Veysel ÇITLAK İLK KURŞUN, İLK ADIM
Yazı Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 00:01 Bu yazı 3570 kez okundu
 
İLK KURŞUN, İLK ADIM
Veysel ÇITLAK
 
 

   19 Mayıs’a bir gün kaldı. Kurtuluş Savaşı için atılan bu ilk adımın, bu sene 101’inci yıl dönümünü kutlayacağız. Bandırma vapurunun İstanbul’dan başlayan yolculuğu bu tarihte Samsun’da son bulmuştur ama onun taşıdığı ruh da o yolculuğun bittiği anda başlamıştır.

                Burada asıl önemli tarih olarak ise Atatürk’e 9. Ordu Müfettişi görevinin tebliğ edildiği 15 Mayıs’ı gösterebiliriz. Atatürk bu görevi kabul etmiş, hatta bölgede yapılacak işler ile ilgili bazı bölümleri kendisi kaleme almıştır. Elbette bu görevi kabul ederken, kafasında geleceğe dair düşüncelerin ve tasavvurların olduğu muhakkaktır. Fakat 15 Mayıs 1919’un Türkiye tarihi için başka bir önemi ve o günün başka bir kahramanı daha vardır: Hasan Tahsin!

Hasan Tahsin’in asıl ismi Osman Nevres’tir. Kendisi İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından hayata geçirilen ve Yemen çöllerinden Avrupa’ya kadar pek çok yerde örgütlenen Teşkilat-ı Mahsusa’nın bir fedaisidir. İzmir’de Hasan Tahsin ismi ile bir gazete çıkaran bu yiğit vatan evladı Yunanlıların İzmir’i işgal edeceğini öğrenince diğer bazı ileri gelenlerle  birlikte şehir halkını harekete geçirmek için bir bildiri hazırladı. Bildiride şu ifadeler yer alıyordu.

                “...Ey bedbaht Türk!.. Yunan hakimiyetini kabule taraftar mısın? Artık kendini göster. Tekmil kardeşlerin Maşatlık Meydanındadır. Oraya yüzbinlerle toplan.. Orada zengin, yoksul, bilgin, cahil yok. Fakat Yunan egemenliğini istemeyen bir mutlak çoğunluk var. Geri kalma!.. Binlerle, yüzbinlerle Maşatlık'a koş. Ve Millî Kurul'un buyruğuna uy..”

                15 Mayıs sabahı da kendi çağrısına ilk uyanlardan olmuştu ve Kordonboyu’ndaydı Hasan Tahsin. Yunan Efzon Alayı karaya çıktı, Rum halk tarafından çiçeklerle karşılanıp, İzmir Metropoliti tarafından takdis edildi. Alay tam sıraya girmiş, yürümeye başlayacaktı ki Hasan dayanamadı. Kalabalığın arasından öne çıktı, “"Olamaz, olamaz, böyle ellerini sallaya sallaya giremezler" diyerek cebindeki revolveri çıkarıp, son kurşununa kadar ateşledi ve genel kanıya göre Yunan alayının bayraktarını vurdu. Böyle bir hareket beklemeyen Yunan askerleri ilk şoku atlattıktan sonra Hasan Tahsin’e saldırdılar, onu kurşun ve süngü yaraları ile şehit ettiler. Şehit olduğunda 31 yaşındaydı.

                Bazı kaynaklarda Hasan Tahsin’in bu hareketinin Türk milletinin haklılığına gölge düşürdüğü, onu barbar gösterdiği, Yunan işgaline karşı uluslar arası destek bulma noktasında kötü bir imaj oluşturduğu iddia edilmektedir. Bunlar, en hafif tabiri ile zırvadır. Türk ülkesi, gizli ve aşikâr anlaşmalar ile zaten pay edilmiş, milletin iradesi ve devletin resmi varlığı yok sayılmış, milli ruh çiğnenmek istenmiştir. Hasan Tahsin, bu aşağılanmaya dayanamayacak kadar vatan sevgisi ile doludur ve inanıyorum ki vatanını işgal altında görmekten duyacağı utanç onun için ölümden bile zordur. Yoksa sonunun ölüm olacağını bildiği böyle bir harekete girişmek, herkesin harcı olmadığı gibi bu hareketi farklı şekillerde eleştirmek de aynı şekilde yanlıştır.

                Milletler, her daim kahramanları ve kahramanlıkları ile anılır ve öyle yaşar. Türk tarihi bu eşsiz kahramanların geçit töreni gibidir ve bunlardan birini taşlamak demek, bütün Türk tarihini taşlamak demektir.

                İşte 15 Mayıs 1919’da Hasan Tahsin’in İzmir’de attığı o kurşun 9 Eylül 1922’de Türk ordusunun şanlı bayrağımızı Kadifekale’de asması ile zafere ulaşmış; yine Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Mayıs’ta kabul ettiği görevle 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basması da Türk devletini yeni bir zeminde ve yeni şartlarla yeniden teşekkül ettirmiştir.

                Başta her ikisi olmak üzere Birinci Cihan Harbi’nden Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar Türk devletini müdafaa için canını, malını, varını feda etmekten ve vatan için çarpışmaktan sakınmayan bütün ecdadı rahmetle anıyorum.


 

 
Etiketler: İLK, KURŞUN,, İLK, ADIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı