttırmak için gayret gösteren kuruluşlardan biridir.

TÜM EMEK Der dün Batı Karadeniz bölgesindeki şube başkanlarını bir araya toplayıp, sorunlar ve çözümler üzerinde fikir teatisinde bulunup; 30 Haziran dünya emekliler günü için hazırlıkları gözden geçirdi.

TÜM EMEK DER, 30 Haziran günü ülke genelindeki şube yöneticileriyle Anıt Kabir’de toplanıp, ataya saygısını gösterecek.

Anıt Kabir toplantısı sonrası TÜM EMEK DER YÖNETİCİLERİ Genel Başkan Satılmış Çalışkan Başkanlığında bir araya gelip, emekli sorunlarıyla ilgili fikir alış/verişinde bulunacak.

AK PARTİLİ VEKİLLER, SIRRA KADEM BASTI!

Basın açıklamalarıyla reklam pastasından günlük pay alan iktidar partisi Zonguldak Milletvekilleri bu aralar piyasada yok.

Hele ‘enflasyonla mücadele kapsamında’ diye açıklanan ‘kömürle elektrik üreten santraller’ konusundaki açıklamalar sonrası sırra kadem bastılar.

İşin fenası, soru önergeleriyle ‘aydınlatma platformu’ görevi yapan CHP Zonguldak Milletvekilleri de araziye uydu.

Bu vesile yeni baba olan Deniz Yavuzyılmaz kardeşime de ‘Allah analı babalı büyütsün. Bahtı açık olsun’ dileklerimizi iletiyoruz.

Sayın Yavuzyılmaz, bu konuda ‘önerge’ açıklaması değil de, konu ile ilgili bir ‘yorum’ yapmış. “Ak Parti hükümeti elektriğin ucuzlamasını istiyorsa, yandaş şirketleri desteklemek yerine, doğrudan bunu elektrik faturalarına indirim olarak yansıtmaları gerekmektedir” demiş.

Biz, ‘yorum’ değil, ‘hükümet cenahından’ resmi bir açıklama bekliyoruz.

Bu arada Zonguldak TSO Başkanı Sayın Metin Demir’in ‘binlerce işçi işsiz kalacak. Maden Ocakları tehlikede’ açıklamasına da katılmıyorum. ‘Yabancı kömürle çalışacak santrallere teşvik, Zonguldak’a darbe mi?’ bilmiyoruz. Çünkü, Kardemir’e başlatılan sevkiyat, Zonguldak kömürüne teşviktir.

Sayın Ünal Demirtaş, bu konuyu ‘soru önergesi’ olarak iktidara/ilgili bakana yöneltse de erken ‘havadis’ sahibi olsak.

Sahi, yerli kömür üreten santrallerden elektriğin 1.200 TL, yabancı kömür üreten santrallerden elektriğin 2.500 TL’ye alınması ne demek?

‘Dış güçler’ senaryolarının havada uçuştuğu, ‘yerli-milli’ edebiyatlarının yapıldığı bir ortamda, ‘yabancı kömüre teşvik’ manasındaki bu açıklama, hangi açıdan ‘enflasyonla mücadele kapsamına’ giriyor.

Bunu Enerji Bakanı’nın birkaç kelime ile anlatması artık farz oldu.

Çünkü, yapılan açıklama ‘anlaşılır’ olsaydı, ‘Bir vesile’ yaratıp açıklamalarıyla reklam pastasından pay almayı beceren Zonguldaklı iktidar vekilleri ‘çoktaaaan’ açıklama yapıp, yukarıdan puan kapmaya çalışırlardı.

EKMEK ZONGULDAK’TA ‘YASAK’ SINIRINDA

Zam sağanağının en çok darbe vurduğu mesleklerden biri de fırın işletmecileri.

Fırıncılar artan maliyetler sonrası, maliyetlerin üzerinde satışlarla zarar hanelerini her geçen gün arttırıyorlar.

Zonguldak’ta 270 gram ekmek 4 liradan satılıyor. Ancak, ekmeğin maliyetinin 5 liraya dayandığı iddia ediliyor. Zonguldak’taki fırın işletmeleri ‘zam’ talebini ilgili Esnaf birlikleri Odası’na verdiler. Fırıncılar 220 gram ekmek için 4 lira fiyat biçmiş.

220 2ram ekmek yasal olarak ekmeğin gramaj olarak yapılması gereken son gramaj. Standart ve yönetmeliğe göre 220 gram altında ekmek yapılamıyor.

Ancak, Esnaf Odaları birliği, vilayetten gelecek bir işareti bekliyor. Vilayet ise ülke genelinde ortak bir gramaj ve fiyat kabulü beklentisinde olduğu izleniyor.

Edindiğimiz bilgilere göre; bürokrasi ‘ekmeğe zam’ konusunda siyasi tarafı kızdırmak istemiyor.

Gözlemcilerin beklentisi ise 200 gram ekmeğin 4 liradan onay alması.

Fırıncılar ise dolmuşçuların 7.5 lira yolcu başı ücret beklentisine girdiği ortamda, ekmeğin zararına üretimi için el kaldıranları eleştiriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAK/HAYATIN, GERÇEKLERİ, , VE, İKTİDARIN, SEÇİM, TAKTİKLERİ!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı