ZONGULDAKLI ŞAİR İKİNCİ KİTABINI ÇIKARDI
Haber
07 Haziran 2021 - Pazartesi 14:53 Bu haber 807 kez okundu
 
ZONGULDAKLI ŞAİR İKİNCİ KİTABINI ÇIKARDI
GÜNDEM Haberi
ZONGULDAKLI ŞAİR İKİNCİ KİTABINI ÇIKARDI

Zonguldaklı şair Aykut Karademir birinci kitabının ardından ikinci kitabını çıkardı. Ahbap Kitapevi tarafından piyasaya sürülen ‘Güneşin Ellerinde Büyüdük’ isimli kitap ilgi görmeye devam ediyor. Elazığ Fırat Üniversitesi Edebiyat bölümünü bitiren Karademir, Zonguldak’ta yaşamaya devam ediyor. Karademir, 1988 yılında Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde doğdu, ilköğrenimini ve lise öğrenimini Çaycuma’da tamamladıktan sonra üniversiteyi Elazığ Fırat üniversitesinde 2013 de İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesinde Edebiyat okuyarak tamamladı. Yaşamını Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde sürdürmeye devam ediyor.

 

KENDİNİ ANLAMAK, HEP ANLATMAK

 

Kitabına ve kitabı yazarken aldığı ilhama ilişkin açıklama yapan Şair Aykut Karademir, “Ne gaz lambalarını bilirim, ne de odamızın ışığının hep yanık olduğunu. Çocukluğumun hep bir elma bahçelerinde, üzüm bahçelerinin arasında geçsin isterdim. Nitekim doğduğumdan beri ne elma bahçesini ne üzüm bahçelerini gördüm. En güzel insanların en kötü insanlardan tarafından kaderlerinin üzerlerine çizik attığı zamanda büyümüşüm. Beni o insanların acısıyla, kokusuyla büyütmüşler. Hayatın en büyülü yanlarını toplumsal kavgaları, haksızların ve kişisel menfaatlerin dünyası şiirimin durağı oldu.

Beni ihtiyar bir adamın

Kuru ekmeğinde köleler tanır

İşçiler, sizler

Buğusu üstünde

Acımasız yağmurlarda ıslananlar

Sizleri tanıdım

Sizleri babamın yüzünde tanıdım

Sizleri sevdiklerimin

Çöp vadisinde

Hayal kırıklarında tanıdım (Güneşin Ellerinde Büyüdük, Mayıs,2021,s.44)” ifadelerini kullandı.

“HİÇ BİR ŞEY SADE OLAMAZDI”

Şiirlerine ilişkin çıkarımlarda bulunan Karademir, “Şiirsellik insanı insana ısıtır, aradan soğukluğu kaldırır. Düşünce ve dil insanın başına hem düşmanı hem de dostu diyerek kelimelerimi faciaların dünyasına mırıldanışa, ninni söylemeye bıraktım. Bunu söylerken de eskiçağlardan kalma bir dil ile anlatmaya çalıştım. Eski çağlardan kalma dil, kaos ve bilinmezlik tılsımı, söyleneni metaforlarla ve imgelerle verebilme kaldı ki bu kadar karmaşık dünyada hiçbir şey sade olamazdı.

İnce kalemle yazılmış kedere

Kokun

Uzun gökyüzü

Kara bir bulut

İnce bir yağmur

Kalbim

Kırık bezgin

Kalbim hatırana açılan tenha bir kapı (Güneşin Ellerinde Büyüdük, Mayıs,2021,s.49) Ölüm ve yaşam arasında sıkı sıkıya bağ vardır. Ölüm dediğimiz nedir? Sonsuz bir deniz… Bugün ve yarın var olacak. Ölüm, bizden önce de bizden sonra da…

Gözlerin boncuktan,

Ölüm kızıllıktan

İnsan çamurdan

Hepsinden geçtim

En çok boncuk biriktirdim

Askıdaki ölümden (Güneşin Ellerinde Büyüdük, Mayıs,2021,s.94)” ifadelerine yer verdi.

“ŞİMDİYİ BULACAKSINIZ”

Şiirlerinin kaynağına yönelik değerlendirmelerde bulunan Aykut Karademir, “Görüldüğü üzere şiirin kaynağı huzursuz evrendir. Sürekli kendini yenileyen yaşadıklarımızı unutturmayan sokak başlarında bizleri bekleyen aşk gibi en çok da sokak başları yüklenir o aşkın acısını, nefes alırsın gül açar yüzün acıya, dudaklarında her öpüşme hayali ile paslı çivi tadı. Ne görürsün yaramız taze, yaramız derin kendi kendine dönen dünya…

Yürekte korlaşan günler

İnatla seriliyor ömrümüze

Yürürdü dünya merdivenli sokağın başında

Tüm genç kızlık hayalleriyle(Güneşin Ellerinde Büyüdük, Mayıs,2021,s.74) İlk şiir kitabım Köprüler Yıkıldı da olduğu gibi ikinci kitabım Güneşin Ellerinde Büyüdük şiir kitabımda da her tümce bir yana, dünya içerisinde asıl aradığım tam anlamıyla kendimin olmasıdır. Kendini anlamak, kendini anlatmak, yaşadıklarını anlatmak saklı yalnızlığı bulacağınız mısralar ile geçmiş ile gelecek arasında şimdiyi bulacaksınız.

Gecenin hançer bedeninden

Vurulan ceylan uykusu

Sürgün dirilsin bir bir

Soluğu göğsümüzde

Üryan ağıtınla(Güneşin Ellerinde Büyüdük, Mayıs,2021,s.68) Yalnızlık ne olursa olsun hatta yanınızda kim olursa olsun başladığın seyir defteridir. Şiir dünyayı anlaşır kılmaktır. Kendinizi bulacağınız iki kitapla sizlerleyim. Tüm okurları sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.” dedi.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZONGULDAKLI, ŞAİR, İKİNCİ, KİTABINI, ÇIKARDI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
ZONGULDAKLI ŞAİR İKİNCİ KİTABINI ÇIKARDI
Yorumlar
Haber Yazılımı