Nezih Varol EMİN DAYI SAYGIYLA ANILMALI
Yazı Detayı
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 00:05 Bu yazı 363 kez okundu
 
EMİN DAYI SAYGIYLA ANILMALI
Nezih Varol
nezih.varol@hotmail.com
 
 

 

Hiç kuşkusuz Zonguldak, Türk sanayisinin gelişmesinde öncü rol üstlenmiş, güçlü bir ekonomiye kavuşmasının kilit şehri olmuştur.

 

Ancak, Zonguldak bundan çok daha önce sanayi devrimini gerçekleştirme noktasında Avrupa'nın pek çok gelişmiş ülkesinin de kilit şehriydi.

 

Sanayi ve teknolojik gelişmede çağın çok gerisinde kalan Osmanlı Devleti, ne yazık ki elinin altında bulunan altın yumurtlayan tavuğu batılılara teslim etmiş, etini de, sütünü de yabancı sermayeye adeta peşkeş çekmişti.

 

İşte bu yıllarda, değerine paha biçilemez madenlerimiz Fransız ve Belçikalı şirketlerin elindeyken, insanlarımız, emekçilerimiz, madencilerimiz de yabancı şirket sahipleri tarafından portakal suyu gibi sıkılıyor, posası da beş kuruş etmiyordu.

 

Ama tüm olumsuz koşulların yarattığı kahramanlar hep var olmuştur, olacaktır; bu kahramanlardan birinin de er bir kişi olan Emin Dayı olduğunu yeni öğrendim.

 

Kimden mi? Aynı mesleği paylaşıyor olmaktan gurur duyduğum kuzenim  Ela Sezen'in kaleme aldığı ve görev yaptığı Haber Global'de yayınlanan 'Fransız Kömür devine karşı Emin Dayı' başlıklı özel haberinden... 

 

Sizinle de paylaşmak istiyorum;

 

"Fransız kömür devine karşı Emin Dayı!

 

Yıl 1923... Cumhuriyetin kurulmasına aylar kalmış... Zonguldak'taki maden işçileri İstanbul'daki tramvay işçilerinin eylemlerini duyarak Fransız şirketle masaya oturmak istiyor. Temsilcileri ise Emin Dayı!

 

ÖZEL: Ela SEZEN/Haber Global/01.05.2021 

 

Bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü... Bugün sizleri tam 98 yıl öncesine götürüp dedem Emin Erkişi, nam-ı diğer Emin Dayı'nın Fransız maden şirketine karşı olan öyküsünü anlatmak istiyorum.

 

Yıl 1923. Aylardan temmuz. 3 ay sonra Cumhuriyet ilan edilecek. Ondan 6 ay sonra da Zonguldak, Türkiye Cumhuriyetinin ilk ili olacak. Ama o günlerde daha kömür havzası. En değerli madeni kömür ise şehrin tarihinden daha eski. Velhasıl biz o günlere daha yakından bakalım. 

 

Cumhuriyetin doğumuna artık aylar var. Genç Ankara hükümetininin sorunları boyunu aşkın. Zonguldak merkeze bağlı ama ekonomik anlamda Fransızların esaretinde. Çünkü kömür işletmeleri Fransız şirketinin tekelinde. Ereğli şirketi Zonguldak’ın tüm kömür havzalarını zapdetmiş durumda. İşçiden yukarı Türk yok. İki vardiya çalışılıyor. Gün doğuyor çalışmaya başlıyor gün batıyor paydos ediyorlar işçiler. 

 

Yaşam koşullarıysa mesai saatlerinden daha zorlayıcı. İşçiler izbe barakalarda kalıyor. Eğer barakanın çatısı varsa şanslı sayılıyorlar. Alt alta, üst üste, koyun koyuna yatıyorlar. Başlarını ya katladıkları mintanlarına, o da yoksa ağaç kütüğüne koyuyorlar. İş kazaları da eksik olmuyor. Kimi zaman bu kazaların sonu ölüme bile varıyor. Tüm bu ağır şartlara rağmen ödenen maaşlar değil ayı, günü zor kurtarıyor. Amele en fazla günlük 7 kuruş alırken en üst mertebe gar şefi 200 kuruş kazanıyor.

 

Okkadan çıkan ekmeğin tanesinin 20 kuruş olduğu düşünülürse çorbayı kaynatacak aşın kıymeti daha net ortaya çıkıyor. O dönemin en basit tarifi böyle. Şimdi sizi bu kömür karasında bir hak mücadelesinin kahramanı ile tanıştırmak istiyorum. 

 

Emin Erkişi nam-ı diğer Laz Emin. Benim dedem, Zonguldak'ın Emin Dayısı... Aynı şirkette önce nakliye personeli sonra gar şefi olarak çalışıyor. Daha 33 yaşında. O günleri şöyle özetliyor, “Baş kaldıracakları hemen susturacak bir çok yöntemleri olduğu gibi para ve mevki ile vicdan satın almanın sanatını da biliyorlardı.” Çevresinde cesur, güvenilir biri olarak biliniyor. Ne de olsa Kurtuluş Savaşı'nda Zonguldak’taki iki çeteden birinin liderliğini yapmış. Mustafa Kemal Atatürk’e bağlılık yemini etmiş.

 

Bir Kuva-yi Milliye üyesi olarak hangi cephede  ihtiyaç olsa soluğu orada almış... Sonunda memleketi Zonguldak’a dönmüş. Bir ikindi vakti 10-15 işçi çalıyor kapısını. Ellerinde bir gazete. İlk sayfada İstanbul’da elektrik ve tramvay işçilerinin grev haberi.

 

BAŞLARINA GELECEĞİ AZ ÇOK TAHMİN EDİYORLAR

 

Emin Erkişi niyeti anlıyor da grevi aklı almıyor. Nasıl yapılır ki grev, hiç deneyimlememişler ki. Düşünülüyor, taşınılıyor. İşe gazetedeki taleplerden kendilerine uyanları seçmekle başlanıyor. Emin Erkişi sözcü seçiliyor. Bir mektupla talepler anlatılıyor, altına da işçileri temsilen sözcü olarak imzasını atıyor. Başlarına gelebilecekleri az çok tahmin ediyorlar. O nedenle daha Emin Dayı sormadan “Eğer işten çıkarılırsan hepimiz iş bırakırız” diyor işçiler. Hemen bir grev düzenleme komitesi kuruluyor. Başına Emin Erkişi getiriliyor ve 4 madde talep ediliyor.

 

1- Amele kanununun 11. maddesinde belirlenen asgari ücretin ödenmesi

 

2- 8 saat çalışma ve fazla mesai için 2 kat ücret

 

3- Haftada 1 gün izin 

 

4- Yabancı işçi yasağı

 

Vakit kaybetmeden mektup şirkete ulaştırılıyor. Malumun ilamı çok geçmeden gerçekleşiyor. Emin Erkişi’nin ertesi gün işine son veriliyor. Emin Dayı kimseye söylemeden Bartınlı Ömer’in kahvehanesine gidiyor.

 

KİMSE İSMİNİ VERMİYOR

 

Onu iş başında göremeyen işçiler bir bit yeniği olduğunu anlıyor. Kara haber hakikaten tez duyuluyor. Sadece 2 saat içinde bütün işçiler iş bırakıyor. Düşünebiliyor musunuz koskoca bir maden işletmesi duruyor. Şeftreni, ateşçisi, makasçısı, kancası, makinisti, ocak işçileri, ray tamircileri ve daha yüzlerce işçi elinde ne varsa bırakıp işletmeden çıkıyor. Çok geçmeden müdürler durumu şirket yetkililerine, şirket yetkilileri yerel yönetime haber veriyor.

 

Kolluk kuvvetleri yakaladığını karakola götürüyor, sorguya çekiyor. İşletme de kolluk kuvvetleri de herkes bu işin kimin başının altından çıktığını biliyor ama karakola götürülen hiçbir işçi Emin Erkişi ismini vermiyor.  

 

Bir gün sonra şirket ele başını çağırıyor. Lafı uzatmadan tekliflerini sunuyorlar. “300 lira verelim, İstanbul’ git. 1 ay orada kal. Eğer istersen aylık da veririz." Teklif Emin Erkişi'nin o günkü maaşının tam 100 katı. Ama sohbet fazla uzamıyor. Emin Dayı “Memleket işi saydığım davayı bırakmam” diyip çıkıyor odadan.

 

KİM KAZANACAK?

 

Artık kılıçlar çekiliyor. Bir yandan patron diğer yanda işçiler. Nefesler tutuluyor, bu davayı kim kazanacak? Şirket ilk günler grevi önemsemiyor. Kendilerine bağlı kalan işçilerle yola devam kararı alıyor. Ama daha ilk saatlerde işler rayından çıkmaya başlıyor.

 

Önce teknik arızalar meydana geliyor. Onu devrilen vagonlar kırılan tamponlar izliyor. Hatta ağır yaralanmalı iki kaza yaşanıyor.

 

KİMSEDE NOTERE VERECEK PARA YOK

 

Çünkü kimse ehli olduğu işin başında bulunmuyor. Bilgisizlik ve tecrübesizlik işleri çığrından çıkarıyor. Şirketin direnci çok uzun sürmüyor. Grevin 3. gününde Vali, Emin Erkişi'yi makamına çağırıyor. “Yarın patronlarla belediye binasında masaya oturucaksınız. Arkadaşlar seni vekalet gösterdiklerine dair noterden bir yazı alsınlar” diyor, diyor da kimsede notere vekaletname için verecek para yok ki.

 

Vali “O vakit seni vekil seçtiklerine dair bir yazı yazıp altına da imzalarını atsınlar, yeterli olur” diyor. İşçiler valinin dediğini yapıyor. İmzalar peşi sıra atılıyor, ortaya birbirine yapıştırılmış kağıtlarla 10 metreyi aşkın bir vekaletname çıkıyor.


 
Görüşme günü gelip çatıyor. Zonguldak halkı belediye önünde toplanıyor. Biraz endişe, daha çok heyecan var içlerinde. Emin Erkişi manzarayı şöyle anlatıyor; "Açlığın, acının, umutsuzluğun çöktüğü yüzlerde o gün anlatılmaz güven ve gurur vardı.”

 

Taraflar masaya oturuyor. Bir tarafta şirketin noterden onaylı jilet gibi vekaletnamesi, diğer tarafta işçinin elinden çıktığı belli biraz buruşmuş el yazmalı upuzun imza treni. Tek iyi yanı heybetiyle masayı kaplaması.

 

GÖRÜŞME 5 SAAT SÜRÜYOR

 

Görüşme tam 5 saat sürüyor. Zaman zaman sesler yükseliyor. İlk iki madde sorunsuz kabul ediliyor. 3. ve 4. madde de şirket biraz direniyor ama ikna oluyor.

 

Her şey bitti derken işçinin bir talebi daha oluyor. “Emin Erkişi işe geri alınsın.” Bu talep üzerine şirketin genel müdürü Mösyö Duroi ayağı kalkıyor. “Kimi işe alacağıma ben karar veririm!” diyor.

 

Araya Emin Dayı giriyor. Bu talebi kendisinin dile getirmediğini, yaşının daha genç olduğunu ve her yerde çalışabileceğini söyleyip diğer talepleri kabul ettiği için şirket müdürüne teşekkür ediyor ve masadan kalkıyor.

 

Geriye tek bir şey kalıyor. Alınan kararları dışarıda bekleyen meraklı kalabalığa okumak.    

 

Emin Erkişi kapının önüne çıkınca kalabalığın uğultusu yerini sessizliğe bırakıyor. Herkes onun ağzından çıkacak kelimelere odaklanıyor. Maddeleri tek tek okumaya başlıyor, 1.....

 

Okurken gözleri doluyor ama sesini titretmemeye özen gösteriyor. Bu topraklarda görülmemiş şekilde toplu sözleşme imzalanmış oluyor. Sonra mı? Emin Erkişi işsiz kalıyor. Yıllarca bir hırsız, katil gibi izleniyor. Ama Zonguldak halkı onu hiç unutmuyor. Ne zaman bir lokomotif yanında geçse makinistler hiç atlamaksızın düdük çalıp onu selamlıyor, sesleniyor: Emin Dayı, Emin Dayı!.. 

 

Kaynakça: Saffet Can, “Emin Dayı-Zonguldak’ta İlk Grev Ve Toplu Sözleşme” 1995.

 

Turgut Etingü, “Kömür Havzasında İlk Grev” 1976."

 

Ben diyorum ki, son yüzyılda şu dünyaya damgasını vurmuş Karaelmas diyarımızın bağrından çıkarttığı iş, ekonomi, sağlık, spor, edebiyat, sanat ve daha bir çok alanda öyle kahramanları var ki, öyle önemli değerleri var ki, her birinin heykelini diksek yine de haklarını ödeyemeyiz.

 

Ve biz bunu yapmalıyız, onların tablolarını, büstlerini, heykellerini yapıp, adlarına sergiler açıp, alakalı gün ve haftalarda anmalıyız, vefalı olmalıyız.

 

Emin Dayı'ya ve nice er kişilerimize saygılarımla...

 

 
Etiketler: EMİN, DAYI, SAYGIYLA, ANILMALI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Haziran 2021
SAĞLIKTA ÖLÜM TAŞERONLARI
251 Okunma.
07 Haziran 2021
TEMİZ ELLER OPERASYONU İÇİN İKTİDAR OLUN
322 Okunma.
31 Mayıs 2021
DOĞA BİLE SURATINIZA KUSUYOR
382 Okunma.
24 Mayıs 2021
SİYASETİN TETİKÇİLERİ
489 Okunma.
10 Mayıs 2021
20 YAŞIM VE İNANIŞ'IM
466 Okunma.
03 Mayıs 2021
TAM ALDATMA
580 Okunma.
26 Nisan 2021
YAŞ KESENLER BAŞIMIZI DA KESECEK
475 Okunma.
19 Nisan 2021
MASKE MESAFE HEPSİ HİKÂYE
846 Okunma.
12 Nisan 2021
DÜNYA HALKLARI İKTİDARA KARŞI SAVAŞIYOR
558 Okunma.
05 Nisan 2021
KOMÜNİSTTEN 8 BİN LİRA MAAŞ
1233 Okunma.
29 Mart 2021
VE ERKEN SEÇİM
625 Okunma.
22 Mart 2021
SARDUNYALAR
933 Okunma.
15 Mart 2021
SİYASET VİRÜS YAYIYOR
623 Okunma.
08 Mart 2021
BÖLMEYİN ARTIK BİZİ
857 Okunma.
01 Mart 2021
ENGELLİYE TAŞERON ŞİDDETİ
1028 Okunma.
22 Şubat 2021
MASKE SİZSİNİZ
872 Okunma.
15 Şubat 2021
TÜRKİYE LAİKTİR, LAİK KALACAK
879 Okunma.
08 Şubat 2021
KAPUZ'DAN ATAŞEHİR'E HAKKI TOPÇU
886 Okunma.
01 Şubat 2021
VEKİLMİŞ
920 Okunma.
25 Ocak 2021
ENGELLİLERİ HARACA BAĞLADILAR
884 Okunma.
18 Ocak 2021
KIRMIZI LACİVERT RUHU
1036 Okunma.
11 Ocak 2021
AMERİKAN RÜYASI VE YARININ DÜNYASI
592 Okunma.
05 Ocak 2021
VELİ KÖKTÜRK DOĞRU KARARDIR
1337 Okunma.
04 Ocak 2021
YASEMİN İLE HÜSEYİN
652 Okunma.
28 Aralık 2020
ÇOCUKLARA KIYMAYIN EFENDİLER
840 Okunma.
21 Aralık 2020
ZONGULDAK ESNAFI VE HASAN BAYRI
793 Okunma.
14 Aralık 2020
ACUN KOŞANADAM'I ÇEKEMEDİ
763 Okunma.
07 Aralık 2020
BABACAN AYNI BABACAN
906 Okunma.
30 Kasım 2020
15 GÜN İÇİN ÖLDÜRÜYORLAR
729 Okunma.
23 Kasım 2020
ZENGİNİN CÜZDANI FAKİRİN MEZARI
1016 Okunma.
16 Kasım 2020
BOŞ KOLTUK
1051 Okunma.
09 Kasım 2020
BALIKÇI DENİZ SOFRASI KURMUŞ, BUYURUN!
1077 Okunma.
02 Kasım 2020
ÖLÜM VAKTİ VE ENGİN ZAMAN
843 Okunma.
30 Ekim 2020
O GÜNDEN SONRA HER GÜN BAYRAM OLMUŞTU
617 Okunma.
26 Ekim 2020
II. CAHİLİYE DÖNEMİ
1089 Okunma.
19 Ekim 2020
KORONA MESLEK HASTALIĞIDIR
1094 Okunma.
13 Ekim 2020
DÜZELTME
1082 Okunma.
12 Ekim 2020
‘ALTIN ÖLÜM’ VE İBRAHİM GÜNDÜZ
1258 Okunma.
05 Ekim 2020
KORONALI FABRİKALAR VE TUKAŞ
3133 Okunma.
28 Eylül 2020
FAŞİZMİN AYAK SESLERİ
1398 Okunma.
21 Eylül 2020
BİRLİK'TEN KUVVET DOĞAR
2374 Okunma.
14 Eylül 2020
YENİ OLUŞUMLAR VE DOSTLAR
913 Okunma.
07 Eylül 2020
MEHMET YILMAZ KARAİBRAHİMOĞLU
948 Okunma.
31 Ağustos 2020
MASKE
1513 Okunma.
24 Ağustos 2020
BU SEVİNÇ KURSAKTA KALIR
1481 Okunma.
17 Ağustos 2020
AÇLIK ÖLÜMLERİ KAPIMIZDA
1454 Okunma.
10 Ağustos 2020
CB ADAYLIĞINDAN WC KAPISINA
1398 Okunma.
04 Ağustos 2020
ÖLDÜRÜLÜYORUZ
1727 Okunma.
27 Temmuz 2020
ALAPLI'DA İŞLER TEKİN VE METİN
1420 Okunma.
20 Temmuz 2020
KORONA GÜNLERİ VE PARK BAHÇELER
1244 Okunma.
13 Temmuz 2020
AİLE BAKANLIĞI ÖLÜM YUVASI OLMASIN
1919 Okunma.
06 Temmuz 2020
OY MADIMAK ve YEŞİM ÖZKAN
1342 Okunma.
29 Haziran 2020
NERON VE KIZ ENSTİTÜSÜ
2633 Okunma.
22 Haziran 2020
BABALAR GÜNÜ VE ALTUNİZADE HUZUREVİ
2400 Okunma.
15 Haziran 2020
ALÇAK
1995 Okunma.
08 Haziran 2020
ÖZGÜRLÜĞÜN İÇİN ÖL
1489 Okunma.
01 Haziran 2020
SİYAH ÖFKE
1860 Okunma.
25 Mayıs 2020
DOMBRACILAR
2049 Okunma.
18 Mayıs 2020
ÖLÜM KAPANI
2390 Okunma.
11 Mayıs 2020
MİRASYEDİLER
2079 Okunma.
04 Mayıs 2020
OTOKRATLAR
2062 Okunma.
27 Nisan 2020
DİLENCİLER
2065 Okunma.
20 Nisan 2020
FIRSATÇILAR
1787 Okunma.
13 Nisan 2020
KOYUNLAR VE KASAPLAR
1617 Okunma.
06 Nisan 2020
KATİLLER
2417 Okunma.
02 Nisan 2020
NE DÜŞÜNÜYORSUN?
1421 Okunma.
28 Mart 2020
BASINA BASARLAR!
2483 Okunma.
22 Mart 2020
KORONA ANTİKORU
2279 Okunma.
16 Mart 2020
KORONA HAYATI FELÇ EDECEK
2308 Okunma.
13 Mart 2020
KIZILAY’DAN CEVAP VAR
2402 Okunma.
09 Mart 2020
MÜLTECİLER SINIRDA KIZILAY NEREDE?
2211 Okunma.
06 Mart 2020
HAYRİ ARİ BÖBREKSİZ KALMASIN
2256 Okunma.
02 Mart 2020
İKTİDAR MISIN?
2192 Okunma.
24 Şubat 2020
WELCOME TO TURIYE
1811 Okunma.
18 Şubat 2020
5 KURUŞLUK
2699 Okunma.
16 Şubat 2020
UTANIN
2310 Okunma.
09 Şubat 2020
CHP VE CNN
1955 Okunma.
05 Şubat 2020
TURHAN ORAL CHP İÇİN ŞANSTIR
2429 Okunma.
02 Şubat 2020
ENGELLİYE ZULMÜ DURDURUN!
3020 Okunma.
26 Ocak 2020
KARDEŞİN DUYMAZ ELOĞLU DUYAR
2501 Okunma.
20 Ocak 2020
FAİZCİLER
2457 Okunma.
12 Ocak 2020
YOKSULLUK VE ÖLÜM
2183 Okunma.
05 Ocak 2020
İÇ GÜÇLER
3115 Okunma.
29 Aralık 2019
CHP MÜSVEDDELERİ
3139 Okunma.
22 Aralık 2019
KOOPERATİF
2891 Okunma.
15 Aralık 2019
İTİBAR
3028 Okunma.
08 Aralık 2019
MADENCİLER VE MİTLERİ
2562 Okunma.
01 Aralık 2019
CHP’YE İNTİHAR SÜSÜ
2865 Okunma.
24 Kasım 2019
İŞVEREN DEĞİL...
3820 Okunma.
17 Kasım 2019
DÖRT LANETİ
2952 Okunma.
10 Kasım 2019
DÖRT
3353 Okunma.
03 Kasım 2019
MÜRÜVVET ANAMIZIN HUZURUNDAYIZ
3557 Okunma.
27 Ekim 2019
KOMÜN VE DİN
2980 Okunma.
20 Ekim 2019
ECEVİTİMSİ DAVUTOĞLU
2504 Okunma.
13 Ekim 2019
MADEN İŞÇİSİ YÜRÜRSE HÜKÜMET GİDER
2521 Okunma.
06 Ekim 2019
EMEK HIRSIZI = VATAN HAİNİ
3266 Okunma.
29 Eylül 2019
FETÖ YETİM HAKKI YİYOR
2947 Okunma.
22 Eylül 2019
ALTIN MADENLERİ VE ŞEHİR HASTANELERİ
2934 Okunma.
15 Eylül 2019
İKİ UCU GLOBAL DEĞNEK
3020 Okunma.
08 Eylül 2019
KÜÇÜLME
3320 Okunma.
01 Eylül 2019
MEN DAKKA DUKKA
3726 Okunma.
25 Ağustos 2019
SARI BARETLİLER
3136 Okunma.
18 Ağustos 2019
ERKEN SEÇİM SESLERİ
4150 Okunma.
08 Ağustos 2019
İŞÇİ İZMİR’DE GÜLDÜ
3474 Okunma.
04 Ağustos 2019
CHP MANGAL TESTİ YAPSIN
3291 Okunma.
30 Temmuz 2019
MÜRÜVVET İLHAN’I YAŞATALIM
3201 Okunma.
28 Temmuz 2019
MÜRÜVVET İLHAN
3279 Okunma.
21 Temmuz 2019
SURİYELİLER
3400 Okunma.
14 Temmuz 2019
DOKUNAMAZSIN
3267 Okunma.
07 Temmuz 2019
“ÇOCUK ÇOCUKTUR”
3175 Okunma.
30 Haziran 2019
VOLKSWAGEN’İ KİM TARTAR?
2889 Okunma.
26 Haziran 2019
İŞTEN ATILACAKSINIZ!
3006 Okunma.
23 Haziran 2019
BANKAMATİK MEMURU = VATAN HAİNİ
3228 Okunma.
16 Haziran 2019
İT DALAŞI
2818 Okunma.
09 Haziran 2019
HEPİMİZ RUMUZ
2999 Okunma.
02 Haziran 2019
ETEK BOYU
2135 Okunma.
26 Mayıs 2019
İSTANBUL BEYEFENDİSİ
2986 Okunma.
19 Mayıs 2019
VİCDAN
2444 Okunma.
13 Mayıs 2019
EKREM ABİ
2424 Okunma.
05 Mayıs 2019
MOR CEPKEN
2480 Okunma.
29 Nisan 2019
KISITLI
2569 Okunma.
21 Nisan 2019
İKİRUHLU
2254 Okunma.
15 Nisan 2019
YOLSONU
2374 Okunma.
09 Nisan 2019
DUVAR
2529 Okunma.
07 Nisan 2019
25 KURUŞ
1887 Okunma.
31 Mart 2019
2. STEPNE
2484 Okunma.
24 Mart 2019
TEKNOCEHALET
2454 Okunma.
17 Mart 2019
TERBİYE
2447 Okunma.
10 Mart 2019
HINCAHINÇ
2191 Okunma.
05 Mart 2019
İMAMOLOG
2290 Okunma.
03 Mart 2019
ELVANPAZARCIKLI
2617 Okunma.
24 Şubat 2019
OVACIKLI
2222 Okunma.
18 Şubat 2019
MERMİ
2633 Okunma.
10 Şubat 2019
KAMUSUZLAR
2509 Okunma.
03 Şubat 2019
SAHİPSİZ
2735 Okunma.
28 Ocak 2019
ŞAN’AL’DI
3149 Okunma.
21 Ocak 2019
HIRSIZ
2614 Okunma.
14 Ocak 2019
FİLE
2646 Okunma.
07 Ocak 2019
İLLÜZYON
2709 Okunma.
31 Aralık 2018
ÖZGÜR’LÜK
2555 Okunma.
24 Aralık 2018
TROLLER
2614 Okunma.
16 Aralık 2018
SOKAK
2696 Okunma.
09 Aralık 2018
23.73
2421 Okunma.
02 Aralık 2018
ÜCRET
2871 Okunma.
25 Kasım 2018
OCAK
2662 Okunma.
18 Kasım 2018
ÖNSEÇİM
2495 Okunma.
13 Kasım 2018
YUH OLSUN CHP'YE!
2599 Okunma.
11 Kasım 2018
MEMLEKETİNİZE HOŞGELDİNİZ
2912 Okunma.
06 Kasım 2018
MEDENİYET
2967 Okunma.
28 Ekim 2018
EYT SIRTINDAN VURULDU
2891 Okunma.
23 Ekim 2018
EYT BE...
2295 Okunma.
16 Ekim 2018
İLBER
2878 Okunma.
09 Ekim 2018
KİTAP DÜŞMANI
2916 Okunma.
02 Ekim 2018
AF
3048 Okunma.
25 Eylül 2018
İFLAS
3002 Okunma.
18 Eylül 2018
GÖZÜ İŞ BANKASI’NA DİKTİLER!
2808 Okunma.
11 Eylül 2018
YUNAN MISIN?
2849 Okunma.
05 Eylül 2018
ESTONYA FERİBOT SENDROMU
2754 Okunma.
04 Eylül 2018
ZAMCIK
2877 Okunma.
02 Eylül 2018
AKP ÜSTÜ MHP
2705 Okunma.
31 Ağustos 2018
BETERİN BETERİ
2290 Okunma.
28 Ağustos 2018
SAĞLIK REZALETİ
2571 Okunma.
26 Ağustos 2018
İNANIŞ’IMIZ GİBİ YAŞADIK
2166 Okunma.
17 Ağustos 2018
BİÇERDÖVER
3123 Okunma.
15 Ağustos 2018
CÜZDANDAKİ VATAN
2707 Okunma.
09 Ağustos 2018
STAGFLASYON
3022 Okunma.
06 Ağustos 2018
CANINIZ CEHENNEME
2660 Okunma.
03 Ağustos 2018
CHP ARTIK BİTTİ!
2622 Okunma.
01 Ağustos 2018
BU NASIL PAŞA?
2497 Okunma.
29 Temmuz 2018
DIŞ GÜÇLER CHP’Yİ SARDI!
2995 Okunma.
24 Temmuz 2018
FETÖ’NÜN KASALARI BİRLEŞTİ
2879 Okunma.
17 Temmuz 2018
SATIH
2727 Okunma.
10 Temmuz 2018
BAŞKAN
2705 Okunma.
06 Temmuz 2018
İNCE
3285 Okunma.
03 Temmuz 2018
İDAM
3304 Okunma.
29 Haziran 2018
PERİNÇEK NE DEMEK İSTEDİ?
3010 Okunma.
26 Haziran 2018
BAŞKAN AMA ‘TEK ADAM’ DEĞİL!
2432 Okunma.
22 Haziran 2018
YATAKLIK
2603 Okunma.
19 Haziran 2018
TERÖRİST
3089 Okunma.
12 Haziran 2018
KILIÇDAROĞLU’NUN İNCE KAZIĞI
3083 Okunma.
05 Haziran 2018
C PLANI
2724 Okunma.
30 Mayıs 2018
KESİLEN FÖTÖ’NÜN AYAĞI MI?
2488 Okunma.
22 Mayıs 2018
ZONGULDAK’TA KADININ ADI YOK
2616 Okunma.
15 Mayıs 2018
KARAOĞLAN EFSANESİ GERİ DÖNDÜ
3498 Okunma.
08 Mayıs 2018
THE İMAM
2564 Okunma.
01 Mayıs 2018
AKP FETÖ AYAĞINI KESECEK
2748 Okunma.
24 Nisan 2018
MARTİN LEJEUNE VE ANNESİ
3190 Okunma.
17 Nisan 2018
CEHENNEMİM GÖZYAŞLARI
4696 Okunma.
13 Nisan 2018
İYİ SATIŞLAR
3620 Okunma.
11 Nisan 2018
MAVİ DENİZ
3962 Okunma.
10 Nisan 2018
YAĞMACILAR
2601 Okunma.
03 Nisan 2018
İLK HEYECAN
3463 Okunma.
27 Mart 2018
ATATÜRK DÜŞMANI BAHÇELİ’Yİ ÖVDÜ
3340 Okunma.
20 Mart 2018
ŞAMİL TAYYAR BUNLARI GEÇEN YIL SÖYLEMİŞTİ
3831 Okunma.
13 Mart 2018
EMEKLİ OLMA! DELİ OL!
3280 Okunma.
06 Mart 2018
SON FABRİKA...
3405 Okunma.
27 Şubat 2018
KADIN KOTASI
3709 Okunma.
20 Şubat 2018
KADININ GÜCÜ
3559 Okunma.
13 Şubat 2018
BARINDIRMAYACAKLAR
5445 Okunma.
06 Şubat 2018
DEMOKRAT ARANIYOR
3223 Okunma.
01 Şubat 2018
HAMİLE ÇOCUKLAR
3467 Okunma.
23 Ocak 2018
AKP’YE MHP GEREK
3365 Okunma.
17 Ocak 2018
KENDİNİ YAKAN YAKANA
3755 Okunma.
09 Ocak 2018
VE PATRON ÇILDIRDI...
2669 Okunma.
02 Ocak 2018
ENGELLİ ANNESİ OLMAK
3397 Okunma.
26 Aralık 2017
SİLAHLAR KONUŞUR MU?
3137 Okunma.
19 Aralık 2017
KAN DÖKEREK BÜYÜDÜK
2367 Okunma.
12 Aralık 2017
ALLAH KAHRETSİN, YİNE BİRİNCİ OLDUK!
2775 Okunma.
05 Aralık 2017
AĞLA GÜLÜNECEK HALİNE
2920 Okunma.
29 Kasım 2017
KANKİLERE ‘MAN’ DARBESİ!
2728 Okunma.
21 Kasım 2017
KANKİLER GİTTİ GİDİYOR!
3954 Okunma.
14 Kasım 2017
“ZONGULDAK YABANCILAŞIYOR”
3567 Okunma.
10 Kasım 2017
NİTELİKSİZLER
3731 Okunma.
31 Ekim 2017
UTANMAZLAR!
3534 Okunma.
24 Ekim 2017
EMEĞE SAYGI SGK’DA BAŞLAMALI!
3150 Okunma.
13 Ekim 2017
OĞLUM BAK GİT!
3190 Okunma.
03 Ekim 2017
ATATÜRK’E DAİR ZAMAN’LI PAYLAŞIM
4015 Okunma.
26 Eylül 2017
CENNET VE CEHENNEM
3747 Okunma.
19 Eylül 2017
HIRSIZDAN ADAM OLUR MU?
3556 Okunma.
16 Eylül 2017
ENGELLİLERİ ÖLDÜRÜYORLAR!
3258 Okunma.
24 Ağustos 2017
AİLE BAKANLIĞI’NIN ÇİVİSİ ÇIKTI
4609 Okunma.
20 Ağustos 2017
GİTTİ FETÖ, GELDİ NAKŞİBENDİ
3190 Okunma.
09 Ağustos 2017
OĞARLAR ADAMI!
3412 Okunma.
27 Temmuz 2017
ENGELLİ ZULMÜ VE SEYİRCİLERİ!
3699 Okunma.
23 Temmuz 2017
ŞANAL’IN DERDİ, NİYE GERDİ?
3124 Okunma.
20 Temmuz 2017
CEHAPE YAPTI!
2877 Okunma.
19 Temmuz 2017
KAHRAMAN HALİSDEMİR’E ANIT YAKIŞIR
2981 Okunma.
13 Temmuz 2017
KANDIRILMASAYDINIZ!
3284 Okunma.
08 Temmuz 2017
ADALET YÜRÜYÜŞÜ- DEMOKRASİ NÖBETİ
2937 Okunma.
30 Haziran 2017
FETÖ’CÜLER NEDEN YOK EDİLEMİYOR?
3098 Okunma.
28 Haziran 2017
ASPB’DE ‘KIYIM’ VAR (5) VE FETÖ’CÜ SHU’LAR
3561 Okunma.
21 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI’NDA ‘KIYIM’ VAR (4)
3308 Okunma.
15 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI’NDA ‘KIYIM’ VAR (3)
3712 Okunma.
11 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI’NDA ‘KIYIM’ VAR (2)
4443 Okunma.
08 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI’NDA ‘KIYIM’ VAR (1)
5503 Okunma.
02 Haziran 2017
AİLE BAKANLIĞI FETÖ’NÜN KASASI
4288 Okunma.
24 Mayıs 2017
DERİN ALÇAKLARIN HEDEFİ; ATATÜRK
3404 Okunma.
11 Mayıs 2017
CB RTE ARTIK GİTMELİ!
3020 Okunma.
04 Mayıs 2017
HAYAT FETÖ’CÜ SİYASİLERE GÜZEL
3317 Okunma.
02 Mayıs 2017
SIRA SİYASİ FETÖ’CÜLERE GELECEK Mİ?
3393 Okunma.
21 Nisan 2017
KUZGUN, DEVLET, SİNE-İ MİLLET
3027 Okunma.
19 Nisan 2017
HARAMİLER
2830 Okunma.
14 Nisan 2017
PADİŞAH ‘OUT’, PEYGAMBER ‘IN’
3158 Okunma.
06 Nisan 2017
TEKME, TOKAT, AZAR
3045 Okunma.
30 Mart 2017
DRAEGER’İN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
3132 Okunma.
21 Mart 2017
İŞ GÜCÜ BIRAKIP OTA BÖCEĞE SARDILAR
3657 Okunma.
16 Mart 2017
KUVA-İ MİLLİYE
3728 Okunma.
02 Mart 2017
ENGELLİ HİZMETLERİNDE ÇÖZÜMSÜZ İL: ‘AYDIN’
3513 Okunma.
23 Şubat 2017
NEDEN O’NA “CAN BABA” DERDİK?
3513 Okunma.
20 Şubat 2017
VATAN BORCU SİYASETE KURBAN EDİLEMEZ
3219 Okunma.
16 Şubat 2017
ADALETSİZ İKTİDARA, HUKUKSUZ MUHALEFET
2901 Okunma.
13 Şubat 2017
AKP’Yİ İŞSİZLİK BİTİRECEK
2999 Okunma.
09 Şubat 2017
ADI ADALET, AMA...
2724 Okunma.
02 Şubat 2017
AİLE BAKANLIĞI’NIN ŞEREFSİZİ VE SHUDER’DEKİ İŞBİRLİKÇİSİ
5379 Okunma.
27 Ocak 2017
DÜŞMAN, AİLE BAKANLIĞI’NDA YUVALANMIŞ
4212 Okunma.
06 Ocak 2017
FETÖ, AİLE BAKANLIĞI’NI SÜLÜK GİBİ EMİYOR
6742 Okunma.
15 Aralık 2016
İTLERİN İZİ-OMURGASIZ CHP-YETİM HAKKI VE ASPB
3915 Okunma.
14 Kasım 2016
BAĞRIYANIK BİR SESLENİŞ
5223 Okunma.
03 Kasım 2016
FETÖ, ENGELLİ VE YAŞLI ORGANLARININ PEŞİNDE
3237 Okunma.
01 Ekim 2016
PROFESÖR FATİH MEĞER MOBBİNG’CİYMİŞ
5189 Okunma.
24 Eylül 2016
PROF. DR. FATİH ŞAHİN'İ MAŞA YAPTILAR
12782 Okunma.
21 Eylül 2016
ÇAĞDAŞ EKŞİ DE GÜZEL ATA BİNİP GİTTİ
4838 Okunma.
03 Eylül 2016
FETÖ, ENGELLİ HİZMETLERİNDEN HARAÇ ALIYORDU
4034 Okunma.
25 Ağustos 2016
ASPB-ENGELLİ TAŞERONU-FETÖ/PDY-ORGAN MAFYASI
3613 Okunma.
19 Ağustos 2016
ENGELLİ HAKLARI İZLEME KILAVUZU
3381 Okunma.
16 Ağustos 2016
ASPB’YE SIZAN FETÖ ENGELLİYE ÖLÜM SAÇTI
4212 Okunma.
10 Ağustos 2016
AİLE BAKANLIĞI’NIN ENGELLİ MEZARLARINI KAZMA VAKTİ GELDİ
3640 Okunma.
04 Ağustos 2016
FETÖ’NÜN ÖZEL ENGELLİ MERKEZLERİ DE KAPATILSIN
3309 Okunma.
02 Ağustos 2016
FETÖ/PDY İLE ENGELLİLER ARASINDA NASIL BİR BAĞ VAR?
3983 Okunma.
20 Temmuz 2016
AİLE BAKANLIĞI DA TERÖR ÖRGÜTÜNDEN TEMİZLENSİN
4123 Okunma.
20 Haziran 2016
BİR DÜĞÜN, BİR SÜRGÜN
4149 Okunma.
27 Mayıs 2016
BİR ÖZÜR VE ÇALIŞTAY’DAN NOTLAR…
4395 Okunma.
11 Mayıs 2016
MUHTAÇ ENGELLİLERİ ÖLDÜRMEYE DOYMADILAR
4603 Okunma.
06 Mayıs 2016
MUHTAÇ ENGELLİYE ZULÜM UNUTULMAYACAK!
3630 Okunma.
03 Mayıs 2016
ŞEHİT CANAZELERİ, ZENGİN DÜĞÜNLERİ VE MİLLETVEKİLLERİ
3579 Okunma.
29 Nisan 2016
BİK KÖŞE’NİN İÇİNE YAPIYOR
3465 Okunma.
25 Nisan 2016
SHUDER HEM İLGİSİZ, HEM VEFASIZ
3269 Okunma.
16 Nisan 2016
SHUDER’İN KARNESİ SIFIR!
3913 Okunma.
05 Nisan 2016
KARAKUM HALKINDIR, PEŞKEŞ ÇEKİLEMEZ
3718 Okunma.
28 Mart 2016
“SHUDER’E YAKIŞMIYOR”
4645 Okunma.
18 Mart 2016
SGK’NIN DİKKATİNE!
4282 Okunma.
22 Şubat 2016
AİLE BAKANLIĞI’NIN ‘VASİ’ SKANDALI
4290 Okunma.
11 Şubat 2016
AİLE BAKANLIĞI TAŞERONU KONTROL EDEMİYOR
3487 Okunma.
04 Şubat 2016
AİLE BAKANLIĞI’NIN REZALETİNİ MANİSA AKLADI
4708 Okunma.
28 Ocak 2016
AİLE BAKANLIĞI’NI TAŞERON KİRLETİYOR
3971 Okunma.
15 Ocak 2016
AİLE BAKANINI “AÇIZ” DİYE KANDIRACAKLAR
3749 Okunma.
08 Ocak 2016
CEK-CAK BAKANLIĞI
3594 Okunma.
28 Aralık 2015
İŞTE BU!
3514 Okunma.
23 Aralık 2015
MUHTAÇ ENGELLİYE HUZUR İÇİN TAŞERONA SON VERİLMELİ!
3891 Okunma.
17 Aralık 2015
AİLE BAKANLIĞI, ENGELLİNİN EKMEĞİNE GÖZ DİKTİ
3380 Okunma.
10 Aralık 2015
ENGELLİ ÜZERİNDEN DEVLETİ SOYAN TAŞERONU KİM KORUYOR?
3863 Okunma.
04 Aralık 2015
KARDEŞLİĞİN ÜLKESİNİ KURMAYA GİTMİŞTİ YASEMİN…
3340 Okunma.
27 Kasım 2015
SOSYAL HİZMET AİLESİNİ SEVİYORUM
4136 Okunma.
20 Kasım 2015
AKP NEDEN İKTİDAR OLDU? CHP-MHP KOALİSYONU NEDEN OLMADI?
4082 Okunma.
18 Kasım 2015
AİLE BAKANLIĞI TERÖR ÖRGÜTÜ’NÜN ELİNDE Mİ?
4291 Okunma.
13 Kasım 2015
AİLE BAKANLIĞI’NIN GARİBANA MANİPÜLASYONU
3437 Okunma.
11 Kasım 2015
Manisalı Gazeteciler Akyaka’ya hayran kaldı
3400 Okunma.
06 Kasım 2015
MÇL AMBLEMİ  ONURUMUZDUR
4661 Okunma.
04 Kasım 2015
TEŞEKKÜRLER MANOLYA KARAOĞLAN
4323 Okunma.
02 Kasım 2015
MUHTAÇ ENGELLİLERE HAYAT VERENLER
3580 Okunma.
28 Ekim 2015
SÖZÜM MECLİSTEN DIŞARI!
3557 Okunma.
23 Ekim 2015
AİLE BAKANLIĞI ÇAMURA BATTI
5328 Okunma.
21 Ekim 2015
MUHTAÇ ENGELLİLER TAŞERON’DAN RAHATSIZ
4331 Okunma.
15 Ekim 2015
MIZMIZ İFADE
3604 Okunma.
14 Ekim 2015
AVNİ’Yİ BIRAK, BEŞERİ’YE BAK!
4144 Okunma.
10 Ekim 2015
BİR DE HIRSLARI OLAYDI
3362 Okunma.
07 Ekim 2015
KULAKLARININ ÇEKİLMESİ HOŞLARINA GİTTİ
3429 Okunma.
02 Ekim 2015
ENGELLİLER ERİŞEMEYECEK
3763 Okunma.
29 Eylül 2015
HEM SUÇLU, HEM GÜÇLÜ YAVUZ HIRSIZLAR
4073 Okunma.
22 Eylül 2015
ARAŞTIRMACI YAZAR BEŞERİ GÜZEL ANLATMIŞ
3701 Okunma.
19 Eylül 2015
3 x 400 MESELESİ
3829 Okunma.
15 Eylül 2015
DERNEĞİ UYARI-YORUM
4563 Okunma.
08 Eylül 2015
400 MESELESİ
3905 Okunma.
03 Eylül 2015
'BÖREK' CİDDİ BİR KONUDUR
4493 Okunma.
27 Ağustos 2015
OKULUMUZ 40 YAŞINDA
4718 Okunma.
25 Ağustos 2015
BURASI NEO-TÜRKİYE: ‘AKP’NİN SÜMENALTI’
3292 Okunma.
11 Ağustos 2015
ZONGULDAKLIYI KANSER YAPTILAR
4711 Okunma.
04 Ağustos 2015
İZMİR’DE BİR ZONGULDAKLI: IŞIL AKI
5586 Okunma.
25 Temmuz 2015
BU BAKANLIK -ASPB- YETİM HAKKINI KORUYAMIYOR
4083 Okunma.
11 Haziran 2015
AKP’Yİ ALLAH DA, KUR’AN DA ÇARPTI
4585 Okunma.
12 Mayıs 2015
“ÖLENLE ÖLÜNMEZ” DİYEN YALANCI, SÖZÜM SANA!
4846 Okunma.
10 Nisan 2015
HALK AKP’Yİ ŞANLI TARİHİNE GÖMECEK
4630 Okunma.
Haber Yazılımı