ZONGULDAK S.O.S VERİYOR!
Haber
24 Ekim 2021 - Pazar 15:16 Bu haber 1045 kez okundu
 
ZONGULDAK S.O.S VERİYOR!
GÜNDEM Haberi
ZONGULDAK S.O.S VERİYOR!

Koronavirüs salgını ilk başladığı günlerden itibaren Zonguldak en korkulan ve en dikkat çekilen iller arasında ilk başlarda gösteriliyordu.

Maden şehri olan Zonguldak’ta KOAH ve iç hastalıkların yoğun olması tüm dikkatler Zonguldak’ın üzerine yoğunlaşmıştı.

Özellikle 1 Temmuz’a kadar Zonguldak’ta tüm tedbirlere titizlikle uyulmuş olması, bu sürecin normale dönüşünü biraz hızlandırmış gibi görünse de, 1 Temmuz’da tüm yasakların kaldırılıp, hayatın normale dönmesi ile yeniden vaka artışlarında ilk sıralara yine Zonguldak yerleşti.

1 Temmuz sonrası; yaz dönemi, düğün, kongre ve çeşitli aktivitelerin yoğunluğu 1 Eylül’de de okulların açılması ile birlikte vakalar yine artmaya başladı.

Özellikle 1 Eylül’de okulların açılmasının ardından Zonguldak’ta vaka sayıları hızla tırmanışa geçerken, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı risk haritasına göre; 25 Eylül-1 Ekim tarihlerinde Zonguldak kırmızıya dönmüş vaka sayısının da 100 Bin’de 557,17 olarak açıklanmıştı. Yine Sağlık Bakanlığı’nın 15 günde bir açıkladığı 9-15 Ekim tarihli verilere göre; bu kez Kastamonu 737,03 ile birinci Zonguldak ise 702,63 ile ikinci sırada yer alan ililer olmuştu.

Türkiye genelinde vaka artışları devam ederken, Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” uygulamasında Zonguldak’ın yeniden kırmızı renge dönüşmesi, “yüksek riskli” iller arasında yer alması dikkat çeken bir tablo.

BAKAN KOCA RİSKLİ İLLERİ AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre 100 bin kişide Koronavirüs vaka haritasını açıkladı. Bakan Koca vaka sayıları en çok artan illeri Kastamonu, Zonguldak, Karabük, Kilis, Tunceli, Ardahan, Çankırı, Kahramanmaraş, Osmaniye, Erzincan olarak sıraladı.

Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "9-15 Ekim arasında, 100.000 kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında neydi? Yaşadığınız, gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık İnsidans haritamızdan öğrenebilirsiniz." dedi.

KASTAMONU BİRİNCİ, ZONGULDAK İKİNCİ!

Bakan Koca, en çok vaka artışı yaşanan illeri de açıklayarak şunları söyledi: "9-15 Ekim arasında vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilimiz: Kastamonu, Zonguldak, Karabük, Kilis, Tunceli, Ardahan, Çankırı, Kahramanmaraş, Osmaniye, Erzincan.” Olarak açıkladı.

TUTULMAZ’DAN UYARI!

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz de önceki gün yaptığı açıklamada salgının artarak devam ettiğine dikkat çekerek, “Maske, Mesafe ve Hijyen” kurullarına mutlaka uyulması gerektiğini hatırlatmıştı.

Salgına karşı her türlü tedbirlerin alındığını, zaman zaman uyarılar yaparak vatandaşları özellikle aşılanma konusunda bilgilendirme yaptıklarını ifade eden Tutulmaz, “. Şu anda aslında aşılamada il olarak ilk 15 içerisindeyiz. Yani yüzde 80’lerdeyiz. Ancak bir taraftan da rakamlarda yüksek olduğumuzu görüyoruz. Bu konuda biraz alanın darlığının, okulların açılmasının bunda etkili olduğunu görüyoruz ama bunu bir bahane olarak değerlendirmememiz gerekir. Hep beraber kurallara uymaya devam etmeliyiz. Aşılı olmak kurallara uyulmayacağı anlamına gelmiyor. Aşının faydası var bunu açıkça görüyoruz ancak genel bir bağışıklığı sağlayabilmek için daha çok aşı oranını artırmamız gerekiyor” diyerek aşının önemine vurgu yapmıştı.

Haber:Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAK, S.O.S, VERİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı