Zeynep ÇELİK KORKMAZ BİRAZ SIKIŞIR MISINIZ?
Yazı Detayı
18 Ağustos 2020 - Salı 00:00 Bu yazı 888 kez okundu
 
BİRAZ SIKIŞIR MISINIZ?
Zeynep ÇELİK KORKMAZ
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Dünyaca Covid-19 salgını ile mücadele halindeyken aslında gizli bir salgınla daha mücadele veriyoruz. “Herkesin birbirine benzeme salgını”. Artık her insanın giyimi, konuşması hatta yüzleri bile birbirinin aynısı olma yolunda ilerliyor. Bunun tehlikeli yanı çoğu kişinin verilen bu kalıplara girmediğinde dışlanma korkusu yaşaması. Öyle ya “modası geçmiş” bir kıyafet giyersem rezil olurum, telefonum son model olmazsa utanırım, konuşmalarımda araya yabancı kelimeler eklemeliyim ki beni daha zeki sansınlar, çektiğim 151414 fotoğraftan hiçbiri güzel değil sosyal medyamda paylaşırsam beğeni alamam” vs vs gibi bir dolu cümle ama hepsinin içi boş. Bu tarz bir kafa yapısının vitrin önlerinde “başkasında var bende de olsun” diye ağlayan küçük çocuklardan hiçbir farkı yok.

İnsanımızın hayır hayır tüm insanlığın sadece şekle önem vermesi, görünüşe göre yargılama yapması yeni moda haline geldi ve herkes ama herkes en güzel en zeki en komik olma peşinde koşarken hayatın nasıl aktığını farketmiyor bile. Kimsenin kendi olmak adına bir çabası yok aksine kendi benliğini başka benliklerle örtmeye çalışıyor. Bu durum sadece hayat tarzını değil olaylara bakış açılarını da etkiliyor ve ortaya tabiri caizse bir sürü koyundan oluşan bir toplum çıkıyor. Başka hayatlardan ve fikirlerden bu derece etkilenmek ve kendi olmaktan korkmak sanırım bir toplumu derinden etkileyecek en büyük salgınlardan sayılabilir.

Sözün özü insan en çok kendiyken güzeldir. Sevgiler benden size.

Not: Konuyla bağlantılı olarak “Asch Deneyi”nin incelenmesi ve Nihan Kaya’nın “İyi Toplum Yoktur” kitabının okunması naçizane tavsiyemdir.

Başlığa Not: Cahit Koytak- Nuh’a Gemi Resimleri 4

 
Etiketler: BİRAZ, SIKIŞIR, MISINIZ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı