“ ZONGULDAK’TA KURUMLAR VE SEKTÖRLER ETKİLENDİ”
Haber
16 Nisan 2021 - Cuma 12:28 Bu haber 813 kez okundu
 
“ ZONGULDAK’TA KURUMLAR VE SEKTÖRLER ETKİLENDİ”
GÜNDEM Haberi
“ ZONGULDAK’TA KURUMLAR VE SEKTÖRLER ETKİLENDİ”

Demokrasi ve Atılım(DEVA) Partisi Zonguldak İl Başkanvekili Ramazan Vural, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK)'nun  pandemi kısıtlamalarına tabi tutulmadığını belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

 DEVA Zonguldak İl Başkanvekili Ramazan Vural,  TTK'ya bağlı maden ocaklarında işçilerin salgın tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını vurgulayarak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanı'nın aldığı ve açıkladığı kısıtlama kararlarıyla birlikte pandemi de yeni bir döneme giriş yaptık. Bu kısıtlamalar tüm ülkemizde olduğu gibi memurundan işçisine herkesi birçok yönde etkiledi. Haliyle Zonguldak’ta da kurumlar ve sektörler etkilendi ancak bir kurum hariç. Türkiye Taşkömürü Kurumu bu kısıtlamalardan kendine pay çıkartmadı. Tarafımıza ulaşan bilgilerden yola çıkarak. Türkiye Taşkömürü Kurumumuzda insan sağlığının tehlikeye atıldığı belirtiliyor. Vakalar bu denli yükselmişken, maden işçileri yeraltına tıklım tıklım dolmuş kafeslerle birlikte iş başı yaptırılıyor. Açıklanan kısıtlamalarda net bir şekilde belirtildiği gibi Kamu kurum ve kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde istifade edilecek denilmesine rağmen herhangi bir şekilde esnek çalışma yöntemi uygulanmamaktadır. İnsanımızın sağlığı bir grup insanın keyfi kararlarını bekleyerek tehlikeye atılmaktadır. Bir başka konu ise Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda kronik rahatsızlıkları olanların idari izinli sayılmadığı bildirilmektedir. Yine açık ve net bir şekilde açıklanan kısıtlama genelgesinde İdari izin kapsamındaki personele (hamile çalışanlar, süt izni kullananlar, 10 yaş ve altında çocuğu olan kadın çalışanlar, engelli çalışanlar, 60 yaş üzerindeki personel, kronik rahatsızlığı bulunanlar) kolaylık gösterilecek denmesine rağmen, bu genelge TTK tarafından uygulanmamaktadır. Buradan yetkililere çağrımızdır. En hızlı şekilde işçi ve emekçi kardeşlerimizin sağlığını riske atan bu keyfi durumdan vazgeçerek tedbirleri artırınız. Biz DEVA Partisi olarak bu meselenin takipçisi olacak ve işçilerimizin sesini duyurmaya devam edeceğiz.”

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: “, ZONGULDAK’TA, KURUMLAR, VE, SEKTÖRLER, ETKİLENDİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı